آرام بخشی ذهن و جسم

مدیر خرداد ۹۷ ({{ avg }})

آرام بخشی ذهن و جسم : در اتاقی کم نور و ساکت با دمای متعادل دراز بکشید و هرگونه مزاحمت احتمالی مانند تلفن، آیفون و... را برطرف کنید.

چشمانتان را ببندید. درصورت عدم امکان ایجاد تاریکی، میتوانید از یک چشم بند با رنگ تیره استفاده کنید.

  1. ده نفس عمیق بکشید، آن را چند ثانیه حبس کرده و سپس آهسته خارج کنید. کاملاً آرام باشید و احساس کنید که با هر دم  بازدهم، آرامش تمام جسم و ذهنتان را دربرمی‌گیرد.
  2. یکی از روش‌های زیر را برای عمیق تر شدن به کار ببرید: (سه روش را انجام دهید و از هر کدام که دلخواهتان بود، در تمرینات بعدی استفاده کنید.)
  1. از شماره 50 شروع کرده و تا 1 بشمارید. دیدن تصویر اعداد در ذهن الزامی است.
  2. حدود 5 دقیقه تصور کنید که مشغول انجام کاری هستید، مانند شنا، باغبانی، قدم زدن در ساحل دریا، کوهنوردی و یا هر فعالیتی که علاقه مند هستید.
  3. تن آرامی (ریلکسیشن): تمام توجه خود را متوجّه پای راستتان کنید. انگشتان...، روی پا...، ساق...، زانو... و ران... به هر قسمت که توجه می‌کنید چند ثانیه‌ای مکث کنید و احساس کنید که آن قسمت لحظه به لحظه شل تر، آرام تر و رها تر میشود. سپس به همین طریق پای چپتان را شل و رها سازید. این احساس آرامش و رهایی را به عضلات کمر...، عضلات پشت...، عضلات شکم... و عضلات سینه... نیز منتقل نمایید.
    اکنون به دست راست: انگشتان...، روی دست...، کف...، مچ...، ساعد...، آرنج... و بازو... و سپس دست چپ مانند دست راست...، عضلات گردن...، صورت...، عضلات دور چشم...، پیشانی... و سر... توجه نمایید تا آرام و رها شوند. اکنون تا حدودی آگاهی به بدنتان را از دست داده اید و ذهن تان نیز آرام است.

آرام بخشی ذهن و جسم

  1. عبارت تأکیدی هدف خود را 40 بار تکرار نمایید. دیدن کلمات و تمرکز روی آنها الزامی است.
  2. حدود 5 دقیقه به تجسم همان هدف خود مشغول باشید، تا حد امکان سعی کنید یک صحنه واقعی بسازید و از تمام حواس خود (بصری، سمعی و لمسی) استفاده نمایید. هرچه این تصویر را روشن تر، واضح تر، دقیق تر و با جزئیات کامل‌تری مجسم کنید، مؤثرتر است.
  3. خروج از حالت ریلکسیشن: 10 پله را در مقابل خود تصور نموده و با بالارفتن از هر پله احساس کنید که هوشیارتر شده و به حالت ریلکسیشن باز می‌گردید. بر روی هر پله این جمله را تکرار کنید: «من هر لحظه بیدارتر می‌شوم و احساس سلامت و انرژی میکنم.» وقتی به پله اول رسیدید، چشمانتان را باز کرده، پس از کشیدن یک نفس عمیق و تکان دادن بدن آهسته بلند شوید. دقت کنید با وجود اینکه در حالت ریلکسیشن احساس می‌کنید که بیدار هستید، اما بدون انجام دادن این قسمت از جایتان بلند نشوید. تمام این تمرین حدود15 تا 20 دقیقه طول می‌کشد. در طول روزها یا هفته‌های اول ممکن است که چند دقیقه‌ای به خواب فرو روید و یا دچار افکار منفی و عدم تمرکز شوید. اصل 18 تلقین به نفس را به یاد داشته باشید.

دکتر مرتضی احمدی منش

مرکز توانمند سازی ذهن  در زمینه ی خدمت مشــــاوره و روانشــــناختی به عنـــوان ( مرکز درمان لکنت زبان ) تأســــیس گردید . در این مرکز از تمامی متدهای روانشناسی جهت درمان لکنت زبان استفاده می شود.

درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی در مرکز توانمندسازی ذهن دکتر تقی زاده

برچسب ها : ریلکسیشن آرام بخش ذهن جسم لکنت درمان قطعی لکنت زبان درمان لکنت زبان

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام