نظریه رشد و فراگیری زبان از دیدگاه فطری نگر

مدیر آبان ۹۸ ({{ avg }})

در پست قبلی به نظریه رشد و فراگیری زبان از دیدگاه رفتارگرا پرداختیم، قصد داریم در این مقاله به دیدگاه فطری نگر بپردازیم.

نظری فطری نگر

نوم چامسکی زبان شناس، نظریه فطری نگر را مطرح کرد که به موجب آن ، مهارت زبان را به صورتی که در ساختار مغز انسان حک شده است در نظر میگیرد. چامسکی با تمرکز روی دستور زبان، اظهار داشت که قواعد ساختار جمله به قدری  پیچیده هستند که حتی کودکان خردسالی که از لحاظ شناختی خبره هستند نمی توانند آنها را مستقیماً یادبگیرند یا کشف کنند. در عوض او معتقد است که تمام کودکان با وسیله فراگیری زبان (یک سامانه ذاتی کسب زبان) به دنیا می آیند.

یعنی سیستمی فطری که از مجموعه ای قواعد مشترک در تمام زبان ها تشکیل می شود. این سیستم به کودکان امکان می دهد تا صرف نظر از زبانی که می شنوند، به محض اینکه واژه های جدید داشته باشند، به صورت قانونمند زبان را بفهمند و صحبت کنند.

 

کودکان در سراسر جهان طبق توالی مشابهی به نکات مهم زبان دست می یابند

در ضمن به نظر می رسد که توانایی تسلط یافتن بر سیستم زبانی از لحاظ دستوری پیچیده است، منحصر به انسانهاست، به طوری که تلاشهای صورت گرفته برای آموزش دادن زبان به پریماتها با موفقیت محدودی مواجه شده است. حتی بعد از آموزش زیاد، شامپانزه هی فقط بر واژگان اساسی و جملات کوتاه تسلط می یابند.
همچنین شواهد مربوط به اینکه کودکی دوره حساس فراگیری زبان است با نظر چامسکی درباره برنامه مبتنی بر زیست شناسی هماهنگ است. پژوهشگران توانایی زبان بزرگسالان ناشنوا را که اولین زبان خود را در سنین مختلف فرا میگیرند، بررسی کرده اند – نوعی زبان اشاره که ناشنوایان از آن استفاده می کنند. ناشنوایانی که این زبان را دیر یاد گرفتند، بخاطر اینکه والدین آنها ترجیح می دادند از طریق گفتار و لب خوانی به آنها آموزش دهند، به خاطر ناشنوایی عمیق نتوانستند زبان گفتاری را یاد بگیرند.

هماهنگ با مفهوم دروره حساس، آنهایی که زبان اشاره را در نوجوانی یا بزرگسالی یاد گرفتند هرگز به اندازه آنهایی که در کودکی آموختند، ماهر نشدند. درعین حال منتقدان نظریه چامسکی بر این باورند که این نظریه نیز رشد زبان را فقط تا اندازه ای توجیح می کند.

اولاً، پژوهشگران نتوانسته اند سیستم دستور زبان واحدی را که چامسکی باور دارد زیر بنای تمام زبان هاست، مشخص کند.
ثانیاً کودکان به آن سرعتی که نظریه فطری نگر توصیه می کند، زبان فرا نمیگیرند. پیشرفت آنها بر تسلط یافتن ساختارهای جمله فوری نیست بلکه تدریجی است و این بیشتر از آنچه که چامسکی تصور میکرد از یادگیری و اکتشاف خبر می دهد. در اغلب افراد، منطقه زبان عمدتاً در نیمکره چپ قرار دارد و این با نظریه چامسکی که مغز از ابتدا برای پردازش زبان تخصصی شده هماهنگ است.

اما بحث ما این را نیز نشان داد که مناطق زبان در قشر مخ زمانی شکل میگیرند که کودکان زبان آن را اکتساب می کنند. در ضمن با اینکه نمیکره چپ به پردازش زبان گرایش دارد اگر در چند سال اول صدمه ببیند مناطق دیگر مسئولیت آن را برعهده میگیرند. بنابراین حتی جانبی شدن زبان در نیمکره چپ برای استفاده موثر از زبان ضروری نیست. به علاوه تصویر برداری از مغز نشان می دهد که چند منطقه در قشر مخ به فعالیت های زبان کمک می کند.

برچسب ها : لکنت درمان لکنت درمان موثر لکنت زبان درمان لکنت زبان

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام