شب ادراری کودک دارای لکنت زبان و درمان آن

مدیر آذر ۹۷ ({{ avg }})

شب ادراری کودک دارای لکنت زبان و درمان آن : شب ادراری کودکان دلایل گوناگونی دارد که برخی از آن‌ها جنبه جسمی و برخی دیگر جنبه روحی و روانی دارند. در اغلب موارد کودک با هر دو مسئله درگیر است.

یکی از عوامل روانی که می تواند در این مورد تاثیر گذار باشد لکنت زبان کودکان است. برخی از کودکانی که دارای لکنت زبان می باشند به دلیل استرس های ناشی از این مشکل دچار شب اداری می شوند .

مرکز توانمند سازي ذهن تنها مرکز تخصصي درمان لکنت زبان می باشد که با در نظر گرفتن علل ایجاد لکنت زبان از تمامی متدهای روانشناسی جهت درمان قطعی لکنت زبان استفاده می نماید.

بعضی عوامل از جمله کمبود هورمون آنتی دیورتیک یا کاهش ظرفيت مثانه، عفونت‌های ادراری، عوامل روانی و استرس‌ها می‌توانند موجب شب ادراری کودکان شوند.

شب اداری دو نوع است:

شب ادراری اولیه بیشتر جنبه ارثی دارد و از ابتدا بوده و قطع نشده است.

شب ادراری ثانویه بعدها در اثر یک عامل به وجود می آید. درباره شب ادراری ثانویه حتما باید علت اصلی درمان شود، مانند درمان عفونت ادراری، رفع سندرم‌های خود ایمنی و بیماریهای آلرژیک، درمان بیماری‌های متابولیک مثل دیابت و... .
برای اصلاح این مشکل، قبل از هرگونه دارودرمانی، باید اقدام به رفتاردرمانی کرد و این امر مستلزم همکاری والدین و کودک، هر دو است.

برای درمان این مشکل در کودکان به توصیه‌های زیر عمل کنید:

١- مراجعه به پزشک متخصص ارولوژی برای انجام معاینات جسمی و انجام آزمایش‌های پزشکی (انگل، كليه، أسفنکترها، مثانه، اوره و...) .

۲- مراجعه به روان پزشک کودک

۳- استفاده از تشک هشداردهنده (زنگ دار) برای بیدار شدن کودک هنگام تخلیه ادرار (این تشک‌ها را می‌توانید از داروخانه تهیه کنید).

4- خوراندن مایعات زیاد مثل آب، چای، آب میوه، دوغ و... به کودک طی روز برای افزایش حجم مثانه

5- فاصله بین مراحل ادرار کردن: کودک نباید با فاصله کوتاهی پس از مصرف مایعات ابرار کند و این زمان باید به مرور افزایش یابد.

6- رعایت رژیم غذایی خاص: کودک نباید از مواد تحریک کننده مثل ادويه جات، فلفل، سرکه، نوشیدنی‌های گازدار و افزودنی‌های خوراکی به مقدار زیاد استفاده کند. از خوردن نوشابه‌های دارای کافئین هم جدا خودداری شود.

۷- آموزش آداب توالت: در این زمینه پشتکار و حوصله والدين شرط اول است و باید با روش‌های شکل دهی رفتار همراه با تشویق و تقویت، این آموزش‌ها داده شود. تغییر محیط و فضای توالت برای کاهش استرس کودکانی که از رفتن به دستشویی امتناع می‌کند توصیه می‌شود. در این ارتباط استفاده از تکنیک‌های تشویقی ضروری است.

۸- ورزش: در ورزش، بیشتر تحریک و تقویت عضلات مثانه مد نظر است. چند نوع ورزش پیشنهاد می‌شود:

الف : ورزش دراز و نشست

ب : کودک می ایستد دست‌هایش را جلو می برد و ده بار می‌نشيند و بلند می‌شود (تکرار 4 بار در روز)

ج : كودک ورزش شنا را ده بار انجام می‌دهد (حداقل 4 بار در روز تکرار شود).

شب ادراری کودک دارای لکنت زبان و درمان آن

9- چند ساعت پس از آن که کودک خوابید، حتما او را بیدار کنید تا به دستشویی برود. این کار بهتر است 3 ساعت پس از خواب انجام شود. مراجعه به مشاور روان درمان برای استفاده از تکنیک‌های تغییر رفتار و شرطی سازی کمک زیادی به کاهش شب ادراری کودک می‌کند.

۱۰- استرس‌های روانی، اجتماعی و عوامل اضطراب زا می‌تواند نقش مهمی در بروز شب ادراری داشته باشد. باید این عوامل به حداقل ممکن کاهش یابد. برای این منظور ترس‌های کودک را شناسایی کنید و برای رفع آن‌ها با مشاور در تماس باشید. ایجاد آرامش برای کودک به منظور کاهش تنش و استرس یکی از گام‌های مثبت برای رفع مشکل کودک است. گفتن داستان، حرف زدن با کودکان، بازی با او، تفریح و قرار دادن او در محیط‌های شاد از عوامل ایجاد آرامش در کودک است.

۱۱- خجالت، کم رویی، گوشه گیری و احساس افسردگی از جمله عوارض روانی شب ادراری است که موجب افزایش اضطراب کودک و در نتيجه تاخير در درمان او می‌شود. سعی کنید مشکل کودک را به رویش نیاورید و به او اطمينان دهید که مشکلش قابل درمان است.

حل مشکل شب ادراری در کودکان

۱۲- کودک را در صورت شب ادراری توبیخ نکنید.

۱۳- کاهش و یا مصرف نکردن مایعات پس از ساعت هفت عصر توصیه می‌شود.

14 . قبل از رفتن به رختخواب، حتما کودک را به دستشویی ببرید تا مثانه اش را کاملا تخلیه کند.

۱۰- تشک او را با رویه ضد آب پوشانده و در اتاق از بوگیرها با خوشبوکننده‌های هوا استفاده کنید تا اگر شب ادراری اتفاق افتاد باعث آزار بیشتر کودکتان نشود.

16 . باید به کودک آموزش داد تا به میزان دریافت مایعاتش در شب توجه کند و به هنگام تخلیه ادرار، مثانه را کاملا خالی کند.

۱۷- باید به کودک آموزش داد تا به هنگام تخلیه ادرار، مثانه را کاملا خالی کند.

۱۸ . کودک باید در طول روز مثانه را منقبض کند تا بتواند زمان بیشتری ادرار خود را نگه دارد.

۱۹- کودک را متوجه کنید که پس از شام مصرف مایعات را به حداقل برساند تا ادرار کمتری تولید شود. برای این منظور بهتر است که شام کودک بدون نمک باشد.

۲۰- از تنبیه کودک و به کار بردن روش‌های سخت گیرانه جدا خودداری کنید.                  

پس از اقدامات فوق در صورت عدم موفقیت برای کنترل شب ادراری می‌توان درمان دارویی را زیر نظر پزشک متخصص شروع کرد، اما باید توجه داشت که آموزش مهارت کنترل ادرار از درمان دارویی مهم تر است، زیرا معمولاً با قطع دارو، شب ادراری مجدداً عود می‌کند.

برچسب ها : شب ادراری در کودکان قرص شب ادراری شب ادراری نوجوانان سن شب ادراری معجون شب ادراری درمان شب ادراری بزرگسالان درمان قطعی لکنت درمان لکنت زبان توانمندسازان لکنت زبان

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام