نظریه رشد و فراگیری زبان از دیدگاه رفتارگرا

مدیر آبان ۹۸ ({{ avg }})

نظریه رشد و فراگیری زبان

روان شناسان یادگیری اشاره میکنند که فراگیری زبان براساس تقویت و اصول شرطی است که در حوزه یادگیری مطرح است. اسکینر که رفتارگرا بود، اظهار داشت که زبان مانند هر رفتار دیگری از طریق شرطی سازی کنشگر، فراگیری می شود. هنگامی که کودک صدا را از خود در می آورد والدین به صداهای مشابه کلمات توجه بیشتری نشان می دهند  ان ها را تقویت می کنند. برخی رفتارگرایان معتقدند که کودکان برای فراگیری سریع اظهارات پیچیده ای مانند عبارت ها و جملات کامل، از تقلید استفاده می کنند. تقلید می تواند با تقویت همراه شود و به زبان کمک کند (لورا برک، 2007).

در اینجا الگوریتم گفتاری رشد خود را آغاز می کند و سرانجام در طول این فرآیند شکل گیری، زبان آنها هر چه بیشتر تبدیل به گفتار بزرگسالان می شود. روان شناسان یادگیری محیط غنی را در شکل گیری بهتر زبان موثر می دانند. برای مثال مشخص شده است که بیشتر والدینی که با کودکان خود صحبت میکنند و کیفیت گفتاری بهتری دارند خلاقیت گفتاری و گفتار خلاق کودکان را فزونی می بخشند و مهارت کلامی بیشتری را در کودکان ایجاد می کنند (دکتر محمد احسان تقی زاده، 1386).

همچنین کودکانی که والدین آنها آسان تر و ساده تر صحبت میکنند، به سرعت کلمات بیشتری را یاد میگیرند و از آن استفاده می کنند و حتی از نظر فکری اطلاعات بیشتری به دست می آورند. با این حال، گرچه تقویت و تقلید به رشد اولیه زبان کمک میکند اما بهتر است آن را حمایت کننده زبان و نه توجیه کننده کامل آن در نظر بگیریم. کودکان خردسال اظهارات تازه ای را می آفرینند که توسط دیگران تقویت یا تقلید نشده اند و هنگامی که از زبان دیگران تقلید می کنند این کار را به صورت گزینشی انجام می دهند و عمدتاً روی ساختن واژگان خود و اصلاح کردن جنبه هایی از زبان تمرکز می کنند که در لحظه روی انها کار کرده اند.

تقلید کودکان در خردسالی از فردی که در خانواده لکنت زبان دارد می تواند در زبان او تاثیر بالایی داشته باشد.

برچسب ها : درمان لکنت زبان لکنت زبان درمان لکنت درمان موثر لکنت زبان

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام