عوامل تعیین کننده رفتار

مدیر مرداد ۹۹ ({{ avg }})

عوامل متعددی رفتار را تعیین می کنند: زمانی که روان شناسی پخته تر شد، اطلاعات بیشتری را در مورد نیروهایی که بر رفتار حاکم هستند، تأمین کرد. این آگاهی فزاینده، به شناخت عمیق تر درباره واقعیتی مهم انجامید: رفتار بسیار پیچیده است و عوامل متعددی آن را تعیین می کنند...

گرچه ممکن است پیچیدگی رفتار بدیهی به نظر برسد، اما افراد معمولا تصور می کنند رفتار یک علت دارد؛ مثلا، می گویند: «آندره از مدرسه اخراج شد چون تنبل بود. به طور کلی، روان شناسان دریافته اند که عوامل پیچیده ای بر رفتار حاکم هستند و به این عقیده علیت چندعاملی رفتار گفته می شود.

به عنوان مثال، عوامل متعددی که بر عملکرد شما در درس مقدمات روان شناسی تأثیر می گذارند، در نظر بگیرید. عوامل شخصی مربوط می توانند هوش کلی شما، توانایی شما در خواندن، مهارتهای حافظه شما، انگیزش تان، و مهارتهای شما در مطالعه باشند. به علاوه، نمره شما می تواند تحت تأثیر عوامل موقعیتی قرار گیرد، از جمله اینکه آیا استاد روان شناسی خود را دوست دارید، آیا کتابی را که برای شما در نظر گرفته شده دوست دارید، آیا کلاس موقعیت مناسبی برای شما هست، آیا برنامه کاری شما اسیک است یا سنگین، و آیا مشکلات شخصی دارید.

رفتار ما توسط میراث فرهنگی مان شکل می گیرد از بین عوامل تعیین کننده رفتار انسان، عوامل فرهنگی خیلی برجسته هستند. افراد نیز مانند روان شناسی در بستر اجتماعی - تاریخی تکامل می یابند. پیشینه فرهنگی ما تاثیر قابل ملاحظه ای بر رفتارمان دارد. فرهنگ چیست؟ فرهنگ بخشی از محیط ماست که انسان آن را می سازد. دقیق تر بگوییم، فرهنگ به سنتها، عقاید، ارزشها، هنجارها، مؤسسات، و سایر دستاوردهای جامعه اشاره دارد که افراد در آن سهیم اند و نسل به نسل منتقل می شوند.

 

برچسب ها :

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام