چند راه ساده برای افزایش اعتماد به نفس کودکان

مدیر بهمن ۹۷ ({{ avg }})

 

بهبود اعتماد به نفس کودکان (self-confidence) ، پایه اعتماد به نفس ، عزّت نفس است. وقتی که کودک احساس کند ارزشمند است و مورد حرمت و احترام قرار گرفته است، در خانه و خانواده جایگاه دارد، همین احساس عزت نفس، اعتماد به نفس را به کودک می دهد. ولیکن اینکه والدین باید مظهر اعتماد به نفس کودکان باشند. چرا؟! کودک در یادگیری، پدر و مادر را به عنوان pattern  (الگو) قرار می دهد. و رفتار، گفتار، حرکات ، چشم اندازها، نگاه‌ها و همچنین نوع تنظیم هیجانی و برخوردهای والدین الگویی برای کودک می‌شود.

 

دلایل کمبود اعتماد به نفس کودکان

یادگیری مشاهده‌ای سبب می‌شود که الگوها در ذهن ثبت شوند. از این لحاظ اینجانب (دکتر تقی زاده) عرض می‌کنم که برای افزایش اعتماد به نفس کودکتان، خودتان مظهر اعتماد به نفس باشید.
نمی‌شود پدر و مادری خود از اعتماد به نفس پایین تری برخوردار باشند و از کودکشان انتظار داشته باشند که اعتماد به نفس پائین نداشته باشد.
نمی‌شود پدر و مادری عزت نفسشان پایین باشد و انتظار داشته باشند فرزندشان عزت نفس بالایی داشته باشد.

 

اعتماد به نفس در کودکان ابتدایی

نکته بعدی اینکه هدف را برای کودکتان ترسیم کنید. حتی کودک 4-5 ساله متوجه می‌شود که در آینده می‌خواهد چه شغلی داشته باشد. عمدتاً کودکان می‌گویند: آتش نشان ، پلیس یا خلبان و... درنتیجه این هدف می‌تواند عزّت نفس ایجاد کند.
نکته بعدی دادن مسئولیت به کودک است. وقتی به کودک مسئولتی داده می‌شود، در آن موفق می‌شود و موفقیت نیز موفقیت‌های پی در پی به همراه دارد و این سبب می‌شود اعتماد به نفس کودکان افزایش یابد.

 

علل عدم اعتماد به نفس در کودکان

علل عدم اعتماد به نفس در کودکان

دیگر اینکه به کودکان حس خوبی بدهیم. خوب بشوند، ببیند، متوجه شوند، و این اعتماد به نفس کودک را بالا می‌برد.
مسئولیت‌های ویژه ‌ای به کودکان بدهیم. برای مثال از خواهر و برادر مراقبت کن. فلان کار را انجام بده.
و اینکه بگویید من به تو افتخار میکنم. همینکه به کودک بگویید من به تو افتخار میکنم، درواقع اعتماد به نفس کودک را بالا برده‌اید.
در جمع و فامیل جنبه‌های مثبت کودک را متذکر شوید. وقتی ما جنبه‌های مثبت فرزند را بیشتر متذکر شویم این سبب می‌شود که اعتماد به نفس کودک بالا برود.
نکته بعدی اینکه زیاد امر و نهی نکنیم. دستور ندادن، ایراد نگرفتن. وقتی که ما از کودک زیاد ایراد می‌گیریم علاوه بر اینکه لجباز می‌شود اعتماد به نفس کودک را از بین می‌برد.

 

افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان

به کودکمان برچسب (خرس گنده، خنگ و...) نزنیم و از عبارات "من به تو افتخار می‌کنم" و "تو توانمند هستی". "تو می‌توانی" استفاده کنیم. به جای استفاده از جمله "تو باید نفر اول جهان شوی"، "تو میتوانی یکی از نفرات اول باشی" و "تو میتوانی جزء موفق‌ها باشی" را به کار ببریم. حتی اسم بچه را نیز به کوچک صدا بزنیم. اینجانب (دکتر محمد احسان تقی زاده) اعتقادی ندارم که اگر کودک نامش "افشین" باشد ما "آقا افشین" صدا کنیم. این حس عاطفی را بیشتر می‌کند. و وقتی اون حس عاطفی بیشتر شد، کودک حسّ تعلق به خویش می‌گیرد.

 

تقویت اعتماد به نفس در کودکان و پیشرفت تحصیلی

یکی دیگر از مواردی که اعتماد به نفس کودک را افزایش می دهد، احساس تعلق به خانه بودن است. نه اینکه احساس کند بار اضافی است. احساس نکند که والدین از دست وی کلافه هستند. وقتی ما حس تعلق به کودک را افزایش دهیم در اصل اعتماد به نفس کودک افزایش پیدا می کند.
برای خواندن مقیاس اعتماد به نفس در افراد دارای لکنت زبان کلیک کنید.

برچسب ها : بازیهایی برای افزایش اعتماد به نفس کودکان اعتماد به نفس در کودکان ابتدایی درمان لکنت زبان اعتماد به نفس کودکان تقویت اعتماد به نفس در کودکان و پیشرفت تحصیلی اعتماد به نفس کودکان

فرم ارسال دیدگاه

مهدیه سلطانی
بهمن ۹۷

سلام
خدا قوت به پروفسور تقی زاده و همکاران محترمشون
دختر من 4 سالشه و خیلی اعتماد به نفسش پایین اومده. تو درسا هم دقت نمیکنه و مدتیه همیشه نمراتش افت کرده
باید باهاش چیکار کنم؟ یخورده هم لجبازه

مدیر
بهمن ۹۷

سلام

ویدیوی بالا رو مشاهده کنید و متن زیرش هم حتما بخونید و موارد رو حتما رعایت کنید

بخش دوم افزایش اعتماد به نفس کودکان به زودی در سایت منتشر خواهد شد و میتونید مشاهده ش کنید تا اعتماد به نفس فرزندتون رو بالا ببرید

 

برای لجباز بودن و عدم تمرکز در درس هم دو مقاله زیر رو مطالعه کنید

  • مطالعه اختلال لج و لجبازی : http://mindecenter.com/news.php?id=384
  • بالا بردن هوش و تمرکز : http://mindecenter.com/news.php?id=366

 

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام