اختلال زبان مختلط دریافتی - بیانی

مدیر بهمن ۹۸ ({{ avg }})

 

ویژگیهای تشخیصی اختلال زبان مختلط دریافتی - بیانی

مشخصه اصلی اختلال زبان مختلط دریافتی - بیانی شامل اختلال در هر دو زمینه رشد زبان دریافتی و بیانی است که به وسیله نمره به دست آمده از مقیاسهای استاندارد شده فردی در مورد رشد زبان دریافتی - بیانی که اساسا پایین تر از نمره حاصل از مقیاسهای استاندارد شده استعداد ذهنی غیرکلامی است نشان داده می شود. (ملاك الف).

در مواردی که ابزارهای استاندارد شده در دسترس نبوده یا متناسب نیست، تشخیص ممکن است براساس سنجش کارکردی کامل توانایی زبان فرد گذاشته شود. مشکلات مربوط به ارتباط ممکن است هم در زبان کلامی و هم در زبان اشاره ظاهر شوند. مشکلات زبان بر پیشرفت تحصیلی یا شغلی و یا ارتباط اجتماعی فرد تاثیر می گذارد (ملاک ب) و نشانه های آن با ملاکهای اختلال فراگیر رشد مطابقت ندارد (ملاک ج).

اگر عقب ماندگی ذهنی یا یک نقيصة كفتاری - حرکتی با حسی و یا محرومیت محیطی وجود داشته باشد، مشکلات زبان بر اشکالاتی که معمولا با این اختلالها همراه است افزوده می شوند (ملاک د). اگر یک نقیصه گفتاری - حرکتی یا حسی و یا بیماری عصبی وجود داشته باشد، باید روی محور ۳ کد گذاری شود.

شخصی که این اختلال را دارد با مشکلات مربوط به اختلال در زبان بیانی روبرو است (مانند واژگان بسیار محدود، اشتباه در زمانهای افعال، اشکال در یاد آوری واژه ها یا ساختن جمله هایی متناسب با رشد وی از نظر طول و پیچیدگی جمله ها، و مشکل کلی در بیان اندیشه ها و همچنین دارای اختلالهایی در رشد زبان دریافتی (مانند اشکال در درک واژه ها جمله ها یا انواع خاصی از واژه ها) است.

در موارد خفیف ممکن است تنها در فهم انواع خاصی از کلمات (مانند اصطلاحات فضایی) یا گزاره ها (مانند جمله های پیچیده ای از قبیل اگر... در نتیجه») اشکال وجود داشته باشد. امکان دارد در موارد شدید تر ناتوانی های چندگانه شامل ناتوانی در فهم واژگان مهم یا جمله های ساده، نقیصه هایی در زمینه های گوناگون پردازش شنوایی (مانند تمیز اصوات، تداعی اصوات با نمادها، اندوزش، یاد آوری و توالی) وجود داشته باشد.

چون رشد زبان بیانی در دوره کودکی برکسب مهارت های دریافتی متکی است، بنابراین در عمل هیچگاه با اختلال دریافتی خالص (شبیه زبان پریشی اورنیکه در بزرگسالان مواجه نمی شویم. (گرچه در بعضی از موارد، نارسایی دریافتی ممکن است شدیدتر از نوع بیانی باشد).

 

اکتسابی و یا ناشی از رشد اختلال زبان مختلط دریافتی - بیانی

در نوع اکتسابی پس از یک دوره رشد عادی به علت یک بیماری عصبی یا جسمانی (مانند آنسفالیت آسیب به سر، تشعشع ) اختلالی در زبان دریافتی و بیانی رخ می دهد. در نوع مربوط به رشد اختلال در زبان دریافتی و بیانی به یک آسیب عصبی دارای منشاء شناخته شده مربوط نمی شود. این نوع اختلال با کندی رشد زبان مشخص می شود که در آن امکان دارد تکلم دیرتر آغاز شود و در جریان رشد زبان با کندی پیشرفت کند.

 

ملاکهای تشخیصی اختلال زبان مختلط دریافتی - بیانی

الف: نمره های به دست آمده از مجموعه آزمونهای استاندارد شده فردی برای اندازه گیری رشد زبان دریافتی و بیانی به میزان قابل ملاحظه ای پایین تر از نمره هایی است که از آزمونهای استعداد ذهنی غیرکلامی به دست آمده است. مشکلات شامل همان اشکالات اختلال در زبان بیانی و نیز اشکالاتی در فهم کلمات، جمله ها یا انواع خاصی از کلمات مانند اصطلاحات فضایی است.

ب: مشکلات زبان دریافتی و بیانی بر پیشرفت تحصیلی یا شغلی و یا ارتباط اجتماعی فرد به طور قابل ملاحظه ای تاثیر می گذارند.

ج : با ملاکهای یکی از انواع اختلال فراگیر رشد مطابقت ندارد.

د: اگر عقب ماندگی ذهنی، نقیصه گفتاری - حرکتی یا حسی یا محرومیت محیطی وجود داشته باشد، مشکلات زبان بر مشکلاتی که معمولا همراه با این اختلالها دیده می شوند، افزوده می شود.

 

تذكر درمورد کدگذاری:

اگر یک نقیصه گفتاری - حرکتی یا حسی و یا یک بیماری عصبی وجود داشته باشد روی محور ۳ کدگذاری می شود.

برچسب ها : اختلال زبان مختلط دریافتی - بیانی اختلالات ارتباطی در dsm5 اختلال ارتباط اجتماعی انواع اختلالات ارتباطی

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام