امکان دارد خشم به وسواس، ترس مرضی و اعتیاد دامن بزند

مدیر مرداد ۹۷ ({{ avg }})

دامن زدن  خشم به وسواس، ترس مرضی و اعتیاد  : وسواس‌ها ، لکنت زبان و ترس‌های مرضی، ریشه در موقعیت‌هایی دارند که در آنها به دلايل مختلف احساس می کنیم در حال از دست دادن کنترل بر خود یا بر دنیای اطرافمان هستیم.

روان شناسان به این کنترل‌ها مکانیسم‌های دفاعی می گویند که به نظر می آید به طور طبیعی در تمام فرهنگها به وجود می آیند، در مقیاس وسیع، فرهنگ‌هایی که احساس خطر می کنند، غالبأ مناسک قدیمی را احیا و تقویت می کنند و در اعمال مذهبی شان وسواسی تر می شوند.

در سطح سازمان، وقتی رؤسا احساس می کنند دارند کنترل سازمان را از دست میدهند، تشریفات اداری و اشتغال ذهنی وسواس گونه نسبت به وجهه عمومی و روال معمول شرکت را تقویت می کنند.

در مقیاس کوچکتر می بینیم که وقتی کودکان خردسال در حال فراگیری مقابله با احساسهای ناشی از ناکامی‌ها و ناامنی‌های دنیای پیرامونند، گرفتار وسواس و ترس‌های مرضی می شوند.

دامن زدن  خشم به وسواس، ترس مرضی ، اعتیاد و لکنت زبان

برای مثال ممکن است نتوانند بدون انجام برخی آداب و مناسک ویژه زمان خواب، بخوابند؛ ممکن است نسبت به یک قصه، اسباب بازی، پتو یا لباس وسواس پیدا کنند یا «هوس‌های غذایی»، در آنها شکل بگیرد.

شعرهای وینی پو از کتابهای دلخواه من بود. من به ویژه از شعری درباره پیاده روی روی شکاف سنگ فرش‌ها تأثیر پذیرفته بودم و تا سالها وقتی پیاده به مدرسه می رفتم، خودم را در حال انجام این کار می یافتم. این رفتار وسواسی، احتمالأكودكان و معلمان زیادی را از گوشمالی‌هایی که در خیال پردازی‌های پنهانی ام نصیب آنها می کردم، نجات داد.

هر پدر یا مادری که مجبور به مقابله با این نوع رفتار شده باشد، می داند که راه حل این مسئله رو در رو شدن با «علامت و نشانگان بیماری» نیست.

در حقیقت، این کار اغلب ممکن است شرایط را بدتر کند. برای مثال گفتن جمله تو الآن پسر بزرگی هستی، تو به این خرس عروسکی احتیاج نداری، فقط باعث میشود کودک محکم تر به آن بچسبد. همچنین هر وقت کودک احساس رنجش یا تهدید یا اضطراب می کند، رفتار وسواسی شدیدتر می شود

آزمایش و خطا در درمان وسواس ها و درمان لکنت زبان

خوشبختانه اکثر والدین (اغلب از طریق آزمایش و خطا) پی می برند که می توانند به کودک کمک کنند تا با پرداختن به احساس‌هایی که ریشه این وسواس‌ها هستند، از شر آنها خلاص شوند.

اما اگر آن احساس بر حسب اتفاق خشم باشد، در خانواده یا فرهنگی که این هیجان در آن موضوعی ممنوع یا تابو محسوب می شود، شانس اندکی برای بروز کامل خواهد داشت.

در نتیجه، شاید کودک هیچ وقت یاد نگیرد که چطور این هیجان را کنترل کند و ممکن است با تکیه بر مناسک وسواسی و ترس آلود بزرگ شود تا برنا کامی و خشمش تا حدی احساس تسلط کند.

به این ترتیب، این کودکان وقتی به دوران بزرگسالی می رسند و برای مثال به ناحق سرزنش می شوند یا دلسرد و ناامید می شوند، به جای ابراز هیجان ممنوعه، به وسواس خوردن، کار کردن، خرید کردن، تمیز کردن، مرتب کردن، شستن، سیگار کشیدن، دنبال تنهایی بودن، پیدا کردن فضایی باز و جز آن متوسل می شوند.

انفجار خشم فروخورده

متأسفانه، افرادی که در جوار شخصی با تمایلات وسواسی یا ترس آلود زندگی می کنند، معمولا کمک چندانی به حل مشکل نمی کنند.

آنها تمایل دارند با «حالتهای عجیب و غریب» دوست یا همسرشان «مدارا کنند»، زیرا پی می برند که بر هم زدن اوضاع ممکن است انفجار خشم فروخورده ترسناکی را در پی داشته باشد. در عوض، آنها هم احساس‌هایشان را نگه می دارند و در نتیجه، روابطشان بی روح و یکنواخت می شود..

من سال‌ها پیش اولین بار زمانی به این پدیده پی بردم که برای افراد مبتلا به ترس‌های مرضی، گروه خودیاری تشکیل داده بودم. همه چیز به گونه ای بسیار مشکوک خوب به نظر می آمد: زنان وشوهران «فهمیده»، و «بی نظیر» بودند و حتی بچه‌ها هم بسیار «خوب» بودند، اما روابط آنها شور و هیجان نداشت.

گروهها به وعده گاهی، دنج و خوشایند برای افراد تبدیل شد که آن‌ها در آن دور هم می نشستند و درباره تحولات جالب در نشانگانشان تبادل نظر می کردند و درباره مهر و محبتی که چشیده بودند پی در پی داستان می گفتند.

سرانجام، درمانی مواجه های ترا را امتحان کردم، که انواع آزردگی‌ها و خشمهای پنهان نسبت به مادران بیمار، پدران سیگاری، پدربزرگ‌های بدرفتار، قلدرهای مدرسه، تبعیض بی مورد، ضربه‌های روحی وحشتناک و غیره را آشکار کرد.

سعی میکنم چه احساس‌هایی را کنترل کنم؟

آنها وقتی که آموختند احساسات پنهان خود را بپذیرند و به شیوه سالم و بی خطر ابراز کنند، اعتماد به نفس، خودانگیختگی و خلاقیت بیشتری یافتند و پس از آن، مهارت‌های جدیدشان را برای افزودن مقداری چاشنی به روابط فعلی شان به کار بردند. دیدن این تغییرات برای من بسیار ارزشمند و رضایت بخش بود.

در خلال این فرایند درمانی، که تاکنون صدها بار از آن استفاده کرده ام، ترس‌های مرضی و وسواس‌ها عقب نشستند. بعضی از ترس‌ها وسواس‌ها حتی خود به خود از میان رفتند.

گاهی وقت‌ها برای از بین بردن عادت‌های ریشه دارتر به کمک بیشتر روش‌های رفتاری گام به گام نیاز است، اما دست کم، به نظر می رسد برای رام کردن یا از میان بردن آنها، اذعان به خشم نیرو و انگیزه بیشتری را موجب می شود

هرچند ادعا نمی کنم خشم سرکوب شده علت اصلی تمام این نوع نشانگان است، بی تردید با چشمان خودم نمونه‌های کافی دیده ام تا قانع شوم که هر کس  گرفتار وسواس است باید دست کم این سؤال را از خودش بپرسد که : (سعی میکنم چه احساس‌هایی را کنترل کنم؟)، و اگر خشم در اغلب موارد در میان پاسخ‌ها نباشد، من بسیار شگفت زده خواهم شد.

 

درمان لکنت زبان ، قطعي و غيرقابل بازگشت در مرکز توانمند سازي ذهن تنها مرکز تخصصي درمان لکنت زبان. در این مرکز از تمامی متدهای روانشناسی جهت درمان لکنت زبان استفاده می شود.

درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی در مرکز توانمندسازی ذهن دکتر تقی زاده

 

آدرس : تهران، بالاتر از میرداماد، خیابان آفریقا، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، واحد 14، طبقه 4
تلفن تماس در ساعات اداری:  88193960و 88190733
تلفن تماس در ساعات غیراداری 09120576846 :

برچسب ها : هزینه درمان لکنت زبان درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی درمان قطعی لکنت زبان شبیه سازی ذهن دکتر تقی زاده درمان لکنت زبان توانمندسازی ذهن درمان تضميني لكنت زبان لکنت زبان خشم وسواس

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام