دو زبانگی در لكنت زبان کودکان

مدیر اسفند ۹۸ ({{ avg }})

 

نظریه نارسایی تفکر زبانی (دو زبانگی در لكنت)

منظور از دوزبانه یا چند زبانه بودن این است که کودک قبل از اینکه به تکامل در ساختار زبان مادری خود برسد به یادگیری یک یا چند زبان دیگر بپردازد. به عبارت دیگر کودک قبل از هفت یا هشت سالگی زبان های دیگری را یاد بگیرد و تحقیقات تراویس (۱۹۳۷) نشان می دهد که ۲۸ درصد افراد دارای لکنت زبان را دوزبانه ها تشکیل میدهند و 1 درصد آن یک زبانه هستند تحقیقات دیگری نیز مؤید بالا بودن آمار لکنت در بین افراد دو یا چندزبانه می باشد.

اینکه چرا و چگونه دو یا چند زبانه بودن سبب لکنت می شود، سؤالی است که بیشتر از طریق نارسایی تفکر زبانی نظری می توان توجیه کرد. نظریه نارسایی تفکر زبانی نظری معتقد است که دو یا چند زبانه بودن کودک، قبل از اینکه وی به تکامل در زبان مادری دست یابد باعث اختلال در کنش های نظم دهنده، اجرایی و تمایلاتی زبان خواهد شد. این نظریه ابراز می دارد که در دو زبانه ها اختلافات نظام های فکری که مربوط به الگو دستوری هر زبان است، سبب آشفتگی کودک در برنامه ریزی و پردازش بیانی آنها خواهد شد. به این معنی که فرد نظام دستوری و اصطلاحات یک زبان را در زبان دیگر وارد می کند و از طرف دیگر نمی تواند به ظرافت های خاص هر زبان بپردازد.

نکته دیگر اینکه در ذهن فرد دوزبانه عناصر حسی- عملی با عناصر زبانی به طور شایسته هماهنگی ندارند. به این معنی که تصویری که از یک شیء در ذهن یک فرد غير الكن وجود دارد به راحتی و بدون واسطه به قالب قراردادی آن ترجمه می شود ولیکن در افراد دو یا چندزبانه این ترجمه با استفاده از واسطه صورت می پذیرد که سبب ناروانی گفتار می شود. امروزه در مناطقی از کشورمان که مردم آن به زبان دیگری غیر از زبان فارسی تکلم می کنند، لکنت و یا تاخیرات گفتاری ناشی از دوزبانی فراوان دیده میشود. چرا که عده ای از مردم این مناطق سعی دارند زبان فارسی را قبل از رفتن به مدرسه به فرزندانشان بیاموزند. به جاست که این گونه افراد به توصیه های آسیب شناسی گفتار و زبان توجه نموده و از بروز این حالات جلوگیری نمایند.

برچسب ها : لکنت زبان درمان لکنت زبان لکنت درمان لکنت درمان تضمینی لکنت زبان

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام