تعریف داخلی از لکنت زبان

مدیر آذر ۹۸ ({{ avg }})

تعریف داخلی از لکنت زبان


تعریف پرکینز از لکنت زبان به این گونه است: «فقدان کنترل آشکار یا نهان موقتی بر قابلیت ادامهی گفتار تدوین شده‌ی زبانی به صورت سلیس». به این تعریف یک تعریف داخلی گفته میشود چراکه «فقدان کنترل» به تجربه ی فرد صحبت کننده مربوط می شود. این تعریف با ویژگیهای واقع گرایانه و قابل مشاهده بودن در تعاریف لغت نامه ها تضاد دارد.

 

محدودیت های تعریف داخلی

گفته شده است که تعریف داخلی بیشتر از آنکه یک تعریف باشد، توصیفی از طبیعت این ناهنجاری است. همچنین این تعریف از لحاظ عدم تمایز میان لکنت زبان و صحبت عادی، مشابه تعاریف لغت نامه ای است. احتمالا اگر از افراد سؤال شود، تمام آنها اظهار خواهند کرد که گاهی کنترل گفتار خود را از دست می دهند.

یک مشکل دیگر آن است که پزشکان بالینی نمی توانند «فقدان کنترل» را مشاهده کنند چراکه یک رویداد خصوصی است و جزئی از رفتار محسوب نمی شود. این مسئله به خودی خود یک مشکل جدی نیست ولی در مجموع بهتر است که پزشکان بالینی امکان مشاهده ی وجود ناهنجاری را داشته باشند.

تعریف داخلی از لکنت زبان

یکی از مزیت های تعریف داخلی

تعریف داخلی از لکنت زبان قطعا یک تعریف صحیح است زیرا لکنت اصولا یک تجربه ی خصوصی برای افراد دچار آن است. طرفداران این تعریف حتی یک آزمایش را به قصد تأیید صحیح بودن این تعریف ترتیب دادند. آنها نشان دادند که یک فرد صحبت کننده می توانست در میان لکنتهای واقعی و ساختگی ضبط شده پس از گذشت زمان اندکی از بیان آنها تمایز قائل شود ولی صحبت کننده و شنونده نمی توانستند میان لکنت های واقعی و ساختگی با گذشت زمان طولانی پس از بیان آنها تمایز قائل شوند.

پزشکان بالینی در حین سنجش های بالینی از شدت لکنت زبان، بر تعریف داخلی از آن متکی هستند. همان طور که در جلسه ی چهارم به آن اشاره شده است، دریافت گزارش از بیمار درباره ی شدت لکنت زبان آنها ضروری است. وقتی بیماران این اطلاعات را به شما اظهار می کنند در واقع از تعریف داخلی خودشان از لکنت زبان استفاده میکنند. اگر بیماری اظهار کند که لکنتی وجود ندارد و برای دوره ی قابل توجهی وجود نداشته است، اطلاعات بالینی مهمی را ارائه می کند چراکه صحت آن ها قطعی است.

یکی از دلایل دیگر مبنی بر صحت تعریف داخلی آن است که بازتاب دهنده ی هدف پزشکان بالینی از درمان بیمار است: تغییر در تجربه ی بیمار از این ناهنجاری و حرکت مثبت در احساس آنها نسبت به اثر ناهنجاری بر آنها.

برچسب ها : لکنت زبان درمان لکنت لکنت درمان لکنت زبان معنی لکنت زبان ناگهانی جدیدترین روش درمان لکنت زبان

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام