اختلال لالی انتخابی

مدیر آذر ۹۸ ({{ avg }})

لالی انتخابی

ویژگیهای تشخیصی اختلال لالی انتخابی

مشخصه اصلی لالی انتخابی ناتوانی مداوم در صحبت کردن در موقعیتهای خاص اجتماعی است که در آنها انتظار سخن گفتن وجود دارد (برای مثال در مدرسه یا با همبازیها)، در حالی که در سایر موقعیت ها از نظر تکلم اشکالی وجود ندارد ( ملاک الف). این اختلال در پیشرفت تحصیلی یا شغلی و ارتباطات اجتماعی تأثیر منفی می گذارد (ملاک ب).

این اختلال باید حداقل برای مدت یک ماه دوام یافته و محدود به اولین ماه ورود به مدرسه نباشد ( که طی آن بسیاری از کودکان ممکن است خجالتی بوده و تمایلی به صحبت کردن نداشته باشند) (ملاک ج). اگر فردی صرفا به دلیل نداشتن اطلاعات درباره زبان محاوره ای که برای موقعیتهای اجتماعی لازم است و یا به دلیل مشکل بودن زبان مورد نظر قادر به صحبت کردن نباشد، تشخیص لالی انتخابی مطرح نمی شود (ملاک د).

همچنین اگر این اختلال با شرمساری به دلیل داشتن یک اختلال ارتباطی (مانند لکنت زبان) بهتر قابل توجیه باشد و یا به ویژه طی یک اختلال فراگیر رشد، اسکیزوفرنی یا اختلال روان پریشی دیگری رخ دهد، تشخیص لالی انتخابی مطرح نخواهد شد ( ملاک ها). کودکانی که این اختلال را دارند به جای ایجاد ارتباط به وسیله بیان کلامی معمولی، احتمال دارد با حرکات بیانگر، اشاره یا تکان دادن سر، کشیدن یا هل دادن و در بعضی موارد گفتار تک هجایی، کوتاه یا یکنواخت و یا با صدای تغییر یافته ارتباط برقرار کنند.

اختلال لالی انتخابی

اختلالها و ویژگیهای توام

ویژگیهای توام با لالی انتخابی ممکن است شامل کمرویی شدید، ترس از شرمساری اجتماعی، انزوا و کناره گیری اجتماعی، وابستگی شدید، صفات تکانشی، منفی گرایی، بدقلقی یا رفتار ایذایی و کنترل کننده بویژه در خانه باشد. امکان دارد در کارکردهای اجتماعی و تحصیلی اختلال شدید وجود داشته باشد.

همسالان معمولا سر به سر آنها گذاشته و برای هر چیزی آنها را مقصر معرفی می کنند. هر چند کودکانی که این اختلال را دارند معمولا از مهارتهای زبانی بهنجاری برخوردارند ولی گاهی ممکن است یک اختلال ارتباطی (مانند اختلال واج شناختی، اختلال در زبان بیانی یا اختلال زبان مختلط دریافتی - بیانی) یا یک بیماری جسمانی که باعث نابهنجاریهای تلفظی است، وجود داشته باشد. عقب ماندگی ذهنی، بیمارستان زدگی یا محرکهای فشار انگیز شدید روانی - اجتماعی ممکن است با این اختلال رابطه داشته باشند.

بعلاوه در زمینه های بالینی، برای کودکانی که لالی انتخابی دارند، تقریبا همواره یک تشخیص اضافی اختلال اضطرابی (به ویژه هراس اجتماعی) نیز گذاشته می شود.

اختلال لالی انتخابی

ویژگیهای خاص وابسته به فرهنگ و جنسیت

کودکان مهاجری که با زبان بومی کشور جدید آشنایی ندارند و یا روان صحبت نمی کنند، ممکن است از سخن گفتن با غریبه ها در این محیط جدید خودداری کنند. بنابراین برای این نوع رفتار تشخیص لالی انتخابی مطرح نمی شود. لالی انتخابی در دختران اندکی شایعتر از پسران است.

 

شیوع

لالی انتخابی نادر به نظر می رسد و آن را در کمتر از ۱ درصد افرادی که مشکلات بهداشت روانی دارند می توان یافت.

 

دوره یا سیر

لالی انتخابی معمولا قبل از سن ۵ سالگی شروع می شود ولی احتمال دارد تا زمان ورود کودک به دبستان مورد توجه و رسیدگی بالینی قرار نگیرد. اندازه دوام این اختلال متغیر است و ممکن است فقط چند هفته و یا چند سال دوام پیدا کند. در برخی موارد، به ویژه در کسانی که به هراس اجتماعی شدید دچارند، نشانه های اضطراب ممکن است مزمن شوند.

 

تشخیص افتراقی

لالی انتخابی را باید از آشفتگیهای گفتاری که با یک اختلال ارتباطی مانند اختلال واج شناختی، اختلال در زبان بیانی، اختلال زبان مختلط دریافتی - بیانی یا لکنت زبان بهتر توجیه می شوند، متمایز کنیم. آشتفگی گفتاری در این اختلالها برخلاف لالی انتخابی به موقعیت خاص اجتماعی محدود نمی شود.

کودکان خانواده هایی که به کشوری با زبان متفاوت مهاجرت کرده اند ممکن است به دلیل عدم آشنایی با زبان بومی از صحبت کردن خودداری کنند. اگر کودک زبان جدید را به اندازه کافی درک کند ولی خودداری از صحبت کردن تداوم یابد در این صورت احتمالا تشخیص لالی انتخابی موجه خواهد بود. افرادی که اختلال فراگیر رشد، اسکیزوفرنیا یا یک اختلال روان پریشی دیگر یا عقب ماندگی ذهنی شدید دارند ممکن است در ارتباطات اجتماعی با مشکلاتی روبرو شوند و توانایی صحبت کردن مناسب در موقعیتهای اجتماعی را نداشته باشند.

تشخیص لالی انتخابی برخلاف این موارد تنها زمانی مطرح می شود که کودک توانایی تکلم در بعضی از موقعیتهای اجتماعی را (برای مثال معمولا در خانه ) کسب کرده باشد. امکان دارد اضطراب اجتماعی و اجتناب اجتماعی در هراس اجتماعی با لالی انتخابی رابطه داشته باشند، در چنین مواردی هر دو تشخیص را می توان مطرح کرد.

اختلال لالی انتخابی

ملاکهای تشخیصی لالی انتخابی

الف : ناتوانی مداوم در صحبت کردن در موقعیتهای خاص اجتماعی (که در آنها انتظار صحبت کردن وجود دارد، مانند مدرسه) درحالی که در سایر موقعیتها صحبت کردن عادی است.
ب : این اختلال در پیشرفت تحصیلی یا شغلی و یا ارتباط اجتماعی تأثیر منفی می گذارد.
ج: تداوم این اختلال حداقل یک ماه است (و محدود به نخستین ماه ورود به مدرسه نیست).
د: ناتوانی در صحبت کردن نباید ناشی از فقدان اطلاعات درباره زبان محاوره ای موردنیاز برای موقعیتهای اجتماعی و یا دشوار بودن آن باشد.
ه: این اختلال با یک اختلال ارتباطی (مانند لکنت زبان) بهتر توجیه نمی شود و بویژه طی دوره اختلال فراگیر رشد، اسکیزوفرنی یا یک اختلال روان پریشی دیگر ظاهر نمی شود.

برچسب ها : لالي انتخابي در كودكان درمان لالی انتخابی اختلال لالی انتخابی در dsm 5 اختلال لالی

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام