دیدگاه بلانتون در مورد لکنت زبان

مدیر بهمن ۹۹ ({{ avg }})

بلانتون معتقد است که عوامل روانی سبب بروز لکنت میشوند بدین ترتیب که ترس باعث می شود  قشر مغز نتواند کنترل خود را بر اندام هاي گفتاري اعمال کند و لکنت زبان ریشه در مسائل و مشکلات عاطفی دارد و به صورت نشانه هاي فیزیکی و اختلالات زبانی تظاهر میکند. اغلب گفته می شود که لکنت مانند توده یخ شناوري است، قسمتی که در بالاي آب قرار دارد و مردم میبینند و میشنوند قسمت کوچکتر آن است .

قسمت بزرگتر آن شامل شرم ترس و گناه و تمام احساساتی است که هر زمان سعی کرده اید جمله سادهاي را بیان کنید و نتوانسته اید تماما زیر سطح آب قرار دارد. اکثرا افراد مبتلا به لکنت سعی میکنند قسمت پایین این توده شناور را پنهان نگه دارند تا خود را شخصی با گفتار عادي نشان دهند این کار فقط قسمت پائین توده را بزرگتر میسازد. مواردي از بهبود لکنت در برخی از کلاس هاي فن بیان یافت شد که البته هدف از این کلاس ها، بهبود بیان به طور کلی بوده است (شهرستانی، 1389).

در تحقیق دیگري که توسط برائتی ( 1388 ) پیرامون عوامل مؤثر بر کاهش علائم لکنت زبان انجام شده است، مطرح گردیده که از میان روش هاي مؤثر بر کاهش عوامل مؤثر بر لکنت زبان میتوان به روش فن بیان اشاره نمود که همراه با مشاوره درمانی به خانواده ها مؤثر است.

در تحقیق اسلامی، امیري، تقاء و اسلامی ( 1388 ) که پیرامون صورت گرفته است، مطرح شده علت هاي لکنت زبان به گونه اي دقیق مشخص نمی باشد ولی عواملی که مرتبط با فن بیان می باشند، مانند تشخیص هجاها، صداها، اندام هاي گویایی نظیر زبان و حتی عوامل روانی با لکنت زبان ُمرتبط هستند.

ناصح ( 1385 ) در تحقیقی پیرامون بررسی اختلالات مراجعین کلینیک گفتار درمانی آموزش و پرورش استثنایی بندرعباس مطرح نموده است که اختلالات آواشناختی و اختلالاتی از قبیل اختلال در خواندن، نوشتن، یادگیري و ریاضیات با لکنت زبان مرتبط می باشند.

برچسب ها : لکنت زبان

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام