چگونه با احساسات منفی مقابله کنید

مدیر آبان ۹۹ ({{ avg }})

اگر با احساسات منفی پویا و مثبت برخورد کنید توانایی تان بیشتر می شود. اگر با مشکل و عامل تهدید کننده به طور انفعالی روبه رو نشویم و با آن برخورد فعال کنیم نیروی بیشتری را در وجود خود بیدار می کنیم. در فصل گذشته دیدیم که اندازه ی معینی از هیجان، به شرط آنکه درست تفسیر شود و به طور مناسب مورد استفاده قرار گیرد، نه تنها نتیجه کار را خراب نمی کند بلکه به بهتر شدن نتیجه هم منتهی می شود.

همه چیز به فرد و برداشت های او بستگی دارد. بستگی به این دارد که از احساسات منفی، به شکل دارایی استفاده می کند یا آن را به حساب بدهکاری ها می گذارد. نمونه ی بارز، تجربه ی دکتر جی بی راین رئیس آزمایشگاه پارا روانشناسی دانشگاه دوک است. دکتر راین می گوید معمولا تلقينات منفی، اختلال حواس و ناباوری ها روی امتیاز بیماری که در معرض تست روانشناسی قرار گرفته اثر منفی می گذارد. در حالی که تمجید و تشویق تقریبا همیشه به گرفتن امتیاز بیشتر کمک می کند.

مایوس کردن و القائات منفی بلافاصله و به مقدار زیاد روی نتیجه ی آزمون اثر منفی می گذارد. اما گاه شخص در معرض آزمون تحت تاثیر القائات منفی حتی بهتر هم عمل می کند و امتیاز بیشتری می گیرد. نمونه اش شخصی به نام پیرس بود که امتیازات بسیار خوبی گرفته بود. دکتر راین تصمیم گرفت امتیازات او را باز هم بالا ببرد. بدین منظور، هنگام پاسخ دادن به هر سؤال به او می گفتند که شرط می بندند که او جواب بعدی را درست نخواهد داد. این تلقين نه تنها روی پیرس اثر بدی نگذاشت بلکه او را چنان برانگیخت که به تمامی پرسش ها جواب درست داد.

لیلیان نه ساله، وقتی نگران نتیجه ی کار نبود، از حد متوسط امتیاز بیشتری می گرفت. در مرحله ی بعد باید تحت فشار جزئی در آزمایش شرکت می کرد. به او گفتند که اگر به همهی سؤالات جواب درست بدهد، بیست و پنج سنت دریافت خواهد کرد. هنگام پاسخ دادن به تست لب هایش تکان می خورد، مثل این بود که دارد با خودش صحبت می کند. در پایان آزمون معلوم شد که به همه ی سؤالات پاسخ درست داده است. وقتی از او پرسیدند که با خودش چه می گفت جواب داد: در تمام مدت آرزو می کردم که بیست و پنج سنت نصیبم شود!

برچسب ها : احساسات منفی

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام