شکل گیری در روند گفتار

مدیر آذر ۹۹ ({{ avg }})

یادگیری تولید واضح و دقیق اصوات گفتار و یادگیری تولید روان گفتار پیوسته، از مهارت های تحولی هستند. تولید اصوات گفتار از یک الگوی تحولی پیروی می کند که در هنجارهای سنی آزمون های هنجارشده بازتاب یافته است. کودکان معمولا در جریان تحول عادی هنگام یادگیری صحبت کردن، از فرآیندهای تحولی برای کوتاه کردن کلمات و هجاها استفاده می کنند، اما پیشرفت آنان در تسلط بر تولید اصوات گفتار باید به گفتار قابل درک در سه سالگی منجر شود. کودکانی که اختلال آواهای گفتار دارند به فرآیند ساده سازی واجی اولیه خود ادامه می دهند، در حالی که بیشتر کودکان هم سن آنها می توانند واژه ها را به وضوح تولید کنند.

 

در هفت سالگی باید بیشتر آواهای گفتار، مطابق هنجارهای سنی و اجتماعی، به وضوح تولید و بیشتر واژه ها به دقت تلفظ شوند، اصواتی که بیش از همه نادرست تلفظ می شوند (مثل ل، ر، س، ز، ت، ج، ژ در انگلیسی) معمولا دیرترهم آموخته می شوند. تلفظ نادرست هر یک از این اصوات را می توان تا هشت سالگی در محدوده های بهنجار تلقی کرد.

وقتی کودکی در اصوات متعددی مشکل داشته باشد شاید بهتر باشد برخی از این اصوات را طی یک برنامه بهبود وضوح گفتار، قبل از رسیدن به سنی که تقریبا همه کودکان می توانند آنها را به درستی تلفظ کنند، اصلاح کرد. تکلم نوک زبانی (تلفظ ناجور صداهای صفیری یا سوت مانند، به اصطلاح، زدن سین و شین) به ویژه شایع است و ممکن است الگوهای جهت جریان هوای جلویی و کناری را هم در بر گیرد. همچنین امکان دارد با الگویی از اختلال بلع زبانی - رانشی همراه باشد.

بیشتر کودکانی که اختلال آواهای گفتار دارند به درمان به خوبی پاسخ می دهند و اشکالات گفتار به مرور زمان بهبود پیدا می کنند، بنابراین ممکن است این اختلال مادام العمر نباشد. باوجوداین، وقتی یک اختلال زبان نیز وجود داشته باشد، پیش آگهی اختلال گفتار ضعیف تر است امکان دارد با اختلال های یادگیری خاص همراه باشد.

برچسب ها : گفتار روان

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام