اختلال تیک مزمن حرکتی یا صوتی

مدیر بهمن ۹۸ ({{ avg }})

 

آیا افراد مبتلا به لکنت زبان اختلال تیک مزمن حرکتی یا صوتی دارند؟

در جواب به سوال بالا باید بگویم: بله ممکن است در اثر فشارهای عصبی و روانی یا تنش های ناشی از لکنت فرد دچار همچین اختلالاتی نیز شود که مشکلات آن را توضیح خواهیم داد.

 

ویژگیهای تشخیصی اختلال تیک مزمن حرکتی یا صوتی

مهمترین مشخصه اختلال تیک مزمن حرکتی یا صوتی، وجود فقط یکی از انواع تیک حرکتی یا صوتی است. اما هر دو توام نیستند (ملاک الف). از این لحاظ این اختلال با اختلال تورت تفاوت دارد (که در آن باید هم تیکهای چندگانه حرکتی و هم یک یا بیش از یک تیک صوتی وجود داشته باشد).

مهمترین ویژگیهای دیگر (یعنی ملاکهای ب، ج، د) مشابه اختلال تورت است. اگر ملاکها با اختلال تورت مطابقت کنند، تشخیص اختلال تیک مزمن حرکتی یا صوتی را نمی توان عنوان کرد (ملاک ه). مشخصه های دیگر اختلال تیک مزمن حرکتی یا صوتی به طورکلی مشابه اختلال تورت است. بجز اینکه شدت نشانه ها و اختلالهای کارکردی آن معمولا بسیار خفیفتر است. به نظر می رسد که اختلال تیک مزمن حرکتی یا صوتی و اختلال تورت با هم رابطه ژنتیکی داشته باشند زیرا اغلب در افراد یک خانواده ظاهر می شوند.

 

ملاکهای تشخیصی اختلال تیک مزمن حرکتی یا صوتی

الف : تیکهای حرکتی چندگانه یا صوتی منفرد (یعنی فعالیتهای حرکتی یا آواسازی ناگهانی، سریع، عودکننده، غیر موزون وکلیشه ای) به طوری که هر دو توام باهم نبوده و طی دوره اختلال برای مدتی وجود دارند.
ب : تیکها طی روز بارها ظاهر می شوند و تقریبا همه روزه یا به صورت متناوب طی دوره ای به مدت بیش از یک سال رخ می دهند و طی این دوره ناپدید شدن تیکها بیش از سه ماه متوالی نیست.

ج : سن شروع این اختلال قبل از ۱۸ سالگی است.
د: این اختلال ناشی از اثرات مستقیم فیزیولوژیایی دارو یا مواد (مانند داروهای محرک) یا یک بیماری جسمانی (مانند بیماری هانتینگتن يا آنسفالیت پس ویروسی) نیست.
ه: ملاکها با اختلال تورت به هیچ وجه مطابقت نمی کنند.

برچسب ها : اختلال تیک مزمن حرکتی یا صوتی اختلال تیک در کودکان تیک گذرا در کودکان قرص برای تیک عصبی

فرم ارسال دیدگاه

نعمت حیدری
بهمن ۹۸

سلام خسته نباشید
هزینه هر جلسه چقده؟

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام