انواع لکنت از دیدگاه دکتر شوارتز

مدیر مهر ۹۹ ({{ avg }})

نوع اول: به معمول ترین و شایع ترین نوع لکنت محسوب می شود. مکث، تکرار و کشیده گویی صداها، سیلاب ها و کلمات. معمولا تصور اکثر افراد غیر لکنتی از لکنت به نوع اول برمی گردد.

نوع دوم: فشار اقدامات لکنتی خیلی زیاد است و این اقدامات قبل از حرف زدن اتفاق می افتد و تا زمانی که این اقدامات رخ نداده است فرد لکنتی شروع به حرف زدن نمی کند. به همین خاطر هنگامی که فرد لکنتی نوع دوم سخن می گوید سخنش روان و سلیس است.

نوع سوم: در این حالت افراد لکنتی از اقدامات لکنتی خاصی (مانند لکنتی نوع اول و دوم) استفاده نمی کنند، بلکه مکث می کنند و تا زمانی که گرفتگی تارهای صوتی شان برطرف نشده حرف نمی زنند. خود را به حواس پرتی می زنند یا وانمود می کنند چیزی از یادشان رفته است. امکان دارد فقط بمانند تا استرسشان کاهش یابد؛ امکان دارد به آرامی نفس بکشند تا تارهای صوتی شان باز شود؛ یا چیزی را قورت دهند یا سرفه کنند یا بخندند و یا به سقف نگاه کنند و وانمود کنند که قبل از پاسخ دادن، به سؤال فکر می کنند.

نوع چهارم: فرد لکنتی عادت می کند که آگاهانه کلمات و جملاتی را که بیان خواهد کرد مرور کند و در صورت وجود کلمات سخت از گفتن آنها اجتناب می کند. افراد لکنتی نوع چهارم لکنتی های مخفی هستند. (شوارتز، ترجمه بابازاده، ۱۳۸۶)

برچسب ها : درمان لکنت زبان لکنت درمان لکنت درمان تضمینی لکنت زبان

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام