مقیاس ترس ازموفقیت

مدیر فروردین ۹۷ ({{ avg }})
مقیاس ترس ازموفقیتتهیه کننده:
دکتر محمد احسان تقی زاده
آزاده نجفی


سال انتشار:1396

 

مقدمه
مقیاس ترس ازموفقیت : وجد آورترین احساسی که انسان در زندگی خویش میتواند تجربه کند ((احساس موفقیت)) است.این احساس شگفت انگیزبه علت ویژگی انرژی زایی ،موهبتی ارزشمند است که فقط فرد موفق آن را تجربه میکند و از آن لذت می برد. با این وجود برخوردهمه در مقابل کسب موفقیت یکسان نیست،به گونه ای که عده ای از رسیدن به موفقیت ترس دارند.

مقیاس ترس ازموفقیت

ترس ازموفقیت،عامل اضطراب برانگیزی است که اصولا از معنا و مفهوم موفقیت استخراج شده است. مطالعه و بررسی در این زمینه را((ماتینا هورنر))در پژوهش رساله دکترا آغاز کرد(کورمن،ترجمه فارسی،1376 ).

ترس ازموفقیت زمانی بطور جدی مطرح شد که واکنش افراد زیادی را در برابرموفقیت،پرهیزاز آن دیدند وجمله های زیادی از قبیل(( من موفق نیستم)) ،((من هرگز موفق نخواهم شد )) و من نمیتوانم در آینده موفق باشم)) را به کار بردند ((وبستر،1996 )) در چنین وضعیتی،فرد آرزوی رسیدن به موفقیت را در ذهن دارد،اما نوعی ترس شدید ازرسیدن به چنین موفقیتی نیزهمواره همراه اوست.

مکانیسم دفاعی ترس

((بروکز)) (2001) معتقد است که این همان ترس از پیشرفت است که ترس از ناتوانی در پاسخگویی به مسئولیت های ناشی از موفقیت نیز میتواند آن را شدت بخشد.
(( آبراهام مازلو )) در توضیح بی میلی عده ای در رسیدن به توانایی های با لقوه ی خود ، از آن به عنوان مکانیسم دفاعی ترس ازعظمت یا فرار از استعدادهای خود یاد میکند.(بلس،ترجمه فارسی،1370).

ترس از مسئولیت ناشی از موفقیت

((فریدمن)) ترس از مسئولیت ناشی از موفقیت را یکی ازدلایل اجتناب از موفقیت ومسامحه در انجام دادن کارهایی که به موفقیت منجر میشود، می داند. ((بروس))(2001) ترس از موفقیت را عامل بازدارنده شخص، در تلاش برای دستیابی به خواسته هایش میداند.این گونه افراد زنجیری از شک و تردید به دور خود دارند ونمیتوانند کاری را خوب انجام دهند.

آنان از نتیجه ی عملی که در فرصت ها به دست خواهد آمد میترسند.احساس این افراد در مورد ناتوانی ازانجام دادن کار باعث می شود که به جای مبارزه با ترس ها یشان ، تسلیم آن ها شوند. این تسلیم شدن باعث میشود که آن ها از موفقیت اجتناب کنند(بروکز،2001).

ترس ازموفقیت به عنوان عاملی بازدارنده ،به بسیاری از اضطراب های نابه جای درونی،اهمال کاری،از دست دادن انگیزه و افسردگی منجر می شود.
 

برای استفاده از این مقیاس به آدرس سایت موسسه آزمون‌یار پویا مراجعه کنید.

www.azmonyar.com

درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی در مرکز توانمندسازی ذهن دکتر تقی زاده

 

برچسب ها : لکنت زبان درمان لکنت زبان دکتر تقی زاده شبیه‌سازی ذهن مرکز توانمند سازی ذه شیوه های درمان لکنت درمان قطعی لکنت زبان

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام