مقايسه شيوع اختلالات رواني در افراد مبتلا و غير مبتلا به ملال جنسيتي بر اساس تفکيک جنسيت

مدیر دی ۹۷ ({{ avg }})

چکیده

 شيوع اختلالات رواني در افراد مبتلا و غير مبتلا به ملال جنسيتي : اکثر مردم از همان اوایل کودکی هویت جنسیتی خود را می یابند، اما در این بین افرادی هستند که از دوران کودکی تمایلات و رفتارهای جنس مخالف خود رانشان می دهند که مشکلاتی را برای آنان رقم می زند.

مطالعه ی حاضر به منظور مقایسه ی شیوع اختلالات روانی در افراد مبتلا و غیر مبتلا به ملال جنسیتی انجام شد. این مطالعه از نوع تحقیقات بنیادین و پس رویدادی بود که ۴۵ نفر از افراد مبتلا به ملال جنسیتی (۱۷ نفر مرد به زن و ۲۸ نفر زن به مرد) که تشخیص ملال جنسیتی آنها از طرف سازمان پزشکی قانونی تایید و از دی ماه ۱۳۹۴ تا مهرماه ۱۳۹۵ به کلینیک نویدبخش شهرستان اصفهان مراجعه کردند، بصورت در دسترس انتخاب شدند.

 شيوع اختلالات رواني در افراد مبتلا و غير مبتلا به ملال جنسيتي

برای گروه غیر مبتلا نیز ۴۵ نفر از دانشجویان دانشگاه پیام نور اصفهان (۲۰ نفر مرد و ۲۵ نفر زن) بصورت داوطلب انتخاب شدند و به پرسشنامه SCL-90-R پاسخ دادند. به منظور تحليل داده ها از تحلیل واریانس چند متغیری و آزمون تعقیبی شفه استفاده شد.

به جز مولفه ی روان گسسته گرایی در اکثر مولفه ها بین چهار گروه شرکت کننده تفاوت معنادار یافت شد که با توجه به نمرات میانگین گروه ها، گروه افراد مبتلا به ملال جنسیشی مرد به زنه در مولفه های شکایت جسمانی، وسواسی- اجباری، حساسیت در روابط متقابل، افسردگی، اضطراب و ترس مرضی، و گروه افراد مبتلا به ملال جنسیتی زن به مرد در مولفه ی پرخاشگری (خصومت) و گروه مردان در مولفه ی افکار پارانوئیدی، بیشترین نمرات را کسب کردند. این مطالعه نشان داد که شیوع اختلالات روانی در گروه افراد مبتلا به ملال جنبشی مرد به زن بیشتر است.

مرکز توانمند سازي ذهن تنها مرکز تخصصي درمان لکنت زبان می باشد که با در نظر گرفتن علل ایجاد لکنت زبان از تمامی متدهای روانشناسی جهت درمان قطعی لکنت زبان استفاده می نماید.

 

برچسب ها : درمان قطعی لکنت شبیه سازی ذهن چیست درمان قطعی لکنت زبان در بزرگسالان هویت جنسیتی ملال جنسیتی اختلالات روانی مرکز توانمندسازی ذهن لکنت زبان درمان قطعی لکنت زبان

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام