درمان مبتنی بر تنش زدایی

مدیر تیر ۹۹ ({{ avg }})

درمان مبتنی بر تنش زدایی

همه بر این عقیده اند که اغلب الكن ها به هنگام آرامش، بهتر حرف می زنند. بدین ترتیب، متخصصان بازپروری متعددی، فنون تنش زدایی خود را با پذیرش این اصل که فرد الكن در صورت آرامش به ترس های معمول خود دچار نمی شود و می تواند بدون مواجهه با مشکلات بنیادی حرف بزند، تدارک دیده اند.

این روش های تنش زدایی از پژوهش های محققانی مانند جاکبسن (۱۹۳۸)، ولپی (۱۹۵۸) و ایسنک (۱۹۶۰) الهام گرفته اند. در بین این گروه از محققان، می توان به بروتن و شومیکر (۱۹۶۷) و روش حساسیت زدایی نظام دار آنها اشاره کرد. نظریه ی این مؤلفان به عنوان «نظریه ی دوعاملی، لکنت زبان» نامیده شده است.

بر اساس نظریه ی دوعاملی، لکنت زبان را نباید به عنوان یک پدیده ی تحولی یا نتیجه ی یک شرطی سازی کنشی- ابزاری کلی گفتار در نظر گرفت، بلکه باید به دو عامل در مجموعه ی رفتارهای فرد الكن توجه کرد:

  • نخستین عامل، نابودی در سخن گفتن خاص وی، یعنی تکرار هجاها و کلمه ها و تردیدها و تطويل هاست. این رفتارها پیامد یک شرطی شدگی کلاسیک است.
  • رفتارهای دیگر فرد الكن يعني راهبردهای انحراف، انتظار، اجتناب و جز آن، پیامد یک شرطی سازی کنشی - ابزاری هستند.

روش درمانگری پیشنهاد شده توسط این مؤلفان، از مجموعه ای از تمرین های حساسیت زدایی تشکیل شده است: در این روش، در وهله ی نخست به کاهش یا حذف پاسخ های هیجانی منفی وابسته به برخی از موقعیت ها می پردازند؛ موقعیت هایی که به ایجاد حالت های اضطرابی مهارنشدنی در قلمرو گفتار منجر می شوند.

در وهله ی دوم، درمانگری با هدف خاموش کردن رفتارهای اجتنابی فرد الکن انجام می گیرد. (دادستان، ۱۳۸۸: ۷۷ - ۷۸)

در گفتار آهنگین از افراد لکنتی خواسته می شود تا کلمات را با صوت و آواز گونه بگویند. گفتار آهنگین باعث روان و سلیس صحبت کردن می شود، اما اغلب افراد لکنتی تمایل ندارند از این شیوه استفاده کنند. چون می دانند که چنین گفتارهایی عجیب و غیر عادی به نظر می رسد.

تمام افراد لکنتی جهان اگر سخنانشان را با آواز بگویند، تمام گفتارشان بدون لکنت و روان از آب در خواهد آمد. ولی شما یک لکنتی را پیدا کنید که مایل باشد برای برقراری ارتباط با دیگران آواز بخواند این کار در اجتماع و عرف قابل قبول نیست و افراد لکنتی نیز این را به خوبی می دانند.

برچسب ها : درمان لکنت زبان لکنت زبان درمان لکنت لکنت درمان قطعی لکنت زبان درمان تضمینی لکنت زبان

فرم ارسال دیدگاه

علیرضا
تیر ۹۹

تصادف کردم لکنت زبان دارم ۲۴سالمه

مدیر
تیر ۹۹

با پذیرش تماس بگیرید تا راهنمایی تون کنند
09120576846
02188677071

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام