غذاهایی که باعث استرس می شوند

مدیر شهریور ۹۸ ({{ avg }})

غذاهایی که باعث استرس می شوند

غذاهایی که باعث استرس می شوند

تغذیه ضعیف و نامناسب می تواند استرس زا باشد. برخی افراد با مصرف بیش از حد قند، کافیین، نمک، چربی و چند ماده غذایی دیگر، استرس وارده بر بدن خود را افزایش می دهند. تغذیه ضعیف ممکن است تعادل مواد غذایی در بدن را برهم بزند و یک فرد مبتلا به سوء تغذیه استعداد بیشتری برای ابتلا به بیماری دارد.

بیماری نیز باعث افزایش نیاز به مواد مغذی در بدن می شود. در زندگی روزانه بسیاری از مردم، حساسیت های بیش از اندازه، محرومیت ها و استرس های محیطی، موجب تنش های جسمی و روانی مزمن می گردند که در طول روزها، ماه ها و سال ها بر سلامتی آنها تاثیر می گذارد. نیازهای تغذیه ای همچنین از استرس های حاد ناشی از عفونت ها، سوختگی ها، جراحات، شکستگی استخوان ها و سایر بیماری ها و صدمات و آشفتگی ناگهانی در تعادل عاطفی تاثیر می پذیرد.

عادت های خاص غذایی می تواند سبب ایجاد و یا افزایش استرس در زندگی شود از جمله این عادت ها، مصرف کافئین، الكل، قند و گرفتن رژیم های سخت لاغری می تواند باشد.

کافئین و استرس

نقش کافئین در ایجاد استرس

با مصرف اولین فنجان قهوه، هنگام صرف صبحانه، فرد آماده فعالیت روزانه می شود. این چالاکی که توسط کافئین موجود در آن ایجاد می گردد. کافئین دستگاه اعصاب مرکزی را تحریک می کند. این ماده غیر از قهوه در چای، کاکائو، شکلات و بعضی داروها وجود دارد.

کافئین از طریق جدار معده و روده ها طی چند دقیقه جذب شده  و توسط جریان خون به تمام قسمت های بدن می رسد. فرد از کافئین، برانگیخته و سرحال شده و می تواند هشیارانه تر عمل کند، اما مصرف بیش از حد کافئین می تواند زیان آور و مسئله ساز باشد.

کافئین، هورمون های استرس را تحریک می کند و ممکن است منجر به افزایش ضربان قلب و فشار خون گردد. کافئین و اسید موجود در قهوه باعث تحریک دیوار معده و روده ها می گردد. مصرف بیش از حد آن می تواند سبب برانگیختگی، اضطراب، بی قراری و پریشانی، اختلال در خواب یا سرگیجه شود. نوشیدن ۵ فنجان قهوه یا بیشتر در روز می تواند این علائم را ایجاد کند

 

قند موجب استرس می شود

امروزه مصرف موادغذایی شیرین در میان مردم افزایش یافته است به طور متوسط یک پنجم کالری مورد نیاز بدن از قند تصفیه شده تامین می گردد. اگرچه قند ماده اعتیاد آوری نیست، ولی می تواند به طور بی رویه و مضر مورداستفاده قرار گیرد. یک رژیم غذایی حاوی قند و شیرینی فراوان ممکن است که جایی برای مصرف سایر غذاهای مقوی و مغذی باقی نگذارد.

چون غذاهای قنددار به آسانی خورده می شوند، کالری های اضافی در بدن به مصرف می رسند که تداوم این وضع موجب افزایش وزن و چاقی می شود. بدن انسان به تیامین (ویتامین ب1) برای فعالیت دستگاه عصبی نیاز مبرم دارد. یک رژیم غذایی حاوی کم تیامین می تواند سبب خستگی، بی قراری، اختلالات روانی و افسردگی گردد. تمام این علائم و نارسایی ها می تواند امکان بروز استرس را افزایش دهند.

استرس و لکنت زبان

آیا غذاهای شیرین استرس می آفرینند؟

مصرف زیاد قند همچنین می تواند با تاثیر گذاشتن در میزان قند خون باعث افزایش اختلالات روانی و جسمانی گردد. یک غذای قنددار می تواند سریعا قند خون را بالا برد.

برای تنظیم قند خون، هورمونی به نام انسولین از لوزالمعده ترشح می شود. انسولین قند را در خون به جریان می اندازد و آن را در جهت مصرف به سلول ها می رساند که در نتیجه ی ان سطح قند خون به حد طبیعی می رسد.

مصرف مداوم مقادیر زیادی از قند می تواند ترشح انسولین در بدن را تسریع بخشد و کاهش ناگهانی مصرف قند، می تواند سطح قند خون را خیلی پایین بیاورد. اگر فردی غذای پرقند و شیرین مصرف نماید و یک ساعت بعد احساسات ناخوشایند ناشی از سطح پایین قند خون را تجربه کند ممکن است برای فرونشاندن احساس گرسنگی، دوباره تمایل به مصرف مواد قندی پیدا کند و روند قبلی تکرار شود.

این سیکل معیوب مصرف زیاد قند و بروز علائم پایین بودن قند خون، استرس زا است و شخص را در انجام وظایف و تکالیف روزانه دچار ناتوانی می نماید.

 

استرس و لکنت زبان

هنگامی که فرد بنا به دلایلی مانند شرایط تنش زا، قرار گیری در محیط ناآرام و... دچار استرس شود، ممکن است زبان وی شروع به گرفتگی کرده و کلمات را به صورت کشیده گویی یا قفل و علائم لکنت را از خود قروز دهند. استرس می تواند یکی از عوامل ایجاد لکنت در فد دارای لکنت زبان باشد که در مرکز توانمندسازی ذهن به درمان تک تک مشکلات فرد جهت رسیدن به آرامش خاطر و درمان لکنت زبان می پردازیم.

برچسب ها : استرس بعد از خوردن قهوه برای رفع استرس چه بخوریم ویتامین ضد استرس

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام