نظریه رشد و فراگیری زبان از دیدگاه تعامل گرا

مدیر آذر ۹۸ ({{ avg }})

رشد زبان

در پست قبلی به نظریه رشد و فراگیری زبان از دیدگاه فطری نگر پرداختیم، قصد داریم در این مقاله به دیدگاه فطری نگر بپردازیم.

در سال های اخیر دیدگاه جدیدی درباره زبان پدیدار شده است که بر تعامل بین توانایی های درونی و تاثیرات محیطی تاکید می کند. یک نوع از نظریه تعامل گرا، دیدگاه پردازش اطلاعات را در مورد رشد زبان به کار می برد. نوع دوم بر تعامل اجتماعی تاکید می کند.

شماری از نظریه پردازان پردازش اطلاعات معتقدند که مناطقی از مغز که مخزن زبان هستند بر توانایی های ادراکی و شناختی مشابه مانند توانایی تجزیه کردن طرح های موسیقی و دیداری نیز تأثیر می گذارند. نظریه پردازان دیگر این دیدگاه را با دیدگاه فطری نگر چامسکی ترکیب می کنند.

آنها قبول دارند که نوباوگان به طور حیرت انگیزی گفتار و اطلاعات دیگر را تجزیه و تحلیل می کنند اما معتقدند که این توانایی ها احتمالا برای توجیه کردن تسلط بر جنبه های سطح بالاتر زبان، مانند ساختارهای دستوری پیچیده کافی نیستند. تعامل گراهای دیگر تاکید دارند که مهارتهای اجتماعی و تجربیات زبان کودکان در رشد زبان عمیقا دخالت دارند.

در این دیگاه تعامل گرای اجتماعی، کودک فعال که برای معنی دادن به زبان استعداد دارد برای ارتباط برقرار کردن تلاش می کند. در بین تعامل گرایان اجتماعی در مورد تجهیز کودکان به توانایی های خاص زبان اختلاف نظر وجود دارد. اما با ترسیم نمودار دوره رشد زبان متوجه می شویم اصل اساسی آنها تأیید می شود (لورابرک، ۲۰۰۷).

با توجه به موارد اشاره شده، می توان گفت شکل گیری زبان یک فرآیند فطری و محیطی است که از آغاز تولد شروع شده و تا ده سالگی به تکامل می رسد. با وجود این، گفتار و زبان هر یک ممکن است جداگانه یا با هم به دلایل مختلف دچار آسیب هایی به درجات گوناگون شوند و مسیر ارتباطی اصلی انسان را مختل نمایند.

برچسب ها : نظریه رشد و فراگیری زبان از دیدگاه تعامل گرا

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام