راهنمای مقیاس ترس از تاریکی

مدیر فروردین ۹۷ ({{ avg }})

راهنمای مقیاس ترس از تاریکی

 

تهیه کننده :

دکتر محمد احسان تقی زاده

 

سال انتشار1396

 

 کودکان 3-9 ساله

 

 

مقدمه

راهنمای مقیاس ترس از تاریکی : ترس از تاریکی در حدود 2تا 3 سالگی ظاهر می شود و ضمن تداوم در سال های بعد قدری کاهش می یابد ، ولی تا حدود 10 تا 12 سالگی نیز ادامه پیدا می کند.

ترس بین کودکان متفاوت است ،یک شب از هیولا و شب دیگر از دزد ، یک شبی از جن و... می ترسند. کودک در این سن توانایی تشخیص تاریکی – روشنایی ، شب – روز و بیداری – خواب را تازه کسب کرده است و این قابلیت هنوز در بعد فوق ابتدایی آن عمل می کند.

در برخی موارد ترس کودک از تاریکی ناشی از تصورات ذهنی او دزد و موجودات خیالی است که از اطرافیان خود می شنود یا گاهی خواب می بیند.

راهنمای مقیاس ترس از تاریکی

از نظر یک کودک 6ساله تاریکی مظهر هیولا ، غول ها ، دزد ها و...است که می تواند به او صدمه بزند .در بعضی موارد حتی فکر تنهایی در یک اتاق تاریک کودک را می ترساند،کودکانی که از تاریکی و تنهایی شدیدا دچار ترس و دلهره و اضطراب می شوند و از آن فرار می کند.

بنابراین ترس از تاریکی با درک کودک از تاریکی – روشنایی آغاز می شود و به علاوه در این سن کودک قادر نیست تا ترس خود را آگاهانه دریافت کند . همه ما این را تجربه کرده ایم که کودک به هنگام آماده شدن برای خواب در این سن احساس ترس از تاریکی را ابراز می کند (محمدی 1386).

ترس از تاریکی

ترس از تاریکی همانند فوبیاهای دیگر به واسطه  واقعه آسیب زایی در تاریکی در گذشته ایجاد می شود .مثلا  فردی  که در بزرگسالی از تاریکی می ترسد ،شاید در کودکی دزدی در تاریکی وارد خانه آن ها شده و او را در خطرقرار داده است یا در حالی که با دوستانش در شب قایم باشک بازی می کرده ،گم شده است.

معمولا فردی که ترس از تاریکی دارد به خاطر شرمندگی از ترس خود یا حتی ترس از صحبت کردن درباره تاریکی ،  ترس خود را به دیگران وحتی اعضای خانواده اش نمی گوید . زمانی که ترس از تاریکی مشکلات و ناراحتی های زیادی برای فرد ایجاد می کندباید به دنبال کمک حرفه ای و درمانگر باشد تا بتواند بر مشکلاتش غلبه کند  (قائمی،1376)

 افرادی که ترس از تاریکی دارند ،معمولا وقتی در فضای تاریکی تنها می مانند، خیلی احساس نا آرامی می کنند.

افرادی که نکتوفوبیای شدیدی را تجربه می کنند ممکن است احساس وحشت ،نفس نفس زدن ،سر گیجه ،لرزیدن و تعریق کنند و نتوانند به بدترین شرایطی که ممکن است در تاریکی اتفاق بیوفتند ،فکر نکنند .وقتی فردی که نکتو فوبیا دارد و نمیتواند ترسش را کنترل کند ( در موارد شدید ،ممکن است مدت کوتاهی پس از قرار  گرفتن در تاریکی ضعف کند)، اگر فرد هیچ کاری برای غلبه بر فوبیای خود نکند ،زندگی اش  تحت تسلط این ترس قرار خواهد گرفت (میانی  فر ،1386).

برای استفاده از این مقیاس به آدرس سایت موسسه آزمون‌یار پویا مراجعه کنید.

www.azmonyar.com

درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی در مرکز توانمندسازی ذهن دکتر تقی زاده

برچسب ها : دکتر تقی زاده درمان قطعی لکنت زبان درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی درمان لکنت زبان توانمند سازی ذهن

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام