اختلال کابوس

مدیر دی ۹۸ ({{ avg }})

اختلال کابوس

ویژگیهای تشخیصی اختلال کابوس

ویژگی اصلی اختلال کابوس، رخداد مکرر رویاهای وحشتناک است که به بیدار شدن از خواب منجر می شود (ملاك الف). فرد در حین بیداری کاملا هوشیار است (ملاک ب). این رویاهای وحشتناک یا وقفه های خواب به دلیل بیدار شدنها موجب پریشانی آشکار فرد یا باعث اختلال اجتماعی یا شغلی می شود (ملاک ج) هرگاه این کابوسها صرفا در طی سیر اختلال روانی دیگری ظاهر شوند یا به اثرات فیزیولوژیایی مستقیم یک ماده (مانند سوء مصرف یک دارو یا دارو درمانی) یا یک بیماری جسمانی مربوط باشند این تشخیص مطرح نمی شود (ملاک د).

کابوسها معمولا به صورت زنجیره ای گسترده و طولانی از رویا رخ می دهند و موجب اضطراب یا وحشت شدید می شوند. محتوای رویا اغلب حول یک خطر تهدید آمیز جسمانی نسبت به فرد (مانند تعقیب، حمله، آسیب) دور می زند. در موارد دیگر این خطر فرضی ممکن است جزئی و شامل ناتوانی یا دست پاچگی شخصی باشد. کابوسهایی که بعد از تجربه های آسیب زا ظاهر می شوند ممکن است موقعیت اصلی خطرناک یا تهدید آمیز را باز آفرینی کنند ولی بیشتر کابوسها شامل رویدادهای واقعی نیستند. افراد مبتلا به این اختلال در حین بیداری می توانند توالی و محتوای رویا را به تفصیل توضیح دهند.

اختلال کابوس

افراد ممکن است چند کابوس را در یک شب معین که اغلب با یک موضوع تکراری همراه هستند گزارش کنند. کابوسها تقریبا در بیشتر مواقع در طی خواب با حرکت سریع چشم (REM) ظاهر می شوند. همچنین ممکن است کابوسها در طی دوره خواب در هر زمانی ظاهر شوند، زیرا دوره های REM به طور متناوب در سراسر خواب شبانه (تقریبا هر ۱۱۰-۹۰ دقیقه) رخ می دهند. با این وجود به علت اینکه دوره های REM به طور معمول در نیمه دوم شب طولانی تر شده و دیدن رویا بیشتر می شود، احتمال زیاد تری وجود دارد که کابوسها نیز در اواخر شب ظاهر شوند.

کابوسها معمولا با بیدار شدن، که با بازگشت سریع هوشیاری کامل و یک حس طولانی ترس یا اضطراب همراه است، خاتمه می یابند. این عوامل اغلب از به خواب رفتن دوباره فرد جلوگیری می کنند. اختلال کابوس اغلب بیش از آنکه اختلال مشخص اجتماعی یا شغلی را به وجود آورد، باعث پریشانی ذهنی قابل ملاحظه می شود. با وجود این، هرگاه بیدار شدنهای شبانه زیاد باشد یا هرگاه فرد به علت ترس از این کابوسها از خوابیدن اجتناب کند ممکن است دچار خواب آلودگی زیاد، تمرکز ضعیف، افسردگی، اضطراب یا تحریک پذیری شود که به خودی خود ممکن است کارکرد روزانه را مختل کنند.

اختلال کابوس

ملاکهای تشخیصی اختلال کابوس

الف - بیدار شدنهای مکرر از دوره اصلی خواب یا چرتها، همراه با یاد آوری دقیق رویاهای گسترده و به شدت وحشتناک که معمولا شامل تهدیدهایی برای زندگی، امنیت یا عزت نفس فرد است. این بیدار شدنها معمولا در طی نیمه دوم دوره خواب ظاهر می شوند.
ب - شخص با بیدار شدن از رویاهای وحشتناک به سرعت جهت یابی و هوشیاری خود را به دست می آورد (برخلاف گیجی و گمگشتگی و عدم جهت یابی که در اختلال دهشت خواب و برخی از انواع صرع دیده می شود).

ج - این تجربه رویا یا اختلال خواب که از بیدار شدن به وجود می آید، از لحاظ بالینی موجب پریشانی آشکار یا اختلال در کارکرد اجتماعی، شغلی یا سایر حوزه های مهم کارکرد می شود.
د - این کابوسها صرفا در طی سیر اختلال روانی دیگر (مانند یک دلیریوم، اختلال فشار روانی پس آسیبی) ظاهر نمی شوند و ناشی از اثرات مستقیم فیزیولوژیایی یک ماده (مانند سوء مصرف یک دارو یا یک داروی درمانی) یا یک بیماری جسمانی نیستند.

برچسب ها : انواع کابوس اضطراب و کابوس عوارض کابوس دیدن درمان کابوس اختلال کابوس

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام