الگوریتم گفتار از دیدگاه دکتر تقی زاده

مدیر فروردین ۹۹ ({{ avg }})

در همه سنین درک زبان از تولیدش جلوتر است (برک، ۲۰۰۷) یعنی مرکز اصلی زبان، ذهن انسان است (تقی زاده، ۱۳۹۶). بر اساس تجربیات ما (۱۳۹۴)، در صورتی که جسمی آسیب ندیده باشد مانند آسیب ناشی از بیماری، سکته، تصادف، ضربه، لكنت مسئله ای کاملا ذهنی و روانی است. ریشه ژنتیکی و ارثی ندارد بلکه محیطی و روانی است.

لکنت زبان قابل درمان است و اگر افراد هوشمندی باشند و باورمندی داشته باشند و عامل به تمرین ها و تکنیک ها باشند قابل درمان است. غالبا لکنت مشکل فیزیکال و مکانیکی نیست، بلکه مربوط به کار کرد ذهن و روان و زبان ذهن است. طبق نظریه ما برنامه و دستورات غلط ذهنی باعث تغییر در کارکرد مغز می شود. با تغییر برنامه ذهنی فرد به شکل طبیعی سبک گفتاری او را به طور طبیعی و عادی دچار تغییر می نماییم.

پس از اجرای برنامه صحیح گفتاری، درمان جو به راحتی مانند افراد عادی و به طور طبیعی صحبت می کند و اعلام می کند که فشار های فیزیکی او هنگام صحبت کاملا رفع شده است. این رویکرد کاملا متفاوت از آن چیزی است که امروزه توسط گفتار درمانگران و متخصصین مغز و اعصاب و روان پزشکان مطرح میشود. گفتار مانند تمامی رفتارها دارای الگوریتم مشخص است. عملکرد گفتار بر اساس الگوریشم محرک های بیرونی و درونی، سامانه سناختی و نه، بردارس و تفسیر اطلاعات، ارسال به سامانه های عصبی و معزه ارسال پیام های عصبی به اندام گفتاری، تولید صوت و پایان یک مرحله با شروع واگویه های گفتاری صورت می گیرد.

الگوریتم از اسم خوارزمی اخذشده و قاعده ای است که اگر به طور مناسب به کار گرفته شود راه حل مسئله را تضمین می کند. الگوریتم گفتاری نیز توسط این جانب کشف و طراحی شده است. در این روش موتاسيوم و جهش ژنی ایجاد می شود. نوامبر چامسکی می گوید خلاقیت در انسان از زبان شروع می شود تكلم زبان توسط بچه ۳-۲ سال نشان دهنده خلاقیت بشر است.

خلاقیت گفتاری و گفتار خلاق مختص بشر است و برای پرورش آن بایستی بازیگوشی، انگیزه قوی، سماجت و استقلال عملی و شجاعت را پرورش داد و اجازه بازی طولانی داد و اجازه کلام خودساخته و فکر خودساخته را داد. به باور ما خلاقیت در انسان محصول مشترک پرورش، سامانه شناختی، ذهن و زبان است (تقی زاده، ۱۳۹۶).

روانشناسی شناختی امروز روی ۳ موضوع مهم تمرکز دارد:

  • تفکر و استدلال
  • حل مسئله
  • خلاقیت و زبان.

فطرت واقعی انسان، استعداد خلاقیت اوست که از لحاظ روان شناختی کاملا انطباقی است. بر اساس این خلاقیت و تفکر ما به عرصه ذهن و مطالعه ذهن قدم گذاشتیم و با کشف زبان کهن به ادرک گفتار و اختلالات گفتاری رسیدیم و امروز تحت عنوان گفتار الگوریتمی به درمان قطعی و بدون بازگشت لکنت زبان برای اولین بار در جهان و ایران رسیدیم. پایه و اساس این الگوریتم زبان ذهن است کا با بهره مندی از شبیه سازی، تصویر سازی ذهن و تاثیر گذاری بر سیستم عصبی سبب انعطاف پذیری شناختی و سپس انعطاف پذیری عصبی شده و اندام گفتاری را در مسیر طبیعی خود هدایت می کند.

در این الگوریتم مغز مرکز فرماندهی نیست بلکه واسطه بین ذهن و اندام های گفتاری است و تغییرات در مخچه و مدارهای عصبی مغز، سیناپس ها و نورونها و ژنها و سلول ها به واسطه کدگذاری های ذهنی و نقشه ذهنی جد ید شکل می گیرد. برنامه نویسی ذهن می تواند با کدهای مناسب کار کرد مغز و جسم را دچار تحولی بزرگ کرده و انسان را در جهت پیشرفت و توسعه توانایی ها، رفع ضعف ها، مشکلات ذهنی، افزایش اعتماد به نفس، پاکسازی ذهن و افزایش جرأت ورزی، تقویت روابط اجتماعی، روابط بین فردی و امید به آینده و خودتنظیمی هیجانی یاری کند.

با شبیه سازی و زبان برنامه نویسی ذهن می توان با طراحی و اجرای برنامه درمانی و آموزشی و با شبیه سازی و بازسازی فرایند طبیعی شکل گیری مهارتها، جنبه های مختلف مهارت گفتار را به افراد دارای لکنت آموزش داده و لکنت آنها را به شکل قطعی درمان کرد (تقی زاده، ۱۳۹۶).

برچسب ها : درمان لکنت زبان در منزل درمان لکنت لکنت درمان لکنت زبان هیولای لکنت زبان لکنت زبان

فرم ارسال دیدگاه

نیلا
فروردین ۹۹

سلام. خسته نباشید. من وقتی حدود سه سالم بود یه اتفاقی برام افتاد که خیلی ترسیدم و به گفته مادرم از اون موقع دچار لکنت شدم. در بچگی لکنت خیلی منو اذیت کرد توی مدرسه و توی جمع فامیل همیشه خجالت میکشیدم حرف بزنم و متاسفانه خانواده پیگیری هم داشتم که منو تحت درمان قرار بدن و همیشه میگفتن خودش خوب میشه. هرچی بزرگتر میشدم لکنتم هم بهتر میشد تا الان که بیست و هفت ساله هستم کاملا خوب صحبت میکنم فقط در مواقع عصبانیت یا حالات هیجانی و در مواقع ترس یا وقتی میخوام یه خاطره واسه کسی تعریف کنم همچنان دچار لکنت میشم گاهی وقتا خیلی شدید گاهی وقتا در حد یکی دو کلمه. ایا درمانی هست که توی خونه انجام بدم؟

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام