اختلالهای اضطرابی

مدیر دی ۹۸ ({{ avg }})

اختلاهای اضطرابی

این بخش شامل اختلالهای زیر است: اختلال وحشت زدگی بدون گذر هراسی، اختلال وحشت زدگی همراه با گذر هراسی ، گذر هراسی بدون سابقه اختلال وحشت زدگی ۴، هراس مشخص ، هراس اجتماعی، اختلال وسواس فکری - عملی، اختلال فشار روانی پس آسیبی ، اختلال فشار روانی حاد، اختلال اضطراب فراگیر ۱۰، اختلال اضطرابی ناشی از بیماری جسمانی، اختلال اضطرابی ناشی از مواد، و اختلال اضطرابی که به گونه ای دیگر مشخص نشده است. چون حمله های وحشت زدگی و گذر هراسی در جریان تعداد زیادی از این اختلالها روی می دهند، بنابراین مجموعه ملاکهای تشخیصی مربوط به حمله وحشت زدگی و گذر هراسی به طور جداگانه در آغاز این بخش توصیف می شوند.

 

حمله وحشت زدگی

عبارت از دوره ای متمایز و با شروع ناگهانی ترس شدید، بیمناکی، یا وحشت است که اغلب با احساس قریب الوقوع بودن سرنوشت شوم همراه است. در جریان این حمله ها، نشانه هایی مانند تنگی نفس، تپش قلب، احساس درد و ناراحتی در قفسه سینه، احساس خفگی، و ترس از «دیوانه شدن» یا از دست دادن کنترل وجود دارد.

 

گذر هراسی

عبارت از اضطراب، یا اجتناب از مکانها یا موقعیتهایی است، که فرار از آنها ممکن است دشوار (یا شرم آور) باشد یا در صورت رخداد حمله وحشت زدگی یا نشانه های شبه وحشت زدگی ۱۴ امکان دریافت کمک وجود نداشته باشد.

اختلال های اضطرابی

اختلال وحشت زدگی بدون گذر هراسی

برحسب حمله های وحشت زدگی برگشت کننده غیر منتظره مشخص می شود که درباره آنها نگرانی مستمر وجود دارد. اختلال وحشت زدگی همراه با گذر هراسی هم برحسب وجود حمله های وحشت زدگی برگشت کننده غیر منتظره و هم گذر هراسی مشخص می شود.

 

گذر هراسی بدون سابقه اختلال وحشت زدگی

برحسب وجود گذر هراسی و نشانه های شبه وحشت زدگی بدون سابقه حمله های وحشت زدگی غیر منتظره مشخص می شود.

 

هراس مشخص

برحسب بروز اضطراب قابل ملاحظه بالینی در اثر رویارویی با یک شیء یا موقعیت ترس آور خاص مشخص می شود، که اغلب به رفتار اجتنابی منجر می شود.

 

هراس اجتماعی

برحسب بروز اضطراب قابل ملاحظه بالینی در اثر رویارویی با انواع معینی از موقعیتهای اجتماعی یا عملکردی مشخص می شود، که اغلب به رفتار اجتنابی منجر می شود.

 

اختلال وسواس فکری - عملی

برحسب وسواسهای فکری (که به اضطراب یا پریشانی آشکار منجر می شوند و یا وسواسهای عملی (که برای خنثی کردن اضطراب به کار گرفته می شوند) مشخص می شود.

اختلال های اضطرابی

اختلال فشار روانی پس آسیبی

برحسب تجربه دوباره یک رویداد به شدت آسیب زا همراه با نشانه های برانگیختگی زیاد و اجتناب از محرکهای تداعی کننده رویداد آسیب زا مشخص می شود.

 

اختلال فشار روانی حاد

برحسب نشانه هایی شبیه به نشانه های اختلال فشار روانی پس آسیبی که بلافاصله در نتیجه یک رویداد به شدت آسیب زا روی می دهند، مشخص می شود.

 

اختلال اضطراب فراگیر

برحسب وجود اضطراب و نگرانی مستمر و شدید حداقل به مدت 6 ماه مشخص می شود.
اختلال اضطرابی ناشی از بیماری جسمانی برحسب وجود نشانه های بارز اضطراب که استنباط می شود پیامد فیزیولوژیایی مستقیم یک بیماری جسمانی هستند، مشخص می شود.

 

اختلال اضطرابی ناشی از مواد

برحسب نشانه های بارز اضطراب که استنباط می شود پیامد فیزیولوژیایی مستقیم ناشی از سوء مصرف دارو، دارو درمانی، یا قرار گرفتن در معرض مواد زهرآگین هستند، مشخص می شود.

 

اختلال اضطرابی که به گونه ای دیگر مشخص نشده است

برای کدگذاری اختلالهای همراه با اضطراب بارز یا اجتناب هراس گونه به کار می روند که با ملاکهای تشخیصی اختلالهای اضطرابی خاص ذکر شده در این بخش (یا نشانه های اضطراب که درباره آنها اطلاعات ناکافی یا متناقضی وجود دارد) مطابقت نمی کنند.

چون اختلال اضطراب جدایی (که با اضطراب ناشی از جدایی از والدین یا جانشینان آنها مشخص می شود) معمولا در دوران کودکی ظاهر می شود، بنابراین در بخش «اختلالهایی که معمولا نخستین بار در دوره شیرخوارگی، کودکی، یا نوجوانی تشخیص داده می شوند»، مطرح شده است. اجتناب هراس گونه که به پرهیز از تماس جنسی تناسلی با شریک جنسی محدود می شود با عنوان اختلال بیزاری جنسی طبقه بندی شده و در بخش «اختلالهای جنسی و هویت جنسی که مطرح شده است.

برچسب ها : اختلال فشار روانی حاد اختلال اضطرابی ناشی از مواد علائم فیزیکی اضطراب شدید داروی اختلال اضطراب فراگیر اختلال اضطراب جدایی اختلالات اضطرابی در dsm 5 اختلالهای اضطرابی

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام