ماهیت لکنت زبان

مدیر خرداد ۹۹ ({{ avg }})

گفتار فرآیند ساده ای نیست بلکه نیازمند حرکات هماهنگ، سریع و ظریف اندام های گویایی می باشد. علاوه بر این، زمان بندی دقیق عضلات برای تنفس و تولید صوت جهت گفتار ضروری است. عوامل زیادی می توانند این فرآیند را در انسان به علل شناخته یا ناشناخته دچار اختلال و آسیب گرداند؛ لکنت یکی از این عوامل مهم و شناخته شده در زمینه توانایی های زبانی و گفتاری می باشد. (اسلامی، امیری، تقاء و اسلامی، ۱۳۸۸).

اختلال گفتار شامل ناتوانی در ایجاد و کنترل صداها و کلام (شمرده سخن گفتن) و ناتوانی در حفظ ریتم گفتار (گفتار سلیس) است. اختلال زبانی شامل هر دو اختلال گفتاری و زبانی است که باعث ضعف در هماهنگی بین تنفس و مکانیزم صدا، ناتوانی در ادای کامل جمله ها و کلمات و در نتیجه مشکلات عاطفی و اجتماعی می شود (زاده محمدی؛ ۱۳۸۸).

اختلالات گفتاری به آسیب در صوت، تولید اندامهای گفتاری و روانی کلام هم گفته می شود که به دلیل تأخیر یا آسیب در مکانیسم کنترل حرکتی گفتار در سیستم اعصاب مرکزی یا محرک های زبانی نامناسب و با استفاده کردن از سیستم تولید صوت ایجاد می شود ( سلیمانی، محمدی، خزایی، ارتياحى؛ ۱۳۹۰).

هر نوع اختلال یا ناهنجاری که در فرایندهای طبیعی تولید و درک زبان، اعم از مهارت های شنیداری، گفتاری، خواندن با نوشتن، به وجود آید. اختلالات زبانی از نظر منشاء به دو گروه اختلالات رشدی و اختلالات اکتسابی تقسیم می شوند: اختلالات رشدی زبان که از آغاز تولد در مرحل مختلف رشاد در یادگیری مهارت های مختلف زبانی ظاهر می شوند و خود به دو گروه مرکزی و عضوی تقسیم شوند. در اختلالات مرکزی، نوعی آسیب با ضایعه در دستگاه مرکزی اعصاب، منشاء اصلی اختلال زبانی است، در حالی که در اختلالات عضوی نوعی نقص عضو از قبیل شکاف لب، شکاف کام و یا هر نوع نقض عضو در اندام های کوبایی موجب اختلال می شود.

در اختلالات رشدی فراگیر زبان با جنبه ای از ساخت با کاربرد زبان یا با تاخیر همراه است و یا به صورت غیر طبیعی است. در اختلالات اکتسابی زبان، فرد در نتیجه نوعی ضایعه مغزی و یا بیماری عصبی دچار اختلال زبانی می شود. انواع زبان پریشی در بزرگسالان از نمونه های اختلال اکتسابی زبان است. (نیلی پور، دارویی، فرازی، عامری، صالحی، آذر مهری، ۱۳۹۲).

برچسب ها : درمان لکنت درمان لکنت زبان لکنت ماهیت لکنت لکنت

فرم ارسال دیدگاه

مهران حاتمی کوهدشت
تیر ۹۹

دمت گرم عاشقتم دکتر

حسن رستمی
تیر ۹۹

میخام لکنت زبانم بر طرف کنم

مدیر
تیر ۹۹

با پذیرش تماس بگیرید تا راهنمایی تون کنند
09120576846
02188677071

محمد
تیر ۹۹

سلام
من لکنت زبان دارم خیلی شدید هست و اذیتم می کند در صحبت کردن اذیت می شوم....چطوری این لکنت رو بردارم تا بتوانم راحتر صحبت کنم..

مدیر
تیر ۹۹

با پذیرش تماس بگیرید تا راهنمایی تون کنند
09120576846
02188677071

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام