مقیاس اعتیاد دیجیتالی

مدیر فروردین ۹۷ ({{ avg }})

 
 

مقیاس اعتیاد دیجیتالی


تهیه کننده:
دکتر محمد احسان تقی زاده
فائزه سادات جوزدانی


سال انتشار:1396

 

 

مقدمه
مقیاس اعتیاد دیجیتالی یا مخدر های شنیداری و مخدرهای صوتی یا روان گردان های صوتی مفهوم استفاده از(digital drugمخدرهای دیجیتالی
موسیقی است که ازضربان های دو گوشی،ضربان های تک شدتی یا ضربان های تک تک آوایی استفاده میکنند.
تا اثری ماننداثرات مخدرهای معروف مثل ماری جوانا،کوکائین،اکستازی یا سیلدنافیل بگذراند (رجبی،1394)

اعتیاد اینترنتی به گستره ی وسیعی از مشکلات رفتاری و کنترل انگیزه استفاده ار اینترنت اشاره دارد.اعتیاد اینترنتی به عنوان یک رفتاروسواسی یا آرزوی برقراری پیوند یاشاید حتی نمودی ازانتقال یابازتاب روابط ابژهیا رفع نیاز قلمداد میشود.(معید فر،حبیب پور گتابی وگنجی،1384)

مقیاس اعتیاد دیجیتالی

افرادی چون یانگ وسایر روان شناسان معتقدند که زیاده روی در استفادها اینترنت،میتواند برای سلامت فکری و فیزیکی شخص خطرناک باشد. اعتیاد به اینترنت کارکرد انطباقی شخص را مختل میکند.گروهی دیگراز روان شناسان معتقدند که لذتی که بخاطراستفاده از اینترنت به فرد دست میدهد به هیچ وجه قابل مقایسه بالذت حاصل از کوکائین یا هر نوع ماده ی مخدر دیگری نیست.

بطور خلاصه، مرور بر ادبیات نظری و تجربی پیرامون اعتیاد اینترنتی،نشانگر آن است که اعتیاد اینترنتی پدیده ای است که از 3 ویژگی برخوردار است:


1) اعتیاد اینترنتی نوعی اختلال و بی نظمی وسواسی است که برخی ویژگی های  آن مشابه شرایط آسیب شناسانه است. درواقع زمانی میتوان گفت که فرد دچاراعتیاد به اینترنت شده است که دارای علائم خستگی زودرس ،تنهایی و افسردگی و غیره باشد.


2)اعتیاد اینترنتی نوعی اختلال و بی نظمی روانی است.از این دیدگاه زمینه ی تحقیق جدیدی تحت عنوان روان درمانی اینترنتی ظهور کرده است.این دیدگاه معتادان اینترنتی را به عنوان بیمار میبیند.


3)اعتیاد اینترنتی نوعی مشکل رفتاری است.ذلیل این مسئله نیز وجود یک رابطه ی قوی بین اعتیاد اینترنتی و وابستگی شیمیایی است.مطالعات نشان داده است که افرادی که مشکلات وابستگی شیمیایی دارند درهفته وقت بیشتری را صرف اینترنت میکنند تا کاربران وابسته ی غیر شیمیایی (معیدفر،حبیب پور گتابی و گنجی، 1384 ).


انجمن روانپزشکی آمریکا برای شناخت اعتیاد اینترنتی و افرادی که به استفاده ی مفرط از اینترنت معتادند،معیار هایی را مشخص کرده است که طبق آن،چنانچه بخواهیم فردی را معتاد به اینترنت بنامیم،باید حداقل سه مورد از معیارهای هفت گانه ی پیشنهادی این انجمن در طول یک دوره دوازده ماهه در وی دیده شود.

برای استفاده از این مقیاس به آدرس سایت موسسه آزمون‌یار پویا مراجعه کنید.

www.azmonyar.com

درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی در مرکز توانمندسازی ذهن دکتر تقی زاده

برچسب ها : توانمند سازی ذهن درمان لکنت زبان دکتر تقی زاده درمان قطعی لکنت زبان درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام