لکنت زبان یا اختلال گفتاری

مدیر اسفند ۹۹ ({{ avg }})

لکنت زبان عمدتاً و به طور کلی جز در موارد استثنائی در دوران خردسالی آغاز شد و یک پدیده خاص دوران کودکی است. معمولاً از سنین 2 تا 4 سالگی شروع می شود. لکنت زبان از مهمترین و متداولترین اختلالات تکلمی است. در سنین 6 تا 7 سالگی نیز که مصادف با زمان آغاز مدرس می باشد به لحاظ ویژگی های عاطفی و سازگاری اجتماعی خاص این وره موقعیت مناسبی است برای بروز لکنت زبان در میان کودکانی که بیشتر مستعد چنین اختلالی می باشد.

در بررسی ها و تحقیقات مختلف نسبتی در حدود 70 درصد برای پسران و 30 درصد برای دختران ذکر گردیده است.

لکنت کلونیک یا حالت تکراری در بیان کلمه در این نوع از لکنت زبان کودک یک سیلا از کلمه ای را با سرعت و تشنج تکرار میکند. مثلاً کلمه پدر را چنین بیان میکند: پ پ پ پدر. نوع لکنت کودک در این مرحله بیشتر از لکنت تکراری است و به همین دلیل در این حالت برنامه های گفتار درمانی موثر است.

روش های زبانی یا تلفظی برای انجام این عمل بهترین هماهنگی ها بین حنجره، گونه ها، زبان و لب ها لازم است اما همین که در این هماهنگی خللی ایجا دشود زبان به لکنت می افتد. بیش از سن 4 یا 5 سالگی به ندرت معلوم می شود که کودک لکنت زبان دارد.

روش دو جانبه یا مکمل به بازپروری و پرورش جنه های دوگانه فکری و زبانی اهمیت فراوان داده می شود. این روش بیشتر در مورد کودکان 3 تا 7 ساله استفاده می شود و معمولا نتایج ثمربخشی دارد.

روش های روان درمانی این روش ها بویژه  در مورد افرادی که دچار کشمکش  های عاطفی و اختلالات روانی عصبی هستند به کار می رود. روش روان درمانی برا کودکان سنین پایین ثمربخش نمی باشد.

روش دارو درمانی برخی اعتقاد دارند که یکی از عوامل لکنت تنش ها و اضطراب و هیجانات عاطفی است. لذا داروهای آام بخش می توانند تا حدودی کودک را از اضطراب و هیجانات عاطفی به دور داشته و درنتیجه لکنت زبان او را تفلیل دهند. رفتار درمانی یکی دیگر از روش های متداول و نسبتاً  جدید بر اصلاح و بازپروری لکنت زبان می باشد. یکی دیگر از علل لکنت زبان کودک رفتارهای سازی نایافته و ناهنجار اوست.

برچسب ها : درمان لکنت زبان

فرم ارسال دیدگاه

فرهاد
فروردین ۰۰

طفلی بودم که تا سن ۶ ساله گی خیلی زبانم خوب بود یعنی بسیار عالی میتوانستم به درسی و بدون کدام تعخیری صحب کنم
بعدا از زینه یی افتادم سمت راست سرم ضربه محکمی خورد بعدا به مروز زمان بندش یا کلالت زبان پیدا کردم و تا همین حال دچار همین مریضی استم

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام