زنجیره ی لکنت زبان

مدیر فروردین ۹۹ ({{ avg }})

همان طور که مجموعه ای از عوارض تب، سرفه، کوفتگی و بی حالی را به نام «آنفولانزا» می شناسیم، لکنت زبان نیز از عوامل گوناگونی شکل می گیرد که به طور زنجیره ای باهم پیوند دارند. بنابراین:

  • لکنت زبان مجموعه ای از چند عامل است که مانند حلقه های زنجیر باهم پیوند دارند.
  • با قطع هر یک از حلقه های این زنجیر، لکنت نیز متوقف می شود.

۱) وضعیت خاص: در موقعیتی ایجاد می شود که فرد نسبت به آن موضون همیشه خاطرات منفی و شکست خورده ای داشته است.

2) ذهن آشفته: بعد از اینکه شخص در وضعیت خاص قرار می گیرد، اما ذهن آرام» خود به سوی «ذهن آشفته» هدایت می شود؛ و ذهن آشفتند با محرک های شرطی شده و هیجان های برجسته و فعال (مثل تجارب تلخ) پیوند دارد. به بیان دیگر، ذهن آشفته یعنی «فقدان تعادل ذهنی»

3) پیش بینی: بعد از آن که شخص با ذهن آشفته ارتباط برقرار کرد، بر مبنای سابقه ای که از این وضعیت دارد، مراحل بعد را که حکایت از «ناخوشایندی در ارتباط گفتاری» دارد، پیش بینی می کند. او پیش بینی می کند که درد شدیدی در راه است، به این مفهوم که با نشان دادن الكنت، باز مورد سرزنش و تحقیر خود و مخاطب خود قرار خواهد گرفت.

4) پنهان کاری: شخص لکنت دار در حال «فقدان تعادل» است و وضعیت های ناخوشایندی برای خود پیش بینی می کند. فرد لکنت دار وقتی می بیند گریزی از لکنت کردن نیست، برای دوری جستن از احساس درد تحقیر شدن، بی کفایتی و غیره به «پنهان کاری» جنت می زند و تلاش می کند آن را با ترفندهایی از دید مردم مخفی کند.

5) عوارض لکنت: نفس پنهان کاری در هر موضوعی عوارضی نیز به همراه دارد. اگرچه هر یک از جنبه های عوارض لکنت میتواند به تنهایی دارای برخی بار روانی باشد، اما «اضطراب و ترس» بیش از همه می توانند در شخص «تنش یا اسپاسم» به وجود آورند.

6) اسپاسم تارهای صوتی: واکنش فیزیولوژیکی به یک فشار روانی تواند به صورت افزایش تنش عضلانی بروز کند، نمود و بازتاب این تنش و اسپاسم، در تارهای صوتی به وضوح نمایان می شود؛ بنابراین عوارض لکنت به راحتی می تواند سبب اسپاسم تارهای صوتی شود.
7) لكنت کردن: «لکنت کردن» نتیجه ی اسپاسم تارهای صورتی بر روند گفتار شخص است که شامل قفل شدن (روی صداها)، کشیدن (صداها)، تکرار (صداها، سیلاب ها و کلمات) و آشفتگی تنفس (دم و بازدم) است. بہ بیان دیگر، لكنت کردن (به همراه اسپاسم و حرکات انسانی سایر اندام های بدن)، عملی است ناآگاهانه که به منظور دفع اسپاسم تارهای صوتی صورت می گیرد.
8) اسپاسم و حرکات اضافی سایر اندام ها: بعد از وقوع اسپاسم تارهای صوتی، به طور معمول، شخص تلاش می کند تا با تقلا کردن و پیچ و تاب خوردن، انرژی بیشتری را صرف آزادسازی تارهای صوتی خود کند در واقع، «اسپاسم و حرکات اضافی سایر اندام ها» بعد از اسپاسم تارهای صوتی به کار می افتند.

9) شنیدن یا احساس کردن لکنت خود: شنیدن یا احساس کردن لکنت خود، شخص را مرتب به حلقه ی اول این زنجیره یعنی «وضعیت خاص» هدایت می کند. گروهی نسبت به «شنیدن صدای لکنت» خود حساس تر از «احساس کردن» آن هستند و برعکس. درنتیجه، آنها با شنیدن صدای لکنت خود، بهتر به وضعیت های خاص هدایت می شوند.

 

پنج حلقه ی نخست زنجیره لکنت زبان

فقط در ذهنیت شخص شکل می گیرند، «لکنت درونی یا ذهنی» می نامیم یعنی: وضعیت خاص، ذهن آشفته، پیش بینی، پنهان کاری و عوارض لکنت.

چهار حلقه ی دیگر

که قابل مشاهده، لمس و حس کردن هستند، «لکنت ظاهری» می نامیم یعنی: اسپاسم تارهای صوتی، لکنت کردن، اسپاسم و حرکات اضافی سایر اندام ها، شنیدن یا احساس کردن لکنت خود.

برچسب ها : درمان قطعی لکنت زبان لکنت درمان لکنت لکنت زبان درمان لکنت زبان

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام