شیوع و ویژگی های همپوشانی لکنت زبان و اختلال صدای گفتار در سن ۴ سالگی

مدیر خرداد ۹۹ ({{ avg }})

 

زمینه:

لکنت زبان و اختلال صدا در گفتار ممکن است در اوایل کودکی همزمان اتفاق بیفتد ، اگرچه میزان دقیق همپوشانی در یک نمونه کوهورت از جامعه ناشناخته باقی مانده است. هر دو اختلال به تنهایی پتانسیل  ایجاد اثرات منفی طولانی مدت را دارند. میزان همپوشانی در مطالعات قبلی بر اساس گزارش والدین ، بررسی های گفتاردرمانگر، بررسی پرونده یا مطالعات حاصل از مشاهده مستقیم نمونه های بالینی از 16-46% گزارش شده بود. برای حمایت از یافته های قبلی ، یک روش دقیق با استفاده از یک طرح کوهورت جامعه نگر و آینده نگر ، لازم است.

اهداف:

اول، شناسایی بخشی از کودکان مبتلا به لکنت زبان همزمان با اختلال صدا در گفتار در 4 سالگی که از یک مطالعه کوهورت جامعه¬نگرگرفته شده است. دوم ، مقایسه ویژگیهای جمعیت شناختی و کلینیکی این گروه با کودکانی که هیچکدام از این اختلالات را ندارند یا یک اختلال را به تنهایی دارند.

روش ها:

شرکت کنندگان از یک مطالعه کوهورت جامعه نگرو آینده نگر (دوره اول مطالعه ویکتوریا) در سن 4 سالگی (1607 نفر) جمع آوری شدند. مشخصات دموگرافیک و بالینی برای مقایسه از نظر تئوری انجام گرفت و شامل: جنسیت ، تاریخ تولد ، وضعیت تغذیه ، وضعیت گفتار و زبان ، سابقه خانوادگی در مشکلات ارتباطی ، آموزش مادران ، واژگان مادری ، سلامت روان مادر و وضعیت اقتصادی - اجتماعی است.

نتایج:

از 160 کودک مبتلا به لکنت زبان بین 2 تا 4 سال ، 88.6٪ (11 نفر) نیز دچار اختلال صدا در گفتار بودند. با توجه به اندازه و تعداد نمونه های کم ، شواهد کافی برای رد این تفاوت وجود ندارد که اختلافات گروهی مشاهده شده صرفاً تصادفی نبوده است.

بحث و نتیجه گیری:

شیوع همپوشانی لکنت زبان و اختلال صدا در گفتار در یک گروه جامعه در مقایسه با مواردی که در مطالعات بالینی گزارش شده بود ، کمتر بود. نرخ بالاتر گزارش شده در نمونه های بالینی ممکن است به دلیل افزایش رفتار امداد طلبانه والدین در هنگام بروز این دو اختلال به صورت همزمان باشد. متعاقباً ، این کودکان ممکن است بیشتر به کلینیک مراجعه کنند. ارائه دقیق میزان شیوع این امکان را می دهد تا در تحقیقات بر روی جمعیتی خاص بهترین ارزیابی را داشته باشیم. در حال حاضر اطلاعات کمی در مورد چگونگی مدیریت بهتر این موارد وجود دارد ، بنابراین تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است ، از جمله تعیین متغیرهای پیش آگهی، تا مدیریتی کارآمد و مؤثر ارائه شود.

 

برای خرید این مقاله با ما در تماس باشید

برچسب ها : درمان لکنت زبان درمان قطعی لکنت زبان درمان تضمینی لکنت زبان درمان لکنت لکنت

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام