انواع روش های مراقبه

مدیر شهریور ۹۸ ({{ avg }})

مراقبه

 

فنون آرامش سازی در مرکز توانمندسازی ذهن

روش ذهنی در مراقبه

این روش تمریناتی را شامل می شود که انسان بیشتر آن ها را در مغزش انجام می دهد، یعنی بدون حرکات بدنی. البته استفاده از کلمه ذهنی برای این روش به این معنی نیست که اثری روی شرایط فیزیولوژیکی بدن ندارند، بلکه به این لحاظ اصطلاح ذهنی به آن اطلاق می شود که در انجام آن ها بکار بردن اعضا و ماهیچه ها لازم نیست و فرد در حالی به انجام تمرین می پردازد که در یک حالت ثابت قرار گرفته است.

 

مراقبه ساختاری

مراقبه ساختاری آن هایی هستند که با دقت و ظرافت مشخص و در زمان معلوم برای فعالیت های درونی خاص انجام می گیرند. مراقبه لوتوس و شمارش تنفس از این دسته هستند. در مراقبه ساختاری ابتدا ذهن و اراده تقویت می شود و سپس به آرامی و تدریجا زندگی احساسی فرد تحت تاثیر قرار می گیرد، اما در مراقبه های بی ساختار مساله برعکس خواهد بود.

مراقبه ساختاری شامل

  •  بیرونی
  • میانی
  • درونی

اموزش مدیتیشن

مراقبه بی ساختار

در روش های بی ساختار ذهنی موضوع مشخصی انتخاب می شود و فرد تلاش می کند ذهن خود را معطوف به مسائل پیرامون این موضوع نگه دارد. موضوع انتخابی ممکن است یک کلمه باشد، یا یک عبارت یا یک سوال مشکل. هدف از این نوع روش آزاد کردن ذهن در یک زمینه مشخص است تا فرد بتواند در این زمینه رشد کند. هدفمندی و داشتن اراده در تمرکز روی موضوع آن را از افکار ساده و گیج کننده معمولی متمایز می سازد.

 

روش قلبی در مراقبه

در این روش بر نقش عشق و احساس تاکید می شود. مریدان این روش معتقدند هرچه انسان آزادتر، بی دردسرتر و کامل تر باشد، بیشتر می تواند بر موانع رشدش که در اثر تعلیم و تربیت غلط و تجربیات اولیه اش بوجود آمده، غلبه کند و بیشتر می تواند بطور طبیعی دوست بدارد و بهتر با دیگران رابطه برقرار کند.

در برخی روش هایی که به عنوان روش قلبی طبقه بندی می شوند، روی عشق به دیگران تاکید می شود. در برخی روی عشق به خود و در برخی دیگر روی عشق به خداوند. در نهایت همه به یک جا می رسند که عشق به هر سه است.

 

روش بدنی در مراقبه

در این روش شخص می آموزد تا نسبت به بدنش و حرکات آن آگاهی یابد و با تمرین درجه این آگاهی را بالا ببرد تا آنجا که در زمان مراقبه این آگاهی تمام صحنه ذهن را پر می کند. اشناخته شده ترین روش های بدنی عبارتند از: هاتایوگا ، تای چی و سماع دراویش. روش اهای گیندلر و الكساندر روش هایی هستند که در غرب برای آگاهی های حسی بوجود آمده اند. در این روش عوامل مختلف بدنی با یکدیگر و مخصوصا با شخصیت هم آهنگی می یابد.

 

روش عملی در مراقبه

در این روش فرد می آموزد که چگونه در طول انجام یک کار یا فعالیت دنیا را درک و با آن ارتباط پیدا کند. از این راه در شرق استفاده بیشتری شده است و از مهارت ها فعالیت هایی مثل تیراندازی، تزئین گل، گلیم بافی، کاراته استفاده گردیده است. شخص می آموزد که چگونه به صورت عارف در جریان زندگی حضور داشته باشد و فعالیت اهای خود را انجام دهد و توجه خود را تنها معطوف به آن نگه دارد و متوجه هیچ محرک دیگری نباشد. منظور از این روش، مهارت پیدا کردن در آن عمل خاص نیست، بلکه هدف اصلی رشد و توسعه شخصیت انسانی است.

برچسب ها : متن مراقبه كلاس هاي مراقبه تجربه های مراقبه مراقبه چیست چگونه مراقبه کنیم مراقبه های عمیق بهترین کتاب مراقبه روش های مراقبه اوشو

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام