لکنت پیشرفته چیست

مدیر تیر ۹۹ ({{ avg }})

در پست های قبل درمورد انواع لکنت زبان صحبت کرده بودیم که به چند دسته تقسیم می شوند. لکنت پیشرفته یکی از انواع لکنت است که در این پست به توضیح آن خواهیم پرداخت.

آخرین درجه لكنت رشدی، لکنت پیشرفته است که بیشتر به سن فرد دارای لکنت اهمیت می دهد تا تفاوت در الگوی لکنت یا فرآیندهای زیر بنایی آن. این درجه پیشرفته به جوانان و بزرگسالان متعلق است اما مهم است توجه کنید که بعضی از جوانان و بزرگسالان دارای لکنت تا این مرحله پیشرفت نمی کنند (گیوتر ،۲۰۱۳).

این افراد به دلیل این که نمی توانند جلوی بروز لکنتشان را بگیرند، احساس می کنند که لکنت و گفتارشان خارج از کنترل آنهاست (منبع کنترل خارجی). احساسات منفی افراد لکنتی به وسیله ی تصویری که از شنوندگان دارند مختل می شود. حتی اگر شنوندگان این افراد نسبت به گفتارشان واکنشی نشان ندهند، لکنتی ها تصور می کنند که آنها با سکوتشان نیز احساسات منفی شان را بروز می دهند.

این تجارب، در نهایت باعث شکل گیری احساس ناامیدی، خشم و ناکامی در افراد لکنتی می شود. پس از سالها لكنت کردن و تجربه کردن احساسات ناخوشایند، افراد لکنتی تصور می کنند که لکنت بخش بزرگی از شخصیت آنها را شکل می دهد آنها از این بخش شخصیتشان متنفر هستند و لكنتشان را عامل تمام مشکلاتشان محسوب می کنند. در افرادی که لکنت به بخشی از هویت تبدیل شده است، درمان لکنت زبان تقریبا غیرممکن است.

این افراد تصور می کنند که درمان مستلزم حذف ماهیت وجودی آنهاست و آن را چیزی مثل " تازه کردن زخم های کهنه شان " تلقی می کنند. این افراد اگر وارد برنامه ی درمانی لکنت شوند و با شکست مواجه شوند، احساسات منفی شان نسبت به خودشان و لكنتشان دو برابر می شود و ممکن است اعتماد به نفسی که قبل از ورود به درمان داشته اند را نیز از دست بدهند. (بولدستین وراتنر، ۲۰۰۸)

برچسب ها : درمان لکنت زبان لکنت درمان لکنت لکنت زبان درمان قطعی لکنت زبان

فرم ارسال دیدگاه

سارا
تیر ۹۹

برای ما که راه دور هستیم واقعا انلاین مشاوره دادن خیلی کمک میکنه بهمون

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام