ملاکهای تشخیصی اسکیزوفرنیا

مدیر بهمن ۹۸ ({{ avg }})

 

ملاکهای تشخیصی اسکیزوفرنیا

الف: نشانه های ویژه: دو ( یا بیش از دو مورد از علایم زیر، که هر یک به مدت قابل ملاحظه ای در طی یک دوره یک ماهه (یا در صورت درمان موفقیت آمیز، به مدت کوتاهتر) وجود داشته اند:
(۱) هذيانها
(۲) توهمها
(۳) گفتار آشفته (مانند خارج شدن مکرر از خط فکری، یا گسسته گویی)
(۴) رفتار به شدت آشفته یا کاتاتونیایی
(۵) نشانه های منفی، یعنی بی تفاوتی عاطفی، فقر گفتار، یا فقدان اراده

تذکر: اگر هذيانها عجیب و غریب بوده یا توهمها حاوی صداهایی باشند که مرتب به رفتار و افکار شخص اشاره می کنند یا دو یا چند صدا که با هم گفتگو می کنند، فقط یکی از نشانه های ملاک تشخیصی الف کافی است.

ب: کژکاری اجتماعی - شغلی: در مدت قابل ملاحظه ای از زمان شروع اختلال، کارکردهای فرد در یک یا چند زمینه مهم مانند کار، روابط میان فردی، یا مراقبت از خود در مقایسه با قبل از آغاز بیماری به میزان چشمگیری افت می کند (یا هنگامی که شروع آن در دوران کودکی یا نوجوانی است، شخص نمی تواند از نظر روابط میان فردی، پیشرفت تحصیلی، یا شغلی به سطح مورد انتظار دست یابد).

ج: مدت: نشانه های مداوم اختلال حداقل به مدت 6 ماه دوام می یابند. این دوره 6 ماهه باید شامل نشانه های متناسب با ملاک تشخیصی الف (یعنی نشانه های مرحله فعال) به مدت حداقل ۱ ماه (و در صورت درمان موفقیت آمیز، به مدت کمتر) بوده و ممکن است شامل دوره هایی از نشانه های پیش بیمارگون یا باقیمانده باشد. در طی این دوره های پیش بیمارگون یا باقیمانده، علايم اختلال ممکن است فقط به صورت نشانه های منفی یا دو یا چند نشانه موجود در ملاک تشخیصی الف به شکل خفيف (مانند عقاید عجیب و غریب، تجربیات ادراکی غیرعادی) ظاهر شوند.

د: رد اختلال اسکيزوافکتيو و اختلال خلقی: اختلال اسکيزوافکتيو و اختلال خلقی با ویژگیهای روان پریشی باید رد شده باشند
زیرا یا (۱) هیچ دوره افسردگی عمده منیک، یا مختلط به صورت همزمان با نشانه های مرحله فعال ظاهر نشده است؛
یا (۲) اگر دوره های خلقی در طی نشانه های مرحله فعال ظاهر شده باشند، طول  مدت آنها کوتاهتر از دوره های فعال و باقیمانده است.

ه : رد اختلالهای ناشی از مصرف مواد - بیماریهای جسمانی: این اختلال ناشی از اثرات فیزیولوژیایی مستقیم مواد (مانند داروی مورد سوء مصرف یا دارو درمانی) یا یک بیماری جسمانی نیست.

و: رابطه با یک اختلال فراگیر رشد: اگر سابقه اختلال اتیستیک یا یک اختلال فراگیر رشد دیگر وجود دارد، تشخیص اضافی اسکیزوفرنیا تنها در صورتی مطرح می شود که هذیانها یا توهمهای بارز نیز به مدت حداقل یک ماه (یا در صورت درمان موفقیت آمیز، به مدت کمتر) وجود داشته باشند. طبقه بندی سیر طولی (که می تواند تنها پس از سپری شدن حداقل ۱ سال از شروع نخستین نشانه های مرحله فعال به کار گرفته شود):

 

دوره ای همراه با نشانه های باقیمانده میان دوره ها

(دوره ها بر حسب ظهور دوباره نشانه های روان پریشی بارز تعیین می شوند)؛ همچنین مشخص کنید اگر: با نشانه های منفی بارز همراه است.

دوره ای بدون نشانه های باقیمانده میان دوره ها

مداوم

(نشانه های روان پریشی بارز در سراسر دوره مشاهده وجود دارند)؛

 

همچنین مشخص کنید اگر: با نشانه های منفی بارز همراه است.

  • تک دوره ای در بهبود نسبی موقت؛ همچنین مشخص کنید اگر: با نشانه های منفی بارز همراه است.
  • تک دوره ای در بهبود کامل موقت.
  • سایر الگوها یا الگوهای نامشخص.

 

برچسب ها : عامل بیماری اسکیزوفرنی اسکیزوفرنیا ملاکهای تشخیصی اسکیزوفرنیا داروی اسکیزوفرنی چیست درمان اسکیزوفرنی

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام