در شرایط بحرانی و استرس چطور رفتار کنیم؟

مدیر بهمن ۹۸ ({{ avg }})

 

تاب آوری عاملی مهم در حفظ سلامت روان در شرایط بحرانی و پر استرس است. گاهی اوقات زمانی که افراد با تغییر بزرگی روبرو می شوند، احساس کنترل بر روی اوضاع را ندارند، شرایط برای آن ها غیر قابل پیش بینی و یا مسئولیت سنگینی را بر عهده دارند، دچار استرس می شوند.

گاهی استرس نتیجه یک رخداد مهم و نارایج است، و نیز گاهی به دلیل تلنبار شدن فشارهای کوچک یا احساس غیر قابل تحمل شدن شرایط، نمی توانیم موقعیت را اداره کنیم درنتیجه با تحمل فشار بالا، فرد دچار استرس می شود.

واکنش هر یک از ما به شرایط بحرانی و استرس به گونه ای است، گاهی نشانه های جسمی مانند سر درد، دردهای پراکنده بدنی، مشکل گوارشی، احساس خستگی، کاهش اشتها، بی خوابی پیش می آید. گاهی نیز نشانه‌های روانی رفتاری مانند احساس ترس و اضطراب، درماندگی، نا امیدی، کرختی و شوکه شدن که با خشم تجربه می شود، علامت استرس است.

تاب آوری اصطلاحا یعنی با حوادث تلخ و استرس کنار آمدن. تاب آوری به این معنی نیست که تحت تاثیر مشکلات قرار نمی گیریم، بلکه تعیین می کند چگونه با مشکلات کنار بیاییم، از آن‌ها گذر کنیم و سلامت روان را حفظ کنیم.

 

زمانی که در موقعیت بحرانی و پر استرس قرار گرفتیم چه کنیم؟

در مقابله با حوادث غیر منتظره و بحران های غیر طبیعی، بیشتر واکنش های افراد طبیعی است به همین دلیل نباید برچسب ضعیف بودن یا ترسو بودن زده شود. از موقعیت هایی که استرس افراد را بیشتر می کند باید پرهیز شود برای مثال کمتر چک کردن اخبار و دوری از جمع، در کنترل استرس موثر است.

گذراندن وقت با دوستان و خانواده و صحبت کردن در مورد نگرانی ها و احساسات در این برحه مهم است و فرد باید بتواند اجازه بروز احساساتی مانند گریه و خشم را به خود و دیگران بدهد. تغییر حال افراد در هر لحظه طبیعی است و برای حل و فصل آن نیاز به زمان است.

برچسب ها : عوارض استرس علت استرس چیست درمان استرس عوارض استرس و فشار عصبی

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام