ترس از کرونا یادگیری دانش آموزان را کاهش می دهد

مدیر شهریور ۹۹ ({{ avg }})

والدین با فرزندان فقط درباره آموزش مسائل کرونایی صحبت کنند.

همه ساله در طول تابستان ارزش یادگیری دانش آموزان با کم شدن فعالیت های تحصیلی و فاصله گرفتن از فضای آموزشی در دروسی همچون علوم و ریاضیات کاهش پیدا می کند، اما تعطیلی مدارس ناشی از شیوع بیماری کووید۱۹ فاصله ای زیادتر از یک تابستان را رقم زده؛ اگرچه تلاش هایی در حوزه سیستم های یادگیری از راه دور و آموزش های آنلاین راه اندازی شد، اما این احتمال وجود دارد که این تعطیلی غیر برنامه ریزی شده آسیب های زیادی برای آموخته های گذشته و توانایی یادگیری دانش آموزان به دنبال داشته باشد.

دانش آموزان همواره سال تحصیلی جدید را با مشکلات ناشی از عدم هماهنگی با وضعیت پیش آمده در حوزه خوابیدن و بیدار شدن و تفریح کردن و تلویزیون تماشا کردن و منظم بودن و درس خواندن و… شروع می کنند و همین نبود هماهنگی برای آنان اضطراب آور است، اما سال تحصیلی جدید به واسطه شیوع بیماری کرونا و درگیر شدن خانواده ها با این ترس ها و اضطراب ها می تواند هماهنگ کردن دانش آموزان با شرایط مدرسه را دشوارتر از گذشته کند. زمانی که افراد ترس و اضطراب دارند، رفتارهای غیر طبیعی از خود نشان می دهند که این رفتارها توام با مراقبت های شدید است.

اضطراب و استرس روی حافظه و قدرت یادگیری دانش آموزان تاثیر منفی می گذارد و تشکیل کلاس درس و آموزش را بی خاصیت می کند. وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا پروتکل های بهداشتی و دستورالعمل های لازم جهت حفاظت فردی را تشریح کرده اند و فراتر از رعایت این پروتکل ها کاری دیگری برای جلوگیری از ابتلاء به ویروس کرونا مورد تایید واقع نشده است، یعنی اگر فاصله اجتماعی را رعایت کنیم و ماسک بزنیم و دست ها را با آب و صابون بشوییم و از افراد مشکوک به کرونا دوری کنیم، با اطمینان بالا به کرونا مبتلا نمی شویم.

اغراق گویی درباره کرونا؛ یکی از عوامل ایجاد اضطراب در دانش آموزان

دکتر عینی پور، مراقبت های رفتاری را تنها راهکار جلوگیری از ابتلا به کرونا دانست و اضافه کرد: والدین باید مراقبت های رفتاری و پروتکل های بهداشتی لازم جهت حضور در مدارس را به دانش آموزان آموزش دهند و از آنان بخواهند طی مدت زمان حضور در مدرسه و کلاس درس از ماسک استفاده کنند و رعایت فاصله فیزیکی را از دیگر همکلاسی ها جدی بگیرند.

دانش آموزان باید بدانند که در صورت بی توجهی به پروتکل های بهداشتی، نه تنها در مدرسه، بلکه در کوچه و خیابان و مغازه و حتی خانه نیز امکان مبتلا شدن به کرونا وجود دارد و نباید صرفا مدرسه رفتن را عامل سرایت این بیماری بدانند.

والدین نباید از مسئله احتمال ابتلا کرونا برای فرزندان یک غول بسازند، بلکه باید واقعیت ها را درست و دقیق در اختیار آنان قرار دهند و شرایط را مدیریت کنند. خوشبختانه براساس تدابیر وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا، کلاس ها مانند گذشته برگزار نمی شود و بخشی از کلاس ها حضوری و بخشی دیگر آنلاین است و خانواده ها می توانند بسته به اهمیت درس برای حضور دانش آموز خود در مدرسه برنامه ریزی داشته باشند و از رفتن غیرضروری دانش آموزان به مدرسه اجتناب کنند.

دانش آموزانی که در دوره نوجوانی قرار دارند، سخت تر فاصله گذاری اجتماعی را با دوستان و همکلاسی های خود رعایت می کنند و کمتر پروتکل های بهداشتی را جدی می گیرند لذا خطرپذیری آنان زیاد است و والدین باید همواره مراقبت های رفتاری را گوشزد کنند. والدین می توانند حضوری و یا با کمک مشاور مدرسه اطمینان حاصل کنند که فرزند آنان حفاظت فردی را رعایت می کند؛ یا خیر.

والدین درباره محتوای دروس جدید اطلاعات کسب کنند

امکان اینکه کلا در خانه بمانیم، وجود ندارد و برای مبتلا نشدن به کرونا چاره ای جز رعایت پروتکل های بهداشتی نداریم لذا والدین به فرزندان یاد دهند که رعایت کردن اصول بهداشتی خطر ابتلا به کرونا را کاهش می دهد. والدین با فرزندان فقط درباره آموزش مسائل کرونایی صحبت کنند و گفتمان بین خودشان درباره خطرات ناشی از ابتلا به کرونا را به فرزندان انتقال ندهند، زیرا وقتی فرزندان صحبت های جدی و نگران کننده والدین را می شنوند، دچار اضطراب و استرس بیهوده می شوند لذا در حال حاضر تنها وظیفه والدین آموزش پروتکل های بهداشتی و مراقبت های رفتاری و دادن اطلاعات به دانش آموزان است. والدین به دانش آموز خود بگویند که احتمال ابتلا به کرونا وجود دارد، اما در صورت به کارگیری آموزش هایی که یاد گرفته، این احتمال به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

کیف و کتاب های جلد گرفته و لوازم تحریر و تغذیه بسته بندی و لباس های مدرسه در کنار ماسک و محلول ضد عفونی کننده و حوله و صابون و… آماده و مرتب باشد تا دانش آموز انگیزه بیشتری داشته باشد. همچنین والدین درباره سال تحصیلی پیش رو با دانش آموزان صحبت کنند و از اهمیت درس های جدید برای آنان سخن بگویند.

والدین درباره محتوای دروس جدید اطلاعات کسب کنند و با آرزوی موفقیت برای دانش آموزان، به آنان اطمینان دهند که سال تحصیلی را با قدرت شروع و به بهترین نحو ممکن سپری خواهند کرد.

برچسب ها : کرونا ترس از کرونا

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام