چگونه به شیوه درست انتقاد کنیم؟

مدیر مهر ۹۷ ({{ avg }})

چگونه به شیوه درست انتقاد کنیم : احتمالاً شنیدن کلمات «لازمه که با هم صحبت کنیم» از زبان رئیس، همسر یا دوست‌تان شما را به شدت مضطرب می‌کند.
اگر شما از شنیدن راجع به کارهایی که اشتباه انجام داده‌اید و خطاهایی که مرتکب شده‌اید متنفر هستید، بدانید که تنها نیستید. ما دوست نداریم که مورد انتقاد واقع شویم، ولی فیدبک صادقانه یکی از ارزشمندترین ابزارهایی است که برای بهبود فردی در اختیار داریم
.

چگونه به شیوه درست انتقاد کنیم

انتقاد شنیدن ناراحت کننده است، و توضیح دلیل آن به علوم اعصاب بر می‌گردد. مغز ما برای اینکه ما را زنده نگه دارد، تکامل پیدا کرده تا بسیار قدرتمندتر به اتفاقات منفی واکنش نشان دهد. مغز به این شکل تکامل پیدا کرده تا ما را امن نگه دارد. درست همان طور که 20 هزار سال قبل، مغز تلاش می‌کرد تا جوامع شکارچی گردآورنده را در مقابل قبایل متجاوز امن نگه دارد، مغز شما هم در مقابل نظری انتقادی از طرف همسر یا رئیس شما به همان شکل عکس العمل نشان می دهد.

ولی آیا فقط به این دلیل که فیدبک منفی ناراحت کننده است، طرف مقابل شما باید از ارائه آن خودداری کند؟ و آیا شما هم باید از انجام این کار خودداری کنید؟

به هیچ وجه! فقط لازم است که کمی در مورد آن تفکر کنید.

تحقیقاتی که در دانشگاه «میشیگان» انجام شده نشان می دهد که میزان کافی از انتقاد سازنده در عمل یکی از بزرگترین عوامل در پیش بینی یک تیم با عملکرد قوی است. همچنین تحقیقات انجام شده به وسیله دکتر "جان گوتمن" نشان داده که انتقاد سازنده می‌تواند نقشی مهم در زنده نگه داشتن روابط داشته باشد.

هر دو تیم تحقیقاتی به نتیجه مشابهی دست پیدا کردند: برای اینکه یک رابطه یا گروه کاری به عملکرد خوب خود ادامه دهد، به ازای هر یک تعامل منفی یا انتقادی، به پنج یا شش تعامل مثبت نیاز است.

اگر انتقاد به صورت متفکرانه ارائه شود، به تیم‌ها کمک می‌کند که عملکرد بهتری داشته باشند و به افراد کمک می‌کند که رفتار خود را بهبود دهند. همچنین آدم‌ها را بیدار می‌کند و باعث می‌شود متوجه شوند که نباید به عملکرد فعلی قانع باشند. اگر افراد تیم شما کار خود را به شکل بدی انجام می دهند، شایستگی دانستن این موضوع را دارند تا بتوانند کار خود را بهبود دهند. و اگر همسر شما به شیوه ای رفتار می‌کند که شما را ناراحت می‌کند، باید بداند که چرا.

چگونه به شیوه درست از کسی که لکنت زبان دارد انتقاد کنیم؟

وقتی می خواهید از فردی که لکنت زبان دارد، انتقاد کنید؛ آرام و شمرده صحبت کنید و از عبارات کوتاه و ساده استفاده‌کنید. تند و سریع حرف نزنید چون این کار او را آشفته و گیج می‌کند. مطمئن بشوید که حرف شما را فهمیده‌است و منتظر پاسخ و واکنش او باشید.

لکنت یا لکنت زبان اختلالی شایع به‌ویژه در کودکان است. لکنت در بزرگ‌سالان به‌سادگی درمان نمی‌شود. مهم‌ترین بخش درمان ایجاد آرامش و اعتماد‌به‌نفس در فرد مبتلاست. برای درمان لکنت زبان ابتدا باید دلایل آن شناسایی شود. مرکز توانمند سازي ذهن تنها مرکز تخصصي درمان لکنت زبان می باشد که با در نظر گرفتن افکار و احساسات فرد دچار لکنت زبان از تمامی متدهای روانشناسی جهت درمان قطعی لکنت زبان استفاده می نماید.

انتقاد شنیدن ناراحت کننده است، و توضیح دلیل آن به علوم اعصاب بر می‌گردد.

  • سه توصیه برای انتقاد کردن:
  1. در مورد انگیزه‌های خود فکر کنید.

آیا شما از کسی انتقاد می‌کنید فقط چون که حالتان خوب نیست یا اینکه می خواهید او را به زمین بزنید؟ دست نگه دارید، نفسی عمیق بکشید و صحنه را ترک کنید. انتقاد بر اساس خشم و تحقیر تنها منجر به تخریب رابطه‌ها خواهد شد.

  1. هرگز به فرد حمله نکنید.

در عوض، از عمل انتقاد کنید. نهایت تلاش خود را انجام دهید تا بین رفتار و شخص تفکیک قائل شوید. شخصیت فرد را مورد حمله قرار ندهید؛ روی رفتار تمرکز کنید. این به شخص اجازه می دهد که بدون اینکه حالت تدافعی پیدا کند، در مورد فیدبک فکر کند.

  1. هر دفعه، از یک مورد انتقاد کنید.

آدم‌ها می‌توانند هر دفعه تنها یک نظر منفی را قبول کنند. تنها مهم ترین انتقاد را برای مطرح کردن انتخاب کنید.

برچسب ها : درمان قطعی لکنت زبان در بزرگسالان شبیه سازی ذهن چیست درمان قطعی لکنت دکتر محمد احسان تقی زاده درمان تضميني لكنت زبان هزینه درمان لکنت زبان درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی درمان قطعی لکنت زبان دکتر تقی زاده درمان لکنت زبان

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام