ملاک های تشخیصی در اختلال آواهای گفتار

مدیر شهریور ۹۹ ({{ avg }})

الف) مشکل پایدار در تولید آواهای گفتار که مزاحم وضوح یا قابل فهم شدن گفتار یا مانع انتقال کلامی پیام ها می شود.

ب) این اختلال موجب محدودیت هایی در ارتباط مؤثر می شود که در مشارکت اجتماعی، پیشرفت تحصیلی یا عملکرد شغلی به طور جداگانه یا با هر نوع ترکیبی از آن، تداخل ایجاد می کند.

ج) نشانه ها در اوایل دوره تحول آغاز می شوند.

 د) این مشکلات را نمی توان به عارضه های مادرزادی یا اکتسابی مثل فلج مغزی ، كام شکافتگی، ناشنوایی یا از دست دادن شنوایی، صدمه مغزی آسیب زا با عارضه جسمانی یا عصب شناختی دیگر نسبت داد. ویژگی های تشخیصی تولید آواهای گفتار یعنی بیان واضح واجها (اصوات منفرد) که در ترکیب با یکدیگر، واژههای گفتار را تشکیل می دهند. تولید آواهای گفتار هم مستلزم دانش واج شناختی اصوات گفتاری و هم توانایی هماهنگ کردن حرکات اندام های تولید گفتارد (آرواره، زبان و لب ها) با تنفس و صداسازی برای گفتار است.

کودکانی که مشکلات تولید گفتار دارند به درجات مختلفی با دشواری هایی در دانش واج شناختی اصوات گفتاری یا توانایی هماهنگ کردن حرکات گفتار مواجه هستند؛ بنابراین اختلال آواهای گفتار از لحاظ ساز و کارهای زیربنایی ناهمگن است و شامل اختلال واج شناختی و اختلال تولید گفتار است. تشخیص اختلال آواهای گفتار در مواردی مطرح می شود که تولید صوت گفتار آن چیزی نیست که برحسب سن و مرحله تحولی کودک مورد انتظار است و نارسایی ها ناشی از نقص جسمانی، ساختاری، عصبی یا شنوایی نیست. گفتار در کودکان معمولی در حال رشد در چهار سالگی به طور کلی باید قابل فهم باشد. در حالی که در دوسالگی ممکن است فقط پنجاه درصد گفتار قابل درک باشد.

برچسب ها :

فرم ارسال دیدگاه

سجاد
شهریور ۹۹

سلام
من کلنت زبان ارثی دارم ، من جدیدا بر روی اسم خودم گیر میکنم و از گفتن اسم خودم مشکل دارم.کمکم کنید.

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام