بهبود اعتماد به نفس کودکان

مدیر بهمن ۹۷ ({{ avg }})

 

حس مثبت اندیشی به کودک داشته باشیم

برای افزایش اعتماد به نفس کودکان در درمان لکنت زبان، ثبت ببینیم، جنبه‌های مثبت کودک چه در گفتار و چه در رفتار اگر بچه جنبه‌های منفی هم داره، رفتار را تقویت کنیم. کل شخصیت کودک را تقویت نکنیم. شاید کودک نقاط ضعفی هم داشته باشد ما می‌خواهیم نقاط ضعفش را جبران کند. نگوییم "آفرین دختر خوب" ، "آفرین پسر خوب" ، «آفرین که نمره خوبی گرفتی ولی تلاش بکن که ورزشت هم ادامه بدی».

 

ورزش کنید

ورزش باعث شده کودک احساس سلامت جسمی، تخلیه انرژی و دریافت انرژی که سبب میشود اعتماد به نفس کودک بالا رود. باید اجازه دهیم کودک اشتباهاتی داشته باشد، املای نانوشته غلط ندارد. منظور این نیست که خطای فحاشی و دست به کارهای خطرناکی مانند دست زدن به مار و... کند. منظور این است که کودک شن بازی کند، خاله بازی کند و خونهاش را خراب کند و یا گاهی اسباب بازیاش را خراب کند. این کار نقشی در درمان لکنت زبان دارد.

 

خلاقیت کودک را افزایش دهید

هرچه به کارهای خلاق کودک توجه کنیم، این توجه سبب افزایش اعتماد به نفس کودک میشود. برای افزایش خلاقیت کودکان باید کارهای جدید، حرف های تازه آن‌ها را تشویق کنیم و بگذاریم کودک خودش باشد. در بین انسان‌های کره‌ی زمین هیچ دو انسانی یافت نمی‌شود که اثر انگشت مشابه‌ای داشته باشند. حتی دوقلوی‌های تک تخمکی هم یکسان نیستند.

 

گوش دادن فعال به کودکمان

والدین خیال می‌کنند برای بهبود مهارت خودپنداره و افزایش اعتماد به نفس فرزندشان باید امر و نهی کنند. وقتی ما مظهر اعتماد به نفس و صداقت و روابط انسانی و محبت و درست اندیشیدن باشیم و زمانی که به مشکلی برخوردیم فکر کنیم و حل مسئله داشته باشیم بچه از ما یاد می‌گیرد.

 

بین فرزندانمان تبعیض قائل نشویم

وقتی یکی از فرزندانمان را تحقیر و سرکوب می‌کنیم، کودک چه احساسی می‌کند؟ احساس خلاء، کم ارزشی و .... می‌کند. گاهی کودکان سوال می‌پرسند که مادر من را بیشتر دوست دارید یا برادرم را؟ می‌گوئید : (عزیزم من هردوی شما را دوست دارم). والدینی که احساس میکنند زرنگ هستند می‌گویند: (عزیزم من تو رو بیشتر دوست دارم ولی به برادرت نگو). کاملا غلط است.

 

اجازه دهید کودکان بازی کنند

در حین بازی بچه‌ها دعوایشان می‌شود. بازی برای کودک جنبه آموزشی دارد. بازی کردن جنبه درمانی دارد هرنوع آموزشی را می‌توان با بازی به کودک یاد داد. بازی باعث رشد اندام و فکر و عاطفی و اجتماعی و... انسان می‌شود. در حین بازی این امکان وجود دارد که کودکان با یکدیگر دعوا کنند، دخالت در دعوای کودکان نداشته باشیم. بگذاریم کودک فکر کند، قواعد بازی را بفهمد، به قوانین پایدار و پایبند باشند. با افزایش اعتماد به نفس می‌توانیم با کمترین دارایی‌های مالی و شناختی بهترین بهره‌وری را داشته باشیم.

 

برچسب ها : بهبود اعتماد به نفس کودکان درمان اعتماد به نفس پایین بچه ها افزایش عزت نفس کودکان درمان لکنت زبان

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام