چگونه استرس خود را بهتر اداره کنیم؟

مدیر مهر ۰۰ ({{ avg }})

مقدمه

استرس که بزرگترین و شایع ترین بیماری قرن است می تواند باعث بروز مشکلاتی در بدن و ایجاد اشفتگی هایی در ظاهر شود . علاوه بر این استرس موجب تغییر در رفتار نیز می شود .
هیچ سطح استرس واحدی وجود ندارد که برای همه افراد مناسب باشد . همه ما مخلوقاتی منحصر به فرد با نیازهای خاص خود هستیم . بدین ترتیب موضوعی که باعث مضطرب شدن فردی می شودممکن است در فرد دیگر چنین حسی را ایجاد نکند . حتی اگر بپذیریم موضوع خاصی برای همه نگران کننده است هر کدام از ما تمایل دارد که پاسخ و عکس العملهای متفاوتی نسبت به آن موضوع نشان دهد .

مطلوبترین سطح استرس آن است که باعث تحریک و انگیزش ما برای پیشرفت شود اما احساس دل شوره ونگرانی در ما ایجاد نکند . مسائلی که مارا دچار استرس می کنند ومقدار استرسی که در حالت اضطراب قادر به تحمل آن هستیم با افزایش سن تغییر می یابد . مشخص شده است که اغلب بیماریها با استرس های مزمن افراد در ارتباطند.اگر دچار علائم استرس هستید و از حد مطلوب آن فراتر رفته اید در این حالت باید از استرس موجود بکاهید و یا توانائی خود را برای اداره نمودن آن افزایش دهید .یکی از راههای مقابله با استرس ،تغییر دادن منبع استرس و یا نحوه عکس العمل نشان دادن به آن است.

نکات زیر می توانند برای کنترل بهتر استرس مفید باشند


1- از مسائلی که باعث ایجاد استرس می شوند واحساسات وعکس ا لعمل هایی که به آن نشان می دهید کاملا آگاه شوید.

 به اضطراب خود توجه کنید وآن را نادیده نگیرید . به راحتی از کنار مشکلات خود عبور نکنید.

دریابید که کدام وقایع باعث اضطراب شما می شوند . دقت کنید که در درونتان راجع به مفهوم این وقایع چگونه می اندیشید . در یابید که بدنتان چگونه به استرس پاسخ میدهد . آیا دچار اضطراب می شوید ویا با مشکلات جسمی مواجه می گردید . اگر چنین است این علایم دقیقا کدامند .


2- مسائلی را که قادر به تغییر آن ها هستید را بشناسید
آیا می توانید مسائلی راکه باعث بوجود آمدن استرس در شما می شوند با حذف کامل آنها ویا پرهیز از رویارویی با آن هاتغییر دهید ویا شدت آن ها را کاهش دهید ؟برای کنترل بهتر این مسائل به جای اداره روزانه یا هفتگی آنهارا در یک دوره طولانی تر اداره نمائید.


آیا می توانید مدت زمان در معرض استرس قرارگرفتن خود را کوتاهتر کنید ؟ در این مورد شما می توانید به خود زنگ تفریح بدهید . می توانید برای انجام تغییرات ضروری وقت وانرژی لازم را اختصاص دهید . با مدیریت زمان و هدف سازی و استفاده از روشهای شاد می توانید این کار را انجام دهید.

 

3- شدت عکس العمل های خود را نسبت به استرس کاهش دهید

عکس العمل هایی که به استرس نشان می دهیم نسبت به میزان درک و آگاهی از خطری که ممکن است ما را تهدید کند
می تواند متفاوت باشند این خطر ممکن است روحی یا جسمی باشد . شما چگونه اید؟آیا مسایلی راکه باعث بوجود آمدن استرس می شوند در حالتی غیر واقعی یا بزرگ تر از آن چه که هست می بینید ومشکلی را که با آن روبرو شده اید بی دلیل به یک فاجعه مبدل می سازید ؟ آیا انتظار دارید همه را از خود راضی نگه دارید ؟ آیا نسبت به مسائل عکس العمل های شدید نشان داده و آنها را کاملا بحرانی وپیچیده می بینید ؟ آیا احساس می کنید همیشه باید در همه موقعیتها پیروز باشید؟ اگر چنین است باید برای پذیرفتن دیدگاههای متعادل تر تلاش نمائید . سعی کنید به جای اینکه استرس را مسئله ای بیابید که بر شما چیره خواهد شد آن را موردی بدانید که می توانید با آن مقابله کنید . متعادل نمودن احساسات بیش از اندازه می تواند بسیار مفید واقع شود.

 

4- بیاموزید که چگونه عکس العمل های جسمی خود را نسبت به استرس متعادل نمایید

چند نفس آرام وعمیق ضربان قلب وسرعت تنفس شمارا به حالت عادی برمی گرداند.
 تکنیک های تمدد اعصاب می توانند از فشارهای وارده برعضلات بکاهند . یکی ازاین تکنیکها تمرین تمرکز فکر است 

به این صورت که چهار زانو باستون فقرات صاف به طوری که دستها روی ران باشد ، چشمها را ببندید و به دم و بازدم خود توجه  کنید. آرام و مطلع از وضعیت بدن به مدت چند دقیقه بنشینید . بعد از مدتی احساس می کنید که استرس شما کم کم از بین می رود
-  تجویز دارو توسط پزشک نیز می تواند به طور کوتاه مدت در متعادل نمودن واکنش های جسمی فرد نسبت به استرس موثر باشد گر چه تجویز دارو به تنهایی راه حل مناسبی برای ملا یم نمودن این واکنش ها نیست . فراگیری روشهای ارادی متعادل سازی این واکنش ها ، برای ملایم سازی آن ها به طور بلند مدت رایج تر هستند.

5- جسم خود را بسازید

برای مراقبت از قلب وعروق 3 تا 4 بار در هفته ورزش کنید ( تمرینات ریتمیک طولانی مدت مانند پیاده روی ، شنا ، دوچرخه سواری ، دو میدانی جزو یهترین تمرینات هستند ) کار شناسان معتقدند افرادی که در معرض استرس قرار دارند باید به قدم زدن و بازی با بچه ها پردازند تا هورمون شادی در بدنشان بیشتر ترشح شود . همچنین معتقدند که تمرینات ورزشی با حالات روانی رابطه دارد زیرا این تمرینات باعث کم شدن سطح کورتیزول می شود و سروتونین را که از آن به هورمون شادی تعبیر می شود افزایش می دهد .

از همه گروههای غذایی بطور متوازن استفاده نمایید . خود را به وزن متعادل برسانید .کمی فراغت و تفریح را در کنار کار فراموش نکنید . هر وقت که می توانید به خود زنگ تفریحی بدهید حتی برای چند دقیقه از محییط کار خود خارج شده و استراحت کنید . به اندازه کافی بخوابید و در حفظ برنامه و استراحت و خواب خود تا حد امکان جدی و سخت گیر باشید .
-  قبل از خواب فعالیت پر تحرک نداشته باشید و اگر امکان داشته باشد یک نوشیدنی گرم بنوشید

6- روح خود را بسازید
ارتباطات ودوستی های مشترک خودرا افزایش دهید . اهداف فود را دنبال کنید ، اهداف واقع گراانه ای که برای خود شما مهم هستند نه اهدافی که دیگران آنها را برای شما در نظر می گیرند . همیشه انتطار کمی ناامیدی، شکست و ناراحتی را داشته باشید . همیشه آرام و مهربان و دوست خود باشید.

برچسب ها : استرس کنترل استرس مدیریت استرس مقابله با استرس

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام