راهنمای علمی پژوهش

مدیر فروردین ۹۷ ({{ avg }})

نویسنده: کاترین‌داوسون

مترجمان: دکترمحمداحسان تقی‌زاده

 

پیشگفتار

راهنمای علمی پژوهش : با اطمینان و یقین کامل معتقدیم که هر فرد، خانواده، سازمان، گروه و جامعه‌ای که با علم و معرفت، تفکر، پژوهش و روش علمی آشنا باشد و آن را به کار ببندد بهتره و سریع تر می تواند مسایل و مشکلات خود را حل و فصل کند و مراحل رشد و تعالی را طی نماید. دستیابی به دانشی که تجربی و قابل اتکاء و آموزش باشد، بدون استفاده از روش علمی امریست محال و روش دستیابی به چنین دانشی، پژوهش است.

علومی که محصول و مبتنی بر اجتهاد و پژوهش و تفکر نباشند نمی‌توانند پاسخگوی نیازها، سوالات و مسایل مبتلا به بشر در طول زندگی رو به تحول او باشند.

سازمانها و جوامعی که برای اندیشیدن و عمل به روش علمی ارزش قایل هستند و آن را به کار می‌گیرند، تنها از زمان عقب نمی مانند که همواره در حال توسعه و ترقی هستند و بهتر می توانند رقابت کنند و خلاقیت به کار گیرند و بهره وری خود را بهینه تر سازند.

راهنمای علمی پژوهش

در این میان نقش دانشجویان و جامعه دانشگاهی به عنوان نسل جوان یک جامعه و نسلی که آینده ساز جوامع هستند غیر قابل انکار و اغماض است. دانشجویی که به روش پژوهش مسلط است می تواند خود را به مرزهای جدید معرفت بشری نزدیک کند. تسلط به پژوهش و سبک تفکر علمی در میان نسل دانشگاهی یک رسالت و یک وظیفه است.

جوامع فکور و پیشرفته برای تفکر علمی و پژوهش جایگاه رفیعی در نظر گرفته اند و پژوهشهای خود را به سمتی سوق می‌دهند که پاسخگوی نیاز آن جوامع باشد و در پی آن هستند که بنای عظیم تفکر و فلسفه و دانش خود را بر ستون های علمی بنا کنند.

امید است که در کشور عزیزمان ایران هم تفکر و پژوهش جایگاه خود را پیدا کند و پژوهش های جامعه ی علمی کشور، دقیق، علمی، کاربردی و پاسخگوی مسایل و مشکلات فردی و اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و آموزشی کشور باشند.

برای نیل به این هدف منابع آموزشی زیادی ترجمه و تالیف شده اند اما باز هم وجود یک منبع ساده و قابل فهم که بتواند تمام نیازهای دانشجویان در سطوح کاردانی و کارشناسی که به تازگی با مفهوم پژوهش برخورد کرده اند را برطرف کند، ضروری و لازم به نظر می رسد.

پله اول بنای عظیم پژوهش

کتاب راهنمای علمی پژوهش را شاید بتوان پله اول بنای عظیم پژوهش در نظر گرفت زیرا دارای رویکردی علمی و ساده و قابل فهم است و می‌کوشد که پژوهشگران را به زبانی ساده با فرایند پژوهش علمی و روش‌های مختلف انجام آن آشنا کند و در این راستا ابزارها و تدابیر علمی را با استفاده از مثال ها و تمرین های مختلف معرفی می کند.

این کتاب بر اساس منطق علمی نگاشته شده است تا پژوهنده علم و معرفت را متوجه تفکر منطقی و ساختاری کند. آشنایی پژوهشگر با روش علمی او را از کلیات و ذهن گرایی صرف به فرضیه سازی و ایجاد سوال سوق می دهد. روش علمی مانع از اتلاف وقت و هزینه و انرژی میشود.

در یک نگاه این کتاب پژوهشگران را قادر می سازد که به روش علمی فکر کرده و ذهنیات خود را در قالب طرح پژوهشی به عینیت نزدیک کرده و قابل انجام کنند و مخاطب اصلی آن دانشجویان و افرادی که با مفهوم پژوهش به تازگی آشنا شده اند؛ به همین دلیل سعی در ساده گویی و پرهیز از پیچیدگی دارد.

نویسنده سعی کرده که به صورت گام به گام فرد را با پژوهش و فرآیند آن آشنا کند. این کتاب به عنوان یک راهنما از لحظه آغاز یعنی نقطه ای که پژوهشگر با یک مسئله روبرو می شود و درصدد جوابگویی به آن دست به پژوهش می زند، تا نقطه‌ی پایان یعنی نتیجه گیری از پژوهش و نحوه ارائه نتایج آن، با پژوهشگر همراه است و یک طرح شفاف از روند انجام کار را در ذهن مخاطب ترسیم می‌کند.

درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی در مرکز توانمندسازی ذهن دکتر تقی زاده

برچسب ها : دکتر تقی زاده درمان قطعی لکنت زبان درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی درمان لکنت زبان توانمند سازی ذهن

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام