تجربه شادی یا فراخان غمناکی چهارشنبه سوری

مدیر اسفند ۹۹ ({{ avg }})

شادی از جمله هیجاناتی است که برای ادامه زندگی انسان یک ضرورت است ، با آن زندگی معنا می یابد. و عواطف منفی مثل ناکامی، ترس و نگرانی بی اثر می شود. ارسطو می گوید: شادی بهترین هدیه خداست و آن قدر اهمیت دارد که سایر فعالیت ها برای ظهور آن صورت می گیرد.

 

اثرات شادی :

  • از نظر جسمی می تواند بسیاری از بیماری ها را درمان نماید یا جلوی رشد آن ها را بگیرد.(باقرپور ، روان درمانی برای همه ، 524)
  • با توجه به اینکه آزردگی روان، اضطراب و افسردگی را زیاد می کند. از آنجا که عواطف مثبت مسری هستند می توانند تعامل آفرین ، همسو کننده عواطف اجتماعی ، جهت دهنده و انگیزش بخش به جوامع باشند. از طرف دیگر افراد شادتر کمتر به بزهکاری، تندخویی و ناسپاسی ها در جامعه دچار می شوند.
  • از نظر معنوی شادی باعث انبساط روح و عامل برانگیختن نشاط است. قرآن کریم حزن واندوه را از مومنان دور می داند ( آل عمران 139) و علت آن را امیدواری به فضل الهی و شادمانی از رحمت او تلقی می کند که بهترین اندوخته و ثروت برای آنان است.(یونس58)
  • از نظر روانی، آرام بخشی ناشی از شادی، احساس مثبتی است که تجربه های اجتناب ناپذیر زندگی از جمله ناکامی، ناامیدی، عواطف منفی را خنثی می کند. غصه نفس را در تنگنا قرار می دهد و بنا به فرمایش حضرت علی علیه السلام خوشحالی مایه انبساط روان و نشاط آدمی می گردد.
  • از نظر عقلانی، شادی و نشاط به واقع بینی و خردورزی انسان کمک می کند، حضرت علی (ع) ریشه عقل را توانمندی و حاصل آن را خوشحالی می دانند.(بحار الانوار، جلد 78، صفحه 7)

دانلود فایل کامل

برچسب ها : چهارشنبه سوری

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام