جمع بندی تئوری شبیه سازی ذهن و زبان ذهن مولف

مدیر مهر ۹۹ ({{ avg }})

بر طبق این تئوری دلیل درمان نشدن لکنت زبان تا به امروز این بوده است که همیشه به آن به عنوان پدیده ای جسمانی نگاه میکردند و طبعاً متناسب با همین طرز فکر، اقدام به درمان نیز با روش هایی مانند لیزر درمانی، استروبوسکوپی، مداخله توسط پزشک متخصص حلق و حنجره، استفاده از دستگاههای PFF , EM و RHS، لكنت شکن، فیزیوتراپی تخصصی، مگنت تراپی، فصد زبان و بریدن بند زیر زبان به وسیله عمل جراحی، تجویز دارو توسط متخصصان مغز و اعصاب، جراحی حنجره توسط پزشکان متخصص گوش و حلق و بینی، منع افراد از خوردن غذاهایی با طبع سرد و شیوه های گفتاردرمانی رایج در دنیا، انجام می گرفت. این روش ها قطعا نتوانسته اند به درمان صددرصدی و بدون بازگشت لکنت زبان برسند، بلکه صرفا توانسته اند اختلالات و ناروانی گفتاری را کنترل کنند.

تئوری بنده لکنت زبان را مشکلی ذهنی می داند که در مثلث )ترس واقعی و خیالی)، یادگیری مشاهده ای (تقلید از لکنت زبان فرد دیگر) و عادت های غلط گفتاری ریشه دارد؛ بنابراین طبق تئوری ما، برخلاف آنچه در دنیا مطرح است، لکنت زبان مسئله ای ژنتیکی و ارثی نیست و صرفأ تأثیر یکی از ۳ عامل گفته شده در روند گفتار است که باعث ناهماهنگی ذهن و بدن می شود. توزیع نامتوازن انرژی گفتاری، ریتم گفتاری ذهن ارا نامنظم می کند و به لکنت زبان می انجامد. بنابراین با مطالعاتی که روی ذهن، فرایندها و محتوای آن انجام داده ایم، متوجه شدیم بخشی از ریشه لکنت به ترس های واقعی و خیالی برمی گردد. در برخی موقعیتها کودک با دیدن فیلم ترسناک، دیدن صحنه های واقعی یا تنبيهها و حوادث ترسناک دچار این مشکل شده است، به طور مثال، مادر برای تنبیه، بچه را در اتاقی تاریک حبس کرده و بعد از آن کودک دچار مشکل لکنت شده است، یا مثلا کودک پس از فرار از حمله یک سگ دچار این مشکل شده است. این ها از جمله مصادیقی هستند که ما در مطالعات خود با آنها برخورد کرده ایم. برخی از لکنتها به ترس های تخیلی برمی گردند که در آن کودک پس از دیدن خواب یکی از صحنه های فیلم ترسناک یا برخی از بازی ها مثل «کلش آف کلنز» (جنگ قبایل) با جیغ و فریاد از خواب بیدار شده و دچار لکنت زبان می شود.

علت دیگری از لکنت، یادگیری مشاهده ای است. بر اساس نظریه زبان اذهن که ما مطرح کرده ایم، یکی از علل لکنت، عوامل محیطی است که یادگیری مشاهده ای مشمول آن است. مشاهده می تواند بر نورون های آیینهای تأثیر بگذارد. در برخی از مراجعان ما لکنت با یادگیری مشاهده ای و تقلید ایجاد شده است برخی افراد می۔ گویند ما از همکلاسیها یا همکاران خود که لکنت داشت تقلید می کردیم و پس از مدتی دیگر نمی توانستیم به شکل عادی صحبت کنیم. ما پس از مطالعه این موارد متوجه شدیم که مسئله در اینجا ریتم گفتاری ذهن است که پس از ایجاد و تغییر به سادگی قابل اصلاح نیست. فرد سالم با مشاهده رفتار فرد دچار مشکل لکنت و تقلید از آن ریتم گفتاری ذهن خود را تغییر داده است و این پدیده که با تغییر نورون های آیینهای و ایجاد سیناپس ها و ارتباطات عصبی جدید ایجاد می شود به راحتی تغییرپذیر نیست و فرد نمی تواند به حالت اول خود برگردد. بنابراین، یادگیری، عادت های غلط گفتاری و ترس ریشه های اصلی لکنت زبان را تشکیل می دهند، برخی می پرسند: آیا استرس، اضطراب، اعتماد به نفس کم و عواملی از این قبیل می توانند مؤثر باشند؟ می گویم خیر؛ اینها عوامل تشدید کننده لکنت زبان هستند نه علت آن. علل اصلی سه محور مذکور یعنی؛ ترس، عادت های غلط و یادگیری مشاهده ای هستند. افراد دارای لکنت زبان از مسیر گفتاری صحیح خارج شده اند و باید شیوه درست سخن گفتن را به آنها آموخت و آموزش را به پارادایم یادگیری و یادگیری را به مهارت تبدیل نمود.

برچسب ها :

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام