کاهش اضطراب کودکان ایرانی

مدیر اردیبهشت ۹۷ ({{ avg }})

مقایسه اثربخشی دو شیوه ی درمانگری شناختی-رفتاری واحد پردازنده ای و هیپنوتراپی شناختی-رفتاری در کاهش اضطراب کودکان ایرانی

 

مقدمه:

کاهش اضطراب کودکان ایرانی : اضطراب کودکان یکی از رایج ترین معضلات روانشناختی است که با افت عملکرد کودکان همراه میشود. پژوهش حاضر به منظور مقایسه اثربخشی دو شیوه درمانگری شناختی-رفتاری واحد پردازنده ای و هیپنوتراپی شناختی در کاهش اضطراب کودکان ایرانی انجام شده است.

کاهش اضطراب کودکان ایرانی /  روش کار

210 دانش آموز دبستانی دختر مشغول به تحصیل در سال 90-89 در پایه های سوم و چهارم و پنجم دبستان توسط مقیاس تجدید نظر شده‌ی اضطراب کودکان رینولدز وریچموند به عنوان ابزار غربال‌گری و نیز مقیاس تجدید نظر شده‌ی اضطراب و افسردگی کودکان چورپیتا جهت مقایسه‌ی نتایج و تایید آن، از نظر وجود اضطراب بررسی شدند.

روش نمونه گیری در این پژوهش از نوع خوشه‌ای تصادفی بوده و از این تعداد 32 دانش آموز که واجد خصوصیات اضطرابی تشخیص داده شدند وارد طرح پژوهشی گردیده که به طور تصادفی در سه گروه تقسیم شدند. در دو گروه آزمایشی پروتکل‌های درمانی (شناختی-رفتاری واحد پردازنده‌ای و هیپنوتراپی شناختی) در جلسات انفرادی به مورد اجرا گذاشته شدند.

پس از 10 جلسه‌ی درمانی مجدداً مقیاس اضطراب رینولدز در هرسه گروه به مورد اجرا درآمد و نتایج با استفاده از روش آماری تحلیل واریانس اندازه گیری مکرر بررسی شد.

نتایج

طبق این بررسی هردو روش شناختی-رفتاری واحد پردازنده‌ای و نیز هیپنوتراپی شناختی منجر به کاهش اضطراب کودکان شده که این کاهش در مقایسه با گروه کنترل در سطح p>0.05 معنادار بود.

روش هیپنوتراپی شناختی منجر به کاهش بیشتر اضطراب نسبت به درمان شناختی-رفتاری واحد پردازنده‌ای شد که این تفاوت نیز در سطح p<0.05 معنادار بود.

بحث 

این مطالعه نشان داد هیپنوتراپی شناختی نسبت به روش شناختی-رفتاری واجد پردازنده‌ای اثر درمانی بیشتری در کاهش اضطراب کودکان دارد.

لذا با توجه به بالا بودن سطح اضطراب کودکان و نیز هیپنوتیزم پذیری بالاتر کودکان، آموزش هیپنوتراپی را به درمان‌گران حوزه روانشناسی کودک ضروری می‌دانیم.

درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی در مرکز توانمندسازی ذهن دکتر تقی زاده

برچسب ها : درمانگری شناختی رفتاری واحد پردازنده ای هیپنوتراپی شناختی اضطراب کودکان اضطرابی درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی درمان قطعی لکنت زبان دکتر تقی زاده درمان لکنت زبان توانمند سازی ذهن

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام