بررسی اثربخشی مدل شبیه سازی ذهن بر کاوش استرس و افزایش انعطاف پذیری شناختی بزرگ سالان مبتلا به لکنت زبان

مدیر مهر ۹۸ ({{ avg }})

بررسی اثربخشی مدل شبیه سازی ذهن بر کاوش استرس و افزایش انعطاف پذیری شناختی بزرگ سالان مبتلا به لکنت زبان

چکیده مقاله:

بسیاری از افراد دارای لکنت، استرس فراوانی را متحمل شده و انعطاف پذیری شناختی آنان نیز دچار نقص است. یکی از درمان های نوین مطرح شده در درمان لکنت و مشکلات همراه با آن، مدل شبیه سازی ذهن است. هدف: هدف از پژوهش حاضر، بررسی اثربخشی مدل شبیه سازی ذهن بر کاهش استرس و افزایش انعطاف پذیری شناختی افراد مبتلا به لکنت بود. روش: این پژوهش از نوع نیمه آزمایشی با طرح پیش آزمون پس آزمون و گروه کنترل بود.

تعداد 30 نفر از بزرگسالان مبتلا به لکنت مراجعه کننده به کلینیک توانمندسازان ذهن، به صورت در دسترس انتخاب شده و به طور تصادفی در دو گروه آزمایش و کنترل جایگزین شدند. پس از سنجش سطح پایه استرس و انعطاف پذیری شناختی همه افراد، گروه آزمایش تحت درمان مبتنی بر مدل شبیه سازی ذهن قرار گرفت؛ در حالی که گروه کنترل هیچ مداخله ای را دریافت نکرد.

بررسی اثربخشی مدل شبیه سازی ذهن بر کاوش استرس

در آخر، میزان استرس و انعطاف پذیری شناختی افراد مجددا اندازه گیری شد. یافته ها: نتایج تحلیل مانکووا نشان داد که مدل شبیه سازی ذهن در مقایسه با گروه کنترل، بر کاهش استرس (P<0.01) و افزایش انعطاف پذیری شناختی (P<0.05) افراد مبتلا به لکنت موثر بوده است. نتیجه گیری: با توجه به نتایج این پژوهش، می توان گفت که مدل شبیه سازی ذهن می تواند لکنت زبان و مشکلات همراه با آ را به گونه ای موثر در بزرگسالان درمان کند.

 

دانلود فایل

برچسب ها : بررسی اثربخشی مدل شبیه سازی ذهن بر کاوش استرس و افزایش انعطاف پذیری شناختی بزرگ سالان مبتلا به لکنت زبان

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام