سبب شناسی لکنت از دیدگاه دکتر تقی زاده

مدیر فروردین ۹۹ ({{ avg }})

 

بر اساس مدل شبیه سازی ذهن، در واقع دلایل بروز لکنت زبان در کودکان و بزرگسالان، نمی تواند علت واحدی داشته باشد. بلکه همواره معلول علل جسمانی، ذهنی، عاطفی، ارتباطی، اجتماعی، عصب شناختی و یا ترکیب این عوامل است. بسیاری از افرادی که لکنت زبان دارند دچار بعضی از ناراحتیهای عصبی و ناسازگاری های اجتماعی هستند؛ اما تشخیص اینکه آیا این گونه ناراحتی های روانی علت لکنت زبان است و یا لکنت خود حاصل حالات و فشارهای ناشی از اختلالات روانی است، بسیار پیچیده است. در بعضی از مواقع لکنت زبان ممکن است حاصل نارسایی ها و اختلالات دستگاه عصبی باشد و یا در مواردی نیز لکنت زبان از زمان کودکی در اثر بعضی ناهنجاری های خفیف فیزیولوژیکی پدید می آید. (تقی زاده، ۱۳۹۴).

در مورد ارثی بودن لکنت (اختلال تسلط بیانی) طبق مطالعات این جانب که؛ (انواع لکنت زبان) لکنت تقلیدی و ذهنی و محیطی است و ارتباطی با ژن ندارد؛ ولی عده ای می گویند ژنتیکی است. اگر ژنتیکی است، پس ما چگونه درمان کامل انجام میدهیم؟ لکنت ژنتیکی نیست و مربوط به ترس و ضلع دوم آن تقلید و یادگیری مشاهده ای است که سبب اختلال در عملکرد گفتاری ذهن میشود. از نظر ما لکنت، نه بیماری است و نه مرضی خاص است بلکه ایراد در عملکرد گفتاری ذهن و نداشتن مهارت های گفتاری است که با آموزش و درمان با شیوه ما قابل رفع است. (تقی زاده، ۱۳۹۷)

تشدید لکنت زبان با خشم

افراد فاقد جرئت مندی نمی توانند از حقوق خود دفاع کنند. آنان با نادیده گرفتن عقاید، علایق، احساسات و نیازهایشان، برای خود ارزش و احترام کمی قایل هستند؛ و همین امر باعث می شود تا فرد خشم خود را بروز ندهد و لکنت زبان او بیشتر شود.

تنبیه بدنی شدید در بسیاری از کودکان باعث ایجاد لکنت زبان می شود که همین امر نیز می تواند روند زندگی آنها را دچار اختلال نماید. هیجانات شدید که باعث ترسیدن فراوان کودک شود می تواند عامل لکنت زبان باشد ولیکن هیجانات زیاد (بدون ترس) می تواند تشدید کننده لکنت زبان کودکان باشند. تقلید مشاهده ای و یادگیری از گفتار فرد دارای لکنت زبان، درک حالات او و درونی شدن گفتار افراد دارای لکنت زبان و همانندسازی، می تواند عامل لکنت باشد. یادگیری مشاهده ای، نظریه ای است که توسط پروفسور آلبرت بندورا هم مطرح شد، در خصوص برخی افراد دارای لکنت زبان و مراجعانی که از سراسر دنیا و کشورم داشته ام مصداق دارد.

لازم به ذکر است علت اصلی لکنت زبان کودکان و بزرگسالان به ترس، اعم از ترس های واقعی یا خیالی از هر چیزی شامل: انسان، حیوان، تاریکی، فیلم و کارتون های ترسناک بازیهای کامپیوتری و... برمی گردد؛ و این ترس، کژ کاری در عملکرد گفتاری ذهن را ایجاد می کند. در مشاهده و یادگیری مشاهده ای فرد دارای لکنت زبان دیگران را مشاهده و درک و درون سازی و بازنمایی ذهنی ایجاد می کند.

خیلی ها گفتار افراد لکنتی را می بینند ولی فقط در حد دیدن یا شنیدن گفتار نارواست یا شاید بالای ۹۹ درصد این افراد از مشاهده رفتار فرد دارای لکنت زبان دچار لکنت نشوند ولیکن آن یک درصد باقیمانده نه تنها مشاهده، درک و درون سازی می کند، بازنمایی ذهنی انجام میشود و صرف دیدن نیست بلکه به حالتی از یادگیری و مهارت غیر مفید تبدیل می شود. این موارد باعث می شود که فرد ضعف در مهارت های گفتاری پیدا کند، افرادی که مهارت گفتاری ندارند مثل راننده ای هستند که هرچقدر دست و پا کند نمی تواند خودرو را به حرکت روان و آرام دربیاورد.

لازم به ذکر است استرس و اضطراب، خستگی و تشنگی و گرسنگی، خواب آلودگی، هیجانات کم سبب و علت لکنت زبان نیستند بلکه تشدید کننده ی لکنت هستند. عمده دلایل لکنت به ترس های واقعی و خیالی در دو-سه سال اول یا دوران کودکی بر میگردد که سبب بی نظمی در ریتم گفتاری ذهن و ناهماهنگی گفتار، سامانه عصبی و زبان می شود. همانطوری که زبان پنجره ی ارتباط با عالم و ادم است. لکنت به عنوان سرطان اجتماعی و در عدم شکوفایی شخصیت مشکلات شغلی، خانوادگی و تحصیلی سهیم است. (دکتر محمد احسان تقی زاده ، 1394)

برچسب ها : درمان لکنت زبان سبب شناسی لکنت زبان لکنت درمان قطعی لکنت زبان درمان لکنت لکنت زبان

فرم ارسال دیدگاه

صادق
فروردین ۹۹

میتونم دنیارو بدست بیارم اگه لکنت نداشته باشم

علی
فروردین ۹۹

من با خشم و عصبانیت و... لکنتم کمتر میشه
خیلی خوب حرف میزنم فقط توی حروفی که با عین و الف شروع میشن بعضی وقتا حنجرم بسته نمیشه
چیکار کنم؟

مجید شلالوند
اردیبهشت ۹۹

من خیلی لکنت دارم چیکارکنم لکنتم خوب بشه وخیلی،ترس واستراب دارم وهمش فکرخودکوشی میادتوذهنم کمک کنید

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام