رویدادهای مهم رشد زبان در چند سال اول زندگی

مدیر آذر ۹۸ ({{ avg }})

رویدادهای مهم رشد زبان در چند سال اول زندگی

زبان از عملکردهای شناختی سطح عالی مغز است که از کارآمدترین و موثرترین ابزارها جهت بیان افکار انسان، و از مهم ترین عناصر برای برقراری یک رابطه انسانی و اجتماعی است. در واقع زبان نوع عالی و مشترک رفتار اجتماعی است (احدی، ستوده و حبیبی، ۱۳۹۱) و گفتار نمود و تجلی عینی و قابل شنیدن زبان است. گفتار انسان فصل ممیز آدمی از حیوان است، حیوان ناطق چه اشاره به تفکر کند چه اشاره به گفتار آدمی توسط فلاسفه برای تعریف انسان به کار رفته است (دکتر محمد احسان تقی زاده).

 

رویدادهای مهم رشد زبان در چند سال اول زندگی

نوباوگان در ۲ ماهگی زمزمه و در حدود 4 ماهگی غان و غون می کنند. در حدود ۱۰- ۱۱ ماهگی، مهارت آنها برای توجه مشترک بهبود پیدا می کند. بزرگسالان با پاسخ دادن به غان و غون کردن های نوباوگان، بازی های نوبتی، توجه مشترک و نامیدن آنچه که بچه ها می بینند می توانند به رشد زبانشان کمک کنند. قبل از اینکه بچه ها اولین کلمه را بیان کنند به سمت آگاهی از زبان بومی خود و صحبت کردن پیشرفت قابل ملاحظه ای می کنند و در نیمه دوم سال اول، نوباوگان درک کردن معنی کلمات را آغاز می کنند.

وقتی که کودکان حدود یک سال دارند، تولید صداهایی که در زبان وجود ندارد را متوقف می کنند. این هنگامی است که آن ها قدم کوچکی برای تولید کلمات واقعی برمی دارند. (فلدمن ، ترجمه تقی زاده ۱۳۹۶). در پایان سال اول، از حرکات ایما و اشاره پیش کلامی، مانند اشاره کردن برای تأثیر گذاشتن بر رفتار دیگران استفاده می کنند. کودکان نوپا در حدود ۱۲ ماهگی اولین کلمه را بیان می کنند.

 

پس از یک سالگی

کودکان شروع به یادگیری شکل های پیچیده تر زبان می کنند، آنها دو کلمه که با هم ترکیب شده اند را تولید می کنند و جملاتی را درست می کنند و به سرعت تعداد کلماتی را که می توانند از آن استفاده کنند، بالا می برند، در سن دو سالگی تعداد لغاتی که کودک استفاده می کند به طور میانگین بیشتر از ۵۰ کلمه می باشد. بعد از 6 ماه آن کلمات به بیش از ۱۰۰ کلمه افزایش می یابد. سپس جمله سازی را شروع می کند و از گفتار تلگرافی استفاده می کنند و با بزرگتر شدن کودک گفتار تلگرافی به جملات پیچیده تبدیل می شوند.

 

در سن ۳ سالگی

کودکان می توانند اسم ها را با استفاده از حروف جمع ببندند و برای تعیین زمان گذشته افعال گذشته را به کار می گیرند. در این سن کودکان از تعلیم استفاده می کنند حتی اگر اشتباه باشد. (مارکوس و رایس ۲۰۰۶۳). در سن 5 سالگی کودک اساس قواعد زبان را فرا می گیرد. ولی هنوز توانایی درک همه کلمات را ندارند ( به نقل از تقی زاده، ۱۳۹۹) بزگسالان در سرتاسر دنیا به صورت بچه گانه یعنی شکل ساده شده زبان با کودکان صحبت می کنند که با نیازهای یادگیری آنها کاملا مناسب است.

گفتگو بین والدین و کودکان نوپا یکی از بهترین پیش بین ها برای رشد زبان اولیه و موفقیت تحصیلی در طول سال در ستانی است. گفتار بچگانه و گفتگوی والد- کودک، منطقه مجاور رشد را به وجود می آورد که مهارت های زبان کودکان در آن رشد می کند (لورابرک، ۲۰۰۷).

برچسب ها : درمان لکنت زبان لکنت درمان لکنت لکنت زبان درمان موثر لکنت زبان

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام