کتاب روانشناسی هوش و سنجش آن

مدیر فروردین ۹۷ ({{ avg }})

پیشگفتار

روانشناسی هوش  و سنجش آن : کتاب حاضر مقدمه‌ای بر مبانی نظری هوش و سنجش است. مطالعه این کتاب به دانشجویان کمک می‌کند تا با نظریه های هوش و آزمون های سنجش هوش آشنا شوند و در اجرا و تفسیر برخی از این آزمون های هوش آگاهی و مهارت لازم را به دست آورند.

در این کتاب سعی شده است از اصول روانشناسی تربیتی برای تدوین کتاب استفاده شود. به همین منظور هر کدام از فصل ها با هدف های یادگیری شروع شده و با خلاصه فصل و خودآزمایی به اتمام رسیده اند. هدف های یادگیری در اول فصل ها به عنوان پیش سازمان دهنده عمل می‌کنند و در تمرکز توجه دانشجویان می توانند مفید باشند.

خلاصه فصل ها هم میتواند در جمع بندی مطالب فصل سودمند باشند. از سوال های خود آزمایی هم دانشجویان می توانند برای خود ارزشیابی استفاده کنند.

روانشناسی هوش  و سنجش آن

 این کتاب را می‌توان به دو بخش اصلی تقسیم کرد. بخش اول موضوعات و نظریه های هوش را شامل می‌شود و بخش دوم مربوط به سنجش هوش است. در بخش اول ابتدا کلیاتی از روانشناسی هوش در فصل اول ارائه شده است. در این فصل تعریف هوش و همچنین کلیاتی از مطالبی فصل های بعدی به صورت مختصر بحث شده اند.

در فصل های ۲، ۳، ۴، ۵ نظریه های کلاسیک، سلسله مراتبی، تحولی و همچنین نظریه های معاصر هوش معرفی شده اند. در فصل های ۶ و ۷ نیز نظریات زیست شناختی و پردازش اطلاعات و همچنین مبانی زیست شناختی هوش توضیح داده شده است.

در فصول 8، ،۹ ،۱۰و ۱۱ نیز تلاش شده است تا نتایج پژوهش‌های انجام گرفته در زمینه هوش با عناوین تفاوت های گروهی در هوش، وراثت و محیط و فراشناخت و مولفه های اصلی آن و همچنین رابطه خلاقیت و هوش معرفی گردد. بخش دوم کتاب که به سنجش هوش پرداخته شده است، انواع مختلف آزمون های انفرادی و گروهی هوش برای سطوح مختلف سنی توضیح داده شده است.

در تالیف این کتاب سعی شده است از منابع جدید فارسی و انگلیسی استفاده شود. امید است مطالعه این اثر بتواند برای همه دانشجویان عزیز و علاقه مندان به حوزه روانشناسی هوش مفید و موثر واقع شود. پیشاپیش از نظرات، رهنمودها و پیشنهادهای سازنده همه خوانندگان و استادان عالی‌قدری که در رفع نواقص احتمالی ما را یاری خواهند کرد سپاسگزاری می کنیم.

درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی در مرکز توانمندسازی ذهن دکتر تقی زاده

برچسب ها : توانمند سازی ذهن درمان لکنت زبان دکتر تقی زاده درمان قطعی لکنت زبان درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام