چند نشانه بیماری روانی که بسیار مهم هستند

مدیر آبان ۹۸ ({{ avg }})

 


افراد زیادی بیماری های روان را در زوال عقل، آلزایمر و شیزوفرنی می دانند. بیماری های نام برده ناتوان کننده ترین اختلالات روان به شمار می آیند. ولی موارد دیگری چون افسردگی و اضطراب هم هستند که اغلب با علائمی آشکار همراه نیستند و به آسانی قابل تشخیص نبوده و ممکن است فرد بیمار را دچار مشکلات دیگری کند.

تشخیص زودهنگام اختلالات روان و انجام مشاوره لازم به بهبود وضعیت بیمار و در مواردی نجات زندگی فرد مبتلا کمک کند.

 

علائم بیماری روانی که باید مورد توجه فرد قرار گیرد:

درد معده

1- درد معده

دردهای مکرر معده به طور معمول با اسیدی شدن یا سوءهاضمه به همراه است. درصورتی که معده درد تنها در زمان استرس و اضطراب نمایان شود می تواند دال بر وجود مشکلا در سلامت روان باشد. هنگام استرس مغز سیگنال هایی به روده جهت کند شدن ارسال میکند تا هضم به تاخیر بیافتند. در این مواقع فرد نگران دچار گرفتگی شکمی، نفخ و درد می شود.

تیک عصبی

2- تیک یا رفتارهای تکراری

انجام حرکات کلیشه ای از دیگر نشانه های استرس و اضطراب است. اینگونه افراد به دلیل نگرانی هایی که دارند در بیشتر اوقات احساس ناآرامی کرده و به این دلیل رفتارهای تکراری از خود نشان می دهند. این ناآرامی ها سبب اختلال در خواب و احساس خستگی در انها می شود.

تغییر رفتار

3- تغییر رفتار غیرقابل توصیف و انفعالی

افراد مختلف از شخصیت های متفاوتی برخوردار هستند، عده ای آرام و محافظه کار و برخی برونگرا هستند. درصورتیکه افراد برونگرا بی دلیل و به طور کاملا ناگهانی از اطرافیان خود دوری کنند یا تنهایی را ترجیح دهند می توان ابتلا به افسردگی و یا اختلال دوقطبی بودن را در آن ها بررسی نمود.

ضعیف سیستم ایمنی بدن

4- ضعف سیستم ایمنی

تحقیقی در دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا در سال 2004 صورت گرفت که در آن نشان می داد افراد پر استرس و پر اضطراب به نسبت دیگران راحت تر بیمار می شوند چرا که در زمان نگرانی انها مغز سیگنال هایی به سیستم ایمنی بدن ارسال کرده که سیستم ایمنی را در انها تحت تاثیر قرار می دهد. با توجه به این شرایط افرادی که استرس زیادی دارند مستعد به شایعترین نوع عفونت ها می باشند.

تغییر ناگهانی اخلاق

5- تغییرات ناگهانی خلق و خو

در شرایطی مانند فوت عزیزی و یا ... احساس غم، عصبانیت و ... طبیعی است ولی احساسات بیش از حد گریه یا عصبانیت زیاد به افسردگی یا بیماری های روانی دیگر مربوط است.

احساس غم داشتن

6- احساس مداوم غم و ناراحتی

در چه شرایطی فرد دچار افسردگی شده است؟ از احساس پوچی و ناراحتی می توان برای نشانه های افسردگی اشاره کرد. ممکن است فرد زندگی کاملی داشته باشد ولی همچنان حس اندوه کند که در این شرایط فرد دچار افسردگی شده است.

احساس گناه داشتن

7- احساس گناه کردن

بیش از حد از خود انتقاد کردن، احساس حقارت و بی ارزش بودن و کمبود عزت نفس ممکن است نشانه هایی از اختلالات روانی مانند افسردگی باشد.

نگرانی درمورد مسائل جزئی

8- نگرانی‌ زیاد درباره مسائل جزئی

حس نگرانی و دلشوره داشتن در برخی شرایط عادی است ولی اگر این اضطراب و نگرانی، به صورت دائم در زندگی فرد وجود داشته باشد و بر زندگی وی تاثیر گذاشته باشد باید به سلامت روان او پرداخته شود.

تغییر در الگوی خواب

9- تغییر در الگوی خواب

داشتن الگوی خواب نامرتب نشانه ای از بیماری روانی است. خوابیدن طولانی مدت یا کوتاه میتواند نشانه ای از اختلال خواب، اضطراب و افسردگی و یا استعمال مواد مخدر باشد.

استعمال دخانیات

10- استعمال مواد مخدر یا الکل

داشتن اعتیاد به دخانیات یا مصرف الکل میتواند دال بر وجود یک بیماری روانی باشد. اینگونه افراد برای مواجهه با فشارهای روانی و یا عاطفی با روی آوردن به استعمال این مواد به تدریج به آن وابسته می شوند.

کم اشتها شدن

12- تغییر ناگهانی در اشتها و وزن

از علائم شایع در افراد مبتلا به افسردگی میتوان به تغییر در وزن و میزان اشتهای آنها اشاره کرد.

پذیرفتن بیماری یکی از اقدامات مهم در روند درمان است و اینکه تشخیص موضوع که فرد بیمار به کمک و حمایت و بعضاً به مداخله دارویی نیاز دارد بسیار حائز اهمیت است.

 

برچسب ها : راه حل درد معده درمان تیک تغییر در رفتار ضعف سیستم ایمنی تغییرات ناگهانی خلق و خو مصرف همزمان الکل و مواد مخدر

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام