داروهایی که سوء مصرف میشوند و عوارض آنها

مدیر خرداد ۰۰ ({{ avg }})

داروهایی که افراد به صورت تفریحی مصرف می کنند، روان گردان نامیده میشود.

 

داروهای روانگردان

مواد شیمیایی هستند که عملکرد ذهنی، هیجانی، یا رفتاری را تغییر می دهند. همه داروهای روانگردان تأثیراتی ایجاد نمی کنند که به مصرف تفریحی آنها منجر شود. افراد عموما داروهایی را ترجیح میدهند که خلق شان را بالا ببرند یا دگرگونیهای لذت بخش دیگری را در هشیاری ایجاد کنند. ما روی شش طبقه از داروهای روانگردان تمرکز می کنیم که عبارت اند از: داروهای مخدر، داروهای آرام بخش، داروهای محرک، داروهای توهم زا، کانابیس و الكل.

 

داروهای مخدر یا افیونی

داروهایی هستند که از تریاک به دست می آیند و می توانند درد را تسکین بخشند. داروهای اصلی در این طبقه هروئین و مورفین هستند، اما داروهای افیونی کمتر قویتری مانند گدئين، دمرول، و متادون هم سوء مصرف می شوند. این داروها در مقادیر مصرف کافی می توانند احساس شنگولی یا سرخوشی تولید کنند.

داروهای آرام بخش

داروهای خواب آوری هستند که برانگیختگی سیستم عصبی مرکزی و فعالیت رفتاری را کاهش می دهند. داروهای آرام بخشی که طی سالها بیش از همه سوء مصرف شده اند، باربیتوراتها هستند که از اسید باربیتوریک به دست می آیند. افرادی که داروهای آرام بخش را سوء مصرف می کنند، عموما مقادیر بیشتری از آنچه برای مقاصد پزشکی تجویز می شود، مصرف میکنند. تأثیر مطلوب این داروها، سرخوشی مشابه با شنگولی ناشی از نوشیدن مقدار زیادی الکل است. بعد از مصرف این داروها، حالت خوشایند و آرمیده مستی، همراه با سست شدن بازداریها، جایگزین احساس تنش و پکری می شود.

 

داروهای محرک

داروهایی هستند که برانگیختگی سیستم عصبی مرکزی و فعالیت رفتاری را افزایش می دهند. داروهای محرک از داروهای ملایمی که وسیعا در دسترس هستند، مانند کافئین و نیکوتین تا داروهای قویتری مانند کوکائین، گسترش دارند. ما روی کوکائین و آمفتامین ها تمرکز خواهیم کرد. کوکائین ماده ای طبیعی است که از بوته کوکا حاصل می شود. در مقابل، آمفتامین ها («سرعت» در آزمایشگاه دارویی ساخته می شوند. کوکائین و آمفتامین ها تأثیرات بسیار مشابهی دارند، به جز اینکه، کوکائین نشئه مختصر تری تولید می کند. داروهای محرک، سرخوشی بسیار متفاوتی با سرخوشی داروهای مخدر یا آرام بخش تولید می کنند. آنها احساس سبکبالی، شعف، و تحرک همراه با افزایش هوشیاری تولید می کنند. در سالهای اخیر، کوکائین و آمفتامین ها در شکلهای بسیار قویتر (و خطرناکتر از قبل، در دسترس قرار دارند.

 

داروهای توهم زا

مجموعه گوناگونی از داروهایی هستند که تأثیر قدرتمندی روی عملکرد ذهنی و هیجانی دارند و ویژگی اصلی آنها منحرف کردن تجربه حسی و ادراکی است. داروهای توهم زای اصلی LSD مسکالین ، وسیلو سیبین ۲ هستند. این داروها تأثيرات مشابهی دارند، اما از لحاظ قدرت بسیار متفاوت هستند. داروهای توهم زا سرخوشی، افزایش آگاهی حسی، و درک زمان تحریف شده، تولید می کنند. در برخی مصرف کنندگان، به احساسهای رویایی «عرفانی» می انجامد که توصیف آنها دشوار است. به خاطر این تأثیر آخری است که در تعدادی از فرهنگها، قرنهاست که در مراسم مذهبی مصرف می شوند. متأسفانه، داروهای توهم زا می توانند احساسهای کابوس مانند اضطراب و پارنویا هم تولید کنند که «سیر بد» نامیده می شود.

کانابیس

گیاه شاهدانه است که از آن ماری جوانا، حشیش، و THC به دست می آید. ماری جوانا مخلوط برگها، گلها، ساقه ها، و دانه های خشکی است که از این گیاه حاصل می شود. حشیش از رزین این گیاه به دست می آید. دود کردن، روش معمول جذب کردن حشیش و ماری جواناست. THC را که عنصر شیمیایی در کانابیس است می توان برای مقاصد پژوهشی تهیه نمود (مثلا، برای خوراندن به حیوانات که نمی توانند ماری جوانا را دود کنند. وقتی که کانابیس دود می شود، تأثیری فوری دارد که چند ساعت دوام می آورد. تأثیر مطلوب این دارو، سرخوشی ملایم و افزایش آگاهی حسی است.

 

الكل

انواع نوشابه هایی را شامل می شود که محتوی الکل اتیل هستند، مانند آبجو، شراب، و عرقهای تقطیر شده. غلظت الكل اتیل از ۴ درصد در اغلب آبجوها تا ۴۰ درصد در لیکورها تفاوت دارد. وقتی که افراد زیاد الکل می نوشند، تأثیر اصلی آن سرخوشی است که موقتا عزت نفس را تقویت می کند، به طوری که به نظر می رسد مشکلات از بین رفته و بازداریها کاهش یافته اند.

برچسب ها :

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام