رشد زبان در کودکان

مدیر دی ۹۹ ({{ avg }})

اغلب افراد تصور می کنند که زبان کودک با به کارگیری اولین کلمات آغاز می شود . ولی ، در واقع ، یادگیری سخن گفتن فقط یکی از ابعاد پیشرفت کودک در یادگیری زبان است که که خود بر پایه بسیاری از تجارب قبلی او بنا می شود . دسته‌ای از این تجارب به ادراک زبان مربوط است .

تحقیقات کولتهارت و سایرین

وقتی نوزاد انسان به دنیا می آید ظرفیت تشخیص صدا های مربوط به سخن را داراست . مثلا مجموعه‌ای از آزمایش‌هایی که ایماس (1985) انجام داده نشان داده است که حتی نوزادان سه یا چهار هفته ای می‌توانند تفاوت صداهایی را که در زبان مهم است تشخیص دهند. این توانایی چنان خوب رشد می کند که ایماس و دیگران استدلال کردند که نوزاد انسان آن حتماً دارای مکانیسمی درونی برای کسب و به کارگیری زبان است . به دلیل وجود این مکانیسم مادرزادی ، حتی نوزادان چند هفته ای نیز خیلی زود توانایی ادراک زبان را کسب می‌کنند . آشکار است که نوزادان خردسال نمی‌توانند ادراکات خود را مستقیماً گزارش کنند . بنابراین ، محققان برای مطالعه در این زمینه نوعی روش تحقیق را به کار برده اند که روش مکیدن یا دامنه بالا نامیده می شود (پتیتو ،1988 ) .  در این روش ، در حالی که نوزاد صداهایی مشابه صداهای انسان را میشنود پستانکی آرامبخش را می مکد . البته این یک پستانک معمولی نیست ، بلکه متصل به فشارسنج است که آن نیز به وسیله‌ی ثبات مرتبط است . اساس این روش فرایندی است که خوگیری نامیده می شود ، یعنی وقتی نوزادان با محرکی که از قبل با آن آشنا هستند رو به رو می شوند سرعت مکیدن پستانک را کم می کنند ، ولی زمانی که شی ء نو و جدیدی را کشف می کنند بر سرعت مکیدن می افزایند .

تصور کنید نوزادی در صندلی خود نشسته و به صدای / با / که توسط کامپیوتر تولید و پیوسته تکرار می شود ،  گوش می دهد . از آنجا که به دلیل تکرار صدا نوزاد با آن آشنا شده است ، سرعت مکیدن کم کم کاهش می یابد . اکنون صدا به / پا / تغییر می یابد . با این تغییر ، سرعت مکیدن پستانک افزایشی چشمگیر مییابد و بدین ترتیب می فهمیم که نوزاد تفاوت صداها را تشخیص داده است . همانطور که ایماس اشاره کرده است ، حتی نوزادان چند هفته نیز می توانند بین صداهای مختلف سخن تمیز دهند . از آن جا که این تشخیص بسیار زود و در آغاز حیات نوزاد انجام می‌گیرد ، احتمال نمی‌رود که کودک آن را فرا گرفته باشد . توضیح ساده این توانایی این است که نوزادان همراه با مکانیسم های ادراکی خاصی که برای تشخیص صدا های سخن لازم است به دنیا می آیند ( کرومر ، 1988 ) . به بیان دیگر ، به نظر می رسد که نوزاد انسان از لحاظ زیست شناختی آمادگی دارد زبان را تشخیص و به کار گیرد .

برچسب ها :

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام